[Film] Dzisiejszy budżetowiec to flagowiec sprzed ilu lat? P10 Lite kontra 4x Galaxy S

Łukasz Pająk Artykuły 2017-07-31

Dzisiejsze budżetowe modele są wydajne. Jednak jak bardzo? Moc obliczeniowa niekoniecznie przekłada się na doznania płynące z użytkowania danego modelu. Szczególnie że tej jest w nadmiarze, a optymalizacja potrafi wszystko zaprzepaścić. Co prawda coraz rzadziej spotykamy się z tego typu smartfonami, ale mimo wszystko wciąż działanie niektórych urządzeń lub samych aplikacji woła o pomstę do nieba, pomimo że patrząc na parametry mogłoby się wydawać, iż powinno być zupełnie inaczej.

Niedawno zaprezentowałem Wam artykuł, w którym opisałem zagadnienie „Kiedy najlepiej wymieniać smartfona na nowy?” – niewątpliwie najłatwiej byłoby opisać moment, gdy dane urządzenie sprzed lat odpowiada aktualnemu z danej klasy. Niestety jest to niemożliwe z prostych względów. Nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć rozwoju poszczególnych podzespołów urządzeń mobilnych i nie wiemy, czy chociażby OnePlus 5 za 3 lata będzie odpowiednikiem taniej propozycji Samsunga. Przyjmuje się dwukrotny wzrost mocy obliczeniowej w ciągu dwóch lat, ale od niedawna widać, że to nie jest priorytet, gdyż najzwyklej w świecie użytkownicy nie wykorzystują potencjału wielu topowych układów.

W takim razie pokażmy prosty przykład. Weźmy na warsztat Huawei P10 Lite, więc kolejnego następcę bardzo popularnego P8 Lite, będącego swego czasu hitem sprzedaży w Polsce i porównajmy go do czterech generacji, flagowych propozycji Samsunga. Chiński model nie należy do najwydajniejszych na rynku — jest to po prostu budżetowy smartfon. Z kolei jego konkurenci w momencie prezentacji byli uważani za jednych z najlepszych na rynku, również w kwestii wydajnościowej. Do pojedynku z P10 Lite staną Galaxy S3, Galaxy S5, Galaxy S6 oraz Galaxy S7. Siłą rzeczy, tegoroczny model lidera rynku nie jest potrzebny w tym porównaniu, gdyż wiadomo z góry, że wygrałby bez trudu. W takim razie przejdźmy do właściwego porównania:

Można mieć pewne obiekcje, co do poprawności wykonania porównania, ale widać różnice. Mimo że aplikacje nie były równocześnie uruchamiane to wynik jest jednoznaczny. Huawei P10 Lite możemy określić mianem flagowego modelu sprzed 3 lat i to naprawdę z najwyższej półki. Oczywiście Galaxy S5 nie cieszy się dobrą opinią, ale również możemy tę kwestię pominąć. Też nie warto zwracać uwagę na to, że Galaxy S3 najszybciej wykonał test wydajnościowy AnTuTu, gdyż po prostu nie wspiera dzisiejszych zadań proponowanych przez ten benchmark. Po raz kolejny przekonujemy się również, że „cyferki” prezentowane przez poszczególne programy tego typu niekoniecznie muszą mieć odwzorowanie w rzeczywistości.

Mimo wszystko warto zwrócić uwagę na fakt, że Galaxy S6 został wyposażony w pamięć UFS 2.0, która miała kluczowe znaczenie w tym pojedynku. Tym sposobem to właśnie ona ogranicza dzisiejsze budżetowe modele wykorzystujące technologię eMMC. To też sprawia, że nie jesteśmy w stanie określić, czy Galaxy S8 za kilka lat nie będzie właśnie dotykał ten sam problem. W końcu — parafrazując — smartfon jest równie wydajny, co jego najsłabszy element. • cherrz

  Od zawsze wolę nawet starszy, ale flagowy model.

 • stark2991

  Szkoda że autorzy nie zagłębili się lepiej w temat i nie zrobili porównania z samym S5 na przykład.
  Jak zmienię telefon to też sobie porównam jak wypada nowy do starego flagowca. Może nawet gdzieś to wrzucę 🙂 Różnica powinna być spora 🙂

  • Radomir Jamelski

   Sam Używam s7 egde ale od zawsze wolę kupić zeszło roczny flegowiec niż zabawkę dla dzieci

 • MrVik

  Jak widać po tym artykule, pisać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej 😉

 • mapa

  Trzeci akapit jest błąd, dwa razy wymienione s7

 • pilon2

  P10 lite pod żadnym pozorem nie jest budżetowcem. To średniak z krwi i kości. Budżetowe modele to te do 700zł.

  • Łukasz Pająk

   Jest to ewidentnie budżetowy model. Nie low-end, ale budżetowy.

   • pilon2

    Budżetowy model kosztujący 1000zł?

    • Łukasz Pająk

     Zestaw to sobie z P10 i P10 Plus, których odmianą jest Lite.

     • Krzysztofsf

      Budzetowy to jest np. Huawei Y6 PRO, Huawei Y7, Huawei Y6 2017 – jesli pozostajemy w ramach marki.
      Poza marka to mozna np. z Xiaomi porownywac, gdzie sredniaki mozna dostac w cenach budzetowcow innych marek.x