Apple w końcu zamienia Bing na Google

mm Mariusz Nowak Artykuły 2017-09-26

Współpraca Apple i Google trwa od wielu lat. Najwięksi konkurenci na mobilnym rynku czerpią z niej obustronne korzyści. Domyślną wyszukiwarką w Safari, zarówno w systemie iOS jak i macOS jest Google. Jednak w przypadku asystenta głosowego Siri oraz narzędzia Spotlight za wyszukiwanie treści odpowiedzialny jest Microsoft Bing. Ponadto firma z Mountain View oferuje oczywiście swoje najważniejsze aplikacje na system iOS, na przykład YouTube, Google Maps, dokumenty Google czy Hangouts. Google zapłaciło firmie z jabłkiem w logo w 2014 roku $1 miliard za dostęp do swojej wyszukiwarki na iPhone’ach czy iPadach. Z drugiej strony reklamy w usłudze stanowią ogromny dochód. Zrezygnowanie z nich jest niemożliwe. Apple wie, że narzędzie wyszukiwania oferowane przez konkurenta jest najlepsze i najdokładniejsze na rynku, a użytkownicy iOS bardzo je cenią – dlatego zmiana byłaby bardzo ryzykowna. O współpracy obu firm przeczytacie we wpisie Google znowu zapłaci Apple ogromną kwotę – historia współpracy firm.

Kolejny etap współpracy Apple i Google

W dniu dzisiejszym współpraca gigantów wkroczyła na kolejny poziom. Wyniki wyszukiwania pochodzące z asystenta głosowego Siri i systemowej wyszukiwarki Spotlight od dziś są dostarczane przez Google. Apple zrezygnowało w tej kwestii ze współpracy z Microsoft. W oświadczeniu, które amerykańska firma przekazała serwisowi TechCrunch decyzja tłumaczona jest konsolidacją między urządzeniami iOS i macOS. Efekty tych zmian mogą już być zauważone przez pierwszych użytkowników zarówno systemów mobilnych jak i desktopowych. Nowości będą udostępniane stopniowo dla coraz szerszego grona użytkowników. Bardzo możliwe, że wpływ na zmiany ma nowa umowa z Google. Jej wartość analitycy określają na $3 miliardy rocznie.

Według Apple przejście na Google jako dostawcę wyszukiwania sieciowego dla Siri i Spotlight pozwoli usługom na stały dostęp do wyszukiwania w sieci z domyślnymi ustawieniami takimi jak w Safari. Apple podkreśla w dzisiejszym oświadczeniu, że ma silne relacje zarówno z Google jak i Microsoftem, co przyczyni się do zapewnienia jak najlepszej jakości usług.

Zmiany zostały wprowadzone dzisiaj

Przed dzisiejszym rankiem wszystkie wyniki wyszukiwania w systemowej wyszukiwarce Spotlight na macOS były wynikami wyszukiwania Bing. Dokładnie tak samo było w przypadku Siri. Teraz, w przypadku wyszukiwania informacji z Internetu, pochodzą one z Google. Za wszystkie treści odpowiedzialna będzie spółka z Mountain View, także wliczając w to wsparcie dla materiałów wideo oferowane przez platformę YouTube. Wyjątkiem będą zdjęcia oraz treści graficzne – one nadal będą obsługiwane przez Bing. Zmianie nie ulegnie współpraca z Wikipedią i WolframAlpha.

Czy będzie polska Siri?

Bing nigdy nie oferował pełnego wsparcia w języku polskim – w przeciwieństwie do Google. Może zmiana firmy świadczącej usługi spowoduje, że Siri przemówi w naszym języku?

Źródło: macrumors • Takaszi

  „Google zapłaciło firmie z jabłkiem w logo w 2014 roku $1 miliard za dostęp do swojej przeglądarki na iPhone’ach czy iPadach.”
  Przeglądarki, czy wyszukiwarki. Już się pogubiłem.

 • haVoc vulTure

  I bdb, na pohybel ms. Doili nas tyle lat, a teraz nagle wszystko jest za free.

 • Dawid Kamecki

  wrr

 • Fox

  Pierw gejfoniarze zostali poinformowani, że na ich kochanym gejfonie X krocie zarobi… Samsung bo wyprodukuje ich wyświetlacz, a teraz ich kochany gejfon będzie używał wyszukiwarki od producenta Androida 😀
  Może czas na artykuł w stylu „Ile jest appla w applu” ;D

  • Adrian Kijek

   Nie wiesz o co chodzi to sie nie odzywaj google praktycznie odzawsze bylo wyszukiwarka w ip a druga rzecz to google wyrazilo chce zostania wyszukiwarka w siri i zaplaci za to dla appla 3 mld dolarow

   • $ROGAL$

    Wypowiedź Fox’a to chyba przytyk dla redakcji za poświęcanie nadwyraz dużo uwagi konkurencji (w końcu nazwa android.com.pl nawiązuje do systemu Android, a nie do systemów mobilnych w ogóle). Wiem, że powtarzam to ostatnio bardzo często, ale chcę zwrócić uwagę redakcji na ten problem, bo nie jestem jedynym czytelnikiem, któremu to nie odpowiada. Mam wskazówkę dla redakcji: jeśli szukacie pomysłów to zapytajcie CZYTELNIKÓW! Ostatnio jest tu zła atmosfera, a redaktorzy pozostają głusi i/lub aroganccy na skargi w komentarzach.

  • p1t3r

   „Pierw”??!! ???

  • ile appla w applu? tyle co googla w googlu… Mniej więcej tyle samo właśnie.
   Co ty myślisz że google ma fabryki pixeli?? Albo że język programowania aplikacji na androida jest googla?? Albo że android to system a nie dystrybucja??

   Używam androida na co dzień i bardzo lubię ten system, ale jestem też obiektywny.

 • Adrian Kijek

  Pierwszy krok w strone polskiej siri bing jednak mial male zasoby co do polskiego jezyka. Sama zmiana duzy plus teraz siri bez problemu znaduje polskie strony.x