ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

8 sposobów na wykorzystanie starego smartfona

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły

Urządzenia mobilne, ogólnie pojęta elektronika starzeje się bardzo szybko. Dzisiaj nietrudno już po roku uznać, że dany model wyraźnie odstaje od aktualnej konkurencji – chociażby pod kątem mocy obliczeniowej, z której aplikacje bez optymalizacji coraz chętniej korzystają. Swego czasu przedstawiłem Wam artykuł „Kiedy najlepiej wymieniać smartfona na nowy?” i  nie brałem pod uwagę, co dany użytkownik robi ze starym urządzeniem. Jeśli jednak odkłada je do szuflady czy gdzieś w kąt to może warto byłoby znaleźć mu nowe zastosowanie?

Inteligentne telefony mają to do siebie, że są wyposażone w zaawansowane systemy operacyjne, które pozwalają na naprawdę wiele. Wystarczy jedna aplikacja do sterowania całym domem lub zamiany urządzenia w wideodomofon. Możliwości jest naprawdę wiele, a ja chciałbym Wam przedstawić najciekawsze sposoby.

Klawiatura i touchpad (lub zdalny pulpit) do komputera

Zanim kupiłem Xiaomi Mi Box, do telewizora bardzo często podłączałem laptopa, ale wtedy pojawiał się problem braku klawiatury, gdyż takowej – bezprzewodowej – nie posiadam. Zależnie od wykonywanej przez komputer czynności, przeszkadzało to bardziej lub mniej. Oczywiście Windows pozwala na sterowanie praktycznie wszystkim za pomocą myszki, ale jest to bardzo męczące. W takim razie można zamienić smartfona na tytułowy zestaw klawiatury i touchpada. W tym celu – w większości przypadków – wystarczy podłączyć się do jednej sieci WiFi i skorzystać z wybranej przez siebie aplikacji ze sklepu Play, np.: darmowe Wireless Mouse Keyboard. To oczywiście wyłącznie przykład, gdyż ja najchętniej wykorzystywałem funkcję zdalnego pulpitu dostępną dla większości przeglądarek korzystających z silnika Chromium. Jest to oficjalna propozycja Google i znajdziecie ją pod następującym linkiem: Klik!

Pilot do telewizora

W tym wypadku możliwości są dwie. Pierwsza dotyczy telewizorów podłączonych do Sieci, których producenci umożliwiają sterowanie nimi za pomocą smartfonów. Podobnie jak w poprzednim przykładzie, konieczne jest podłączenie obu urządzeń do tej samej sieci WiFi i pobranie dedykowanej aplikacji. Druga możliwość dotyczy telefonów, które są wyposażone w port podczerwieni. W tym wypadku nie ograniczamy się wyłącznie do sterowania telewizorem, a różnorakim sprzętem domowym. Wystarczy zastosować chociażby aplikację Pell Universal Smart TV Remote Control: Klik!

Monitoring domowy

Jeśli Wasze stare urządzenie ma jeszcze sprawny aparat to czemu nie zamienić go w kamerę? Oczywiście z podglądem dostępnym w każdym miejscu na świecie. Po raz kolejny konieczne jest podłączenie do WiFi, ale oczywiście można skorzystać z sieci komórkowej operatorów. Urządzenie warto na stałe podłączyć do ładowarki i ulokować w odpowiednim miejscu. Oczywiście wcześniej należy je skonfigurować i w tym celu można posiłkować się chociażby taką aplikacją jak IP Webcam: Klik!

Mobilny router

Wybieracie się w daleką podróż i zabieracie ze sobą chociażby laptopa? Szkoda marnować energię aktualnego smartfonu do dzielenia się z innymi Internetem, więc w tym celu można wykorzystać właśnie stare urządzenie i wybrać jedną z atrakcyjnych aktualnie ofert od operatorów. Nie musimy wiązać się umową i w razie konieczności można zawsze wybrać bardziej atrakcyjną ofertę.

Centrum multimedialne w samochodzie

Jest to swego rodzaju rozwinięcie poprzedniego punktu. W samochodzie smartfon może służyć jako odtwarzacz muzyki, nawigacja, właśnie mobilny router czy też proste narzędzie diagnostyczne. Oczywiście dużo zależy od samego samochodu – wsparcie dla OBD2 jest wskazane (tutaj pojawiają się takie aplikacje jak polskie MyWheels czy Torque), podobnie jak zestaw multimedialny z modułem Bluetooth. Oczywiście ten ostatni można zastąpić chociażby bardzo dobrym akcesorium w postaci zasilacza wykorzystującego gniazdo zapalniczki z transmiterem FM od Xiaomi, którego recenzję znajdziecie pod następującym linkiem: Klik! Jeśli nie zdecydujecie się na funkcję nawigacji to równie dobrze urządzenie można włożyć do schowka lub do innej kryjówki i stworzyć swego rodzaju lokalizator GPS dla samochodu.

Kto stoi przy drzwiach, system alarmowy

W tym wypadku niewątpliwie duże znaczenie ma Wasze zaangażowanie, gdyż ten projekt wiąże się z czymś więcej, niż zainstalowaniem jednej aplikacji. Ta oczywiście też jest konieczna i przykładowo może to być IP Webcam wspomniany kilka pozycji wyżej. Jednak można również rozwinąć to rozwiązanie o system alarmowy. W tym celu przyda się dodatkowy program w postaci chociażby DorSec, który poinformuje zaprogramowany numer o otwarciu drzwi.

Przekaż moc obliczeniową na wyższe cele

Smartfona podłączamy do ładowarki i WiFi oraz ponownie odkładamy w kąt, ale tym razem nie będzie on bezużyteczny. Wykorzystywanie mocy obliczeniowej wielu urządzeń do rozwoju nauki staje się coraz popularniejsze. Oczywiście tak to wygląda w dużym skrócie. Wystarczy jedynie zainstalować aplikację BOINC, która umożliwi naukowcom korzystanie z Waszego nieużywanego już urządzenia w celu rozwiązania ich problemów.

Domowy asystent głosowy

Google Home w Polsce nie jest dostępne. Tak naprawdę żaden inteligentny głośnik nie pojawił się jeszcze w naszym kraju. Jednak można do tego celu wykorzystać smartfona. Wystarczy podłączyć do niego czuły mikrofon – jeśli ten w urządzeniu jest za słaby – i zainstalować interesującego nas asystenta głosowego. Może to być Google Now lub jego nowsza odsłona w postaci Google Assisstant czy też Alexa od Amazonu. W przypadku tego ostatniego możemy też pomyśleć o inteligentnych żarówkach czy też kontaktach i sterować domem głosowo. Niestety, ale w tym wypadku znajomość języka angielskiego wciąż jest wymaga.

Oczywiście to nie wszystkie możliwości, które stoją przed starym smartfonem. Możecie zawsze mieć go przy sobie naładowanego w celu wybrania połączenia alarmowego, gdy Wasze aktualne urządzenie się rozładowało. Możecie wykorzystać je jako czytnik ebooków, kalendarz na biurku czy też po prostu budzik. Na koniec chciałbym Was zapytać, co Wy robicie ze starymi telefonami? Sprzedajecie, oddajecie je komuś czy znajdujecie dla nich nowe zastosowania?

Sprawdź najnowsze wpisy