BLURtooth nowa luka w Bluetooth

Google wprowadza do AOSP możliwość sprawdzenia naładowania urządzeń Bluetooth

2 minuty czytania
Komentarze

Każdy, kto używał słuchawek Bluetooth zna ich podstawowy problem – poziom naładowania baterii. Zazwyczaj nie można go sprawdzić, a o słabym akumulatorze dowiadujemy się na chwile przed wyłączeniem urządzenia. To się wkrótce zmieni, Google wprowadza do kodu Androida rozwiązanie, dzięki któremu zapomnimy o tym problemie.

Jak to wygląda obecnie?

Android sam w sobie nie wspiera wskaźników naładowania baterii w urządzeniach Bluetooth. Owszem, są alternatywy w postaci dodatkowych aplikacji, jednak nie działają one tak, jak powinny. Wskaźnik można za to znaleźć w urządzeniach działających pod kontrolą custom romów, takich jak CyanogenMod (obecnie Lineage OS, aczkolwiek warto wspomnieć, kiedy się to zaczęło). To rozwiązanie również nie działa idealnie, sam w swoim telefonie widywałem tylko 3 statusy – pełna bateria, 50 % i pusta. Przez większość czasu widywałem tylko znaczek baterii naładowanej do połowy. Podobną ikonkę można znaleźć w nakładkach producentów, wymienić można tu telefony Samsunga i Xiaomi.

Co się zmieni?

Google wprowadza do Androida funkcję BAS – Battery Service. Jest to dzieło organizacji Bluetooth Special Interest Group, która zajmuje się rozwojem tego standardu bezprzewodowej transmisji danych. Zasadę działania nowej funkcji wyjaśnia powyższy fragment kodu. System będzie sprawdzał poziom naładowania baterii, której stan będzie zapisywał za pomocą wartości od 0 do 100, co oczywiście oznacza procenty. Dla odłączonego urządzenia przyjęta została wartość -1. Nie wiemy czy wskaźnik w pasku powiadomień będzie mógł wyświetlać tak małe wartości, pewne jest to, że będą mogły skorzystać z nich zewnętrzne aplikacje, na przykład widgety. Ułatwić ma to obsługa zdarzeń, dzięki czemu taka aplikacja dostanie daną informację bez potrzeby ciągłego odpytywania. Funkcja będzie obsługiwać również urządzenia, które przesyłają takie informacje w niestandardowy sposób. Obecnie na wsparcie czeka tylko sprzęt korzystający z Bluetooth Low Energy.

Kiedy?

Jeśli ktoś miał cichą nadzieję, że wskaźnik baterii urządzeń Bluetooth pojawi się w Androidzie 8, to muszę go rozczarować – nie ma na to szans. Zmiany w API dla tej wersji systemu zostały już zamknięte, ponieważ deweloperzy muszą przygotować do czasu premiery swoje aplikacje. Najbliższym możliwym terminem jest premiera Androida 8.1. Problem w tym, że na dzień dzisiejszy nie wiemy czy taka wersja kiedykolwiek powstanie, a jeśli już to Google wcale nie musi brać się za tak duże zmiany. Trzeba liczyć się z tym, że na omawiane nowości poczekamy rok. Teoretycznie możliwe jest przeniesienie całej funkcji do starszych wydań, jednak taki scenariusz jest mało prawdopodobny. Być może z gotowego rozwiązania skorzystają producenci telefonów i umieszczą je w swoich nakładach, jednak bez dostępnego globalnie API nie ma to większego sensu.

Źródło: XDA Developers

Motyw