ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[Recenzja] Xiaomi Roidmi 2S – zasilacz i świetny transmiter FM z Bluetooth w jednym

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Recenzje

Zalety

 • Wykonanie
 • Działanie
 • Aplikacja

Wady

 • Szumy przy braku odtwarzanej muzyki
 • Mikrofon sprawia problemy

Coraz więcej czasu spędzam w samochodzie. Pokonując kilka tysięcy kilometrów miesięcznie nie chcę, aby cokolwiek przeszkadzało mi w jeździe czy też utrudniało ją. Jednym z ważnych elementów w trasie jest dla mnie muzyka. Nie jestem fanem słuchania radia, a swoich ulubionych wykonawców czy też po prostu tego, co akurat „wpadnie mi w ucho”. Jednak dotychczasowo byłem skazany na płyty Audio CD, gdyż najzwyczajniej w świecie nie opłaca mi się inwestować w zestaw nagłośnieniowy w samochodzie. Krążki tragicznym rozwiązaniem nie są, ale niestety niszczą się i ograniczają. Z braku wsparcia dla AUX, USB czy też nawet MP3 postanowiłem rozejrzeć się za transmiterami FM. Po przejściach z wieloma tanimi propozycjami marketów zaniechałem ten pomysł, ale postanowiłem dać tego typu urządzeniom ostatnią szansę i kupić coś markowego. Wybór padł na Xiaomi Roidmi 2S i już mogę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony. Tym sposobem chciałbym się z Wami podzielić moimi wrażeniami w tej krótkiej recenzji.

Budowa

Warto już na wstępie tej kategorii zaznaczyć, że Roidmi 2S nie jest zwykłym transmiterem, który emanuje swoją funkcjonalnością. Wygląda jak zwykły zasilacz samochodowy z dwoma gniazdami USB, które dodatkowo są podświetlane diodami. Pełnią one również funkcję informującą o stanie urządzenia. Wróćmy jednak do budowy. Ta jest perfekcyjna. Wszystko jest bardzo dobrze spasowane, a całość w dotyku udowadnia, że mamy do czynienia z poliwęglanem.

Sama wtyczka do gniazda zapalniczki podobno może sprawiać problemy związane z kompatybilnością, ale sprawdzając Roidmi w kilku autach nie zauważyłem jakichkolwiek nieprawidłowości. Najstarszy samochód został wyprodukowany w 1998 roku (Skoda Octavia). Jednak należy mieć świadomość, że w niektórych przypadkach trzeba będzie zaopatrzyć się w stosowną przejściówkę. Wszystko sprowadza się do rozmiaru gniazda zapalniczki i najprawdopodobniej poszczególne modele BMW wyposażone są w nietypowy „gwint”.

Na froncie akcesorium Xiaomi znajdziemy dwa gniazda USB oraz mikrofon. Ten ostatni niestety jest zbędny, ale o tym w kolejnych kategoriach.

Specyfikacja

Jaką w ogóle specyfikację może mieć transmiter USB? Okazuje się, że w przypadku Xiaomi jest ona stosunkowo szeroka. Wspomniane już porty i mikrofon to tylko jej część. Mimo wszystko zacznijmy od podstaw:

 • układ regulacji napięcia od AnaNaviTe:k
  • napięcie wejściowe: 12 lub 24 V;
  • parametry wyjściowe: 5C 2,4 A – maksymalnie około 4 A (20 W) na dwa porty;
 • 2x USB, mikrofon, Bluetooth 4.2;
 • układ dźwiękowy American Quintic QN8007:
  • obsługiwane częstotliwości FM: 87,5-108 MHz.
 • kompatybilność: Android 4.0, iOS 8.0 i nowsze;
 • wymiary:  5,60 x 2,60 x 2,60 cm;

Zapewne powyższe dane techniczne nie mają dużego znaczenia, więc bez zbędnego omawiania przejdźmy do konkretów.

Aplikacja

Zanim w ogóle zaczniemy przesyłać muzykę do radia, warto skorzystać z darmowej aplikacji współpracującej z testowanym akcesorium. Roidmi Driver, bo o niej mowa, znajdziemy w sklepie Play oraz App Store za darmo. Niestety, ale nie jest ona dostępna w języku polskim, co zresztą nikogo nie powinno dziwić. Oficjalnie Roidmi 2S nie znajdziemy w naszym kraju.

Design aplikacji nie powinien Was zaskoczyć. Wykorzystuje rozwiązania stylistyczne znane z MIUI. Mimo wszystko skupmy się na funkcjonalności. Po prostej konfiguracji wita nas menu główne, które pozwala szybko sprawdzić ustawioną częstotliwość transmitowania dźwięku, aktualne napięcie ładowania akumulatora czy też włączyć/wyłączyć poszczególne funkcje widoczne na zrzutach ekranu.

Warto zaznaczyć, że nie musimy męczyć się z ustawianiem częstotliwości FM. Jest opcja automatycznego wyszukiwania wolnych fal, aczkolwiek nie bazujmy na wynikach, gdyż często wystarczy przejechać kilka kilometrów i pojawią się zakłócenia, ale o tym za chwilę. Ogólnie rzecz biorąc aplikacja działa bez żadnych problemów i nie mogę złego słowa o niej powiedzieć.

Praca

W poprzedniej kategorii wspomniałem o problemach z nakładaniem się fal naszej muzyki oraz stacji radiowych. Nie jest to w żaden sposób wina samego akcesorium, a jedynie kwestia odpowiedniej konfiguracji. Przemierzając pół Polski z pewnością będziecie musieli kilkukrotnie przestawić częstotliwość pracy.

Jednak jak samo Roidmi 2S działa? Bez zarzutu, a wręcz świetnie. Jedyne szumy jakie usłyszymy mają miejsce, gdy nie jest odtwarzana żadna muzyka. Jeśli tylko zaczniemy ją odtwarzać to jakość dźwięku jest zdecydowanie lepsza jakościowo niż w przypadku Audio CD, a w niektórych autach lepsza niż jakbyśmy mieli skorzystać z gniazda AUX. Jedyne zakłócenia jakie udało mi się usłyszeć to w Audi A6 C6 i były one związane z przebiciem z alternatora. Nie był to żaden problem Roidmi, a samochodu, więc jeśli w Waszym przypadku występują dodatkowe szumy to szukajcie rozwiązania w elektronice pojazdu.

Dioda świecąca pomiędzy portami USB mruga, gdy szuka urządzenia i świeci na stałe w momencie podłączenia smartfonu. Jak zapewne wcześniej zauważyliście, jej kolor możemy wybrać za pomocą aplikacji. Kupując ten transmiter nawet nie wiedziałem, że posiada mikrofon. Kompletnie nie zauważyłem tego elementu w żadnej specyfikacji. Pozwala on wykonywać rozmowy telefoniczne, ale także wydawać polecenia typu „Next song” czy też ” Tell me the weather”, ale nie działa to tak jak powinno. Nie ma znaczenia umiejscowienie gniazda i po prostu mikrofon kiepsko zbiera dźwięk.

Podsumowanie

Xiaomi Roidmi 2S zaskoczył mnie pod każdym względem. Oczywiście również tym, że posiada mikrofon, ale szybko okazało się, iż jest bezużyteczny. Jednak cała reszta jest genialna. Transmiter pracuje świetnie, jakość naprawdę stoi na wysokim poziomie, a aplikacja pozwala w łatwy sposób obsługiwać wszystkie funkcje Roidmi 2S. Za akcesorium zapłaciłem około 40 dolarów i zapewne drugie tyle na wcześniejsze podobne akcesoria. Uważam, że jest to jeden z najlepszych moich zakupów z Chin i mogę każdemu polecić ten transmiter.

 • Wykonanie 9
 • Specyfikacja 8
 • Aplikacja 9
 • Praca 7
8.3/10

Sprawdź najnowsze recenzje