ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

„Flagowiec”, kto lub co go określa – próba wyjaśnienia budzącej skrajne emocje definicji

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Co to jest flagowiec? Myślę, że każdy z Was w głowie już ma swoją własną definicję tego słowa, jednak czy będą one takie same? Wydaje mi się, że nie, gdyż pojęcie to jest trudne do jednoznacznego zdefiniowania. Celem tego wpisu jest próba wyjaśnienia znaczenia wspomnianego wyrażenia z kilku punktów widzenia. Chciałbym również rozważyć, kto lub co ustala, że dane urządzenie jest flagowcem.

Definicja słowa „flagowiec”

Zacznijmy zatem od korzeni wspomnianego słowa. Flagowiec oznacza najważniejszą jednostkę morską we flocie. Pojęcie to z biegiem czasu rozprzestrzeniło się również do innych dziedzin życia, w tym także jako określenie pewnych produktów.

Przyjrzyjmy się zatem definicji flagowca w odniesieniu do produktu i przedsiębiorstwa.

Według Wikipedii: flagship is the best or most important thing owned or produced by a particular organization – flagowiec to najlepsza lub najważniejsza “rzecz” posiadana lub wyprodukowana przez dane przedsiębiorstwo

Merriam-Webster: the best, largest, or most important one of group of things – najlepszy, największy albo najważniejszy z grupy “rzeczy”.

Urban Dictionary: most important example of a product or service – najważniejszy przykład produktu lub usługi

Zatem wyciągając wnioski z powyższych cytatów w odniesieniu do urządzeń mobilnych, można podjąć próbę skonstruowania najprostszej definicji flagowca. Będzie zatem to najważniejszy smartfon wyprodukowany przez daną spółkę.

W ostatnim czasie, w branży mobilnej słowo to jest bardzo nadużywane, stąd wiele osób może zadawać sobie pytanie: co albo kto może definiować flagowca. Spróbuję się zatem przyjrzeć trzem kryteriom.

Czy flagowca definiuje producent?

Wychodząc od definicji słowa flagowiec, może to właśnie producent danego urządzenia stwierdza, że jest ono najważniejszym produktem w przedsiębiorstwie. Większość spółek ma w swoim portfolio dużą liczbę urządzeń o zróżnicowanych parametrach. Jednak na te najważniejsze przeznaczane są największe nakłady marketingowe, a w mediach promowane jest ono jako flagowiec. Pod tym względem każdy z Was z zamkniętymi oczyma potrafi wymienić sztandarowe telefony każdego producenta.

Może definiują go parametry?

Może za słowem flagowiec stoją dzisiaj jedynie najważniejsze parametry? Gdy Microsoft w 2014 roku ogłaszał Lumię 730 i 830 określając je mianem flagowców, wielu obserwatorów wytykało producentowi, że specyfikacja tych urządzeń odbiegała wtedy mocno od najlepszej dostępnej na rynku. Innym przykładem są flagowce Kruger&Matz, których parametry odstają od konkurencyjnych telefonów z najwyższej półki. Czy zatem flagowca mogą określać dzisiaj wąskie ramki, nowoczesne zabezpieczenia biometryczne, certyfikaty IP, świetne oprogramowanie, reagujące na ściskanie ramki, zagięty ekran? Czy może jedynie wystarczą najlepsze podzespoły i „cyferki” takie jak: procesor, RAM, pamięć wewnętrzna, aparat, pojemność baterii, wielkość ekranu? Być może zależy to od wspomnianej już „grupy urządzeń” danego producenta – jeśli na ich tle dany model się wyróżnia parametrami i zastosowanymi technologiami to właśnie wtedy mamy do czynienia z flagowcem.

Albo media, fani i użytkownicy

Powyższe dwa pytania zostawię bez jednoznacznej odpowiedzi, gdyż mam wrażenie, że w ostatnim czasie to właśnie media, fani lub użytkownicy określają, które urządzenia mogą być flagowcem, a które nie. Jest to kryterium dość kontrowersyjne, ponieważ zależy od gustu użytkowników – jednym wystarczą najlepsze cyferki i podzespoły, dla innych będzie to za mało, a ich oczekiwania spełnią dopiero dodatkowe funkcje i „bajery” .

Flagowy nie zawsze oznacza najlepszy dla mnie

Jeszcze raz podkreślę, że w obecnym czasie pojęcie flagowca jest tak szerokie, że każdy fan smartfonów ma w głowie jego swoją definicję. Ja również mam własne kryteria, które go określają. Z drugiej strony mimo, iż dany telefon ma świetne parametry i przez producenta, użytkowników, media i fanów został ochrzczony jako flagowy, to moich oczekiwań może nie spełnić. Każdy klient (w tym także ja) ma bowiem indywidualne potrzeby i  wymagania wobec takiego urządzenia.

Przypomnę, że powyższy wpis był jedynie próbą określenia tego, czym jest dzisiaj flagowiec, analizując definicje oraz kryteria mogące mieć wpływ na jego wyodrębnienie. Nie ukrywam, że do napisania tego tekstu pchnął mnie mój ostatni artykuł dotyczący tanich flagowców Xiaomi.

źródło: własne, pocketnow

Sprawdź najnowsze wpisy