Jak często zmieniacie swojego smartfona na nowy? Przeciętny okres życia naszych mobilnych towarzyszy wynosi około 2-3 lat, aczkolwiek więcej na ten temat znajdziecie w artykule Łukasza: Klik! Niekoniecznie musi się on popsuć, może się nam znudzić, zacznie zwalniać ze względu na słabe podzespoły albo po prostu producent zapomni o aktualizacjach. Jednak nic z tego nie dotyczy wielu milionów użytkowników urządzeń Xiaomi, którzy do tej pory korzystają ze słuchawek sprzed połowy dekady.

Xiaomi Mi2 oraz Mi2s wciąż w wielu kieszeniach

CEO Xiaomi, Lei Jun pochwalił się na oficjalnym profilu marki w serwisie Weibo liczbą użytkowników dwóch smartfonów, które swój debiut na rynku miały lata temu. Są nimi Xiaomi Mi2 oraz Mi2s. Wydane odpowiednio w 2012 oraz 2013 roku urządzenia do dziś służą dzielnie prawie 5 milionom ludzi. Prezes firmy twierdzi, że brak zmiany może wynikać ze względu na kompaktowe rozmiary. Modele charakteryzują się ekranami o przekątnej wynoszącej 4,3-cali Obecnie na rynku trudno znaleźć smartfon, który byłby zbliżony gabarytami. Producenci prześcigają się coraz większymi wyświetlaczami i małe telefony odchodzą powoli do lamusa. Sytuację ratuje jeszcze seria Compact od Sony, lecz część konsumentów nie chce sprzętu tej marki. Z kolei iPhone SE/5s pracują na systemie iOS, co może być nie do przyjęcia dla fanów Androida. Jest jeszcze jeden aspekt – cena. Mi2 oraz Mi2s kosztują znacznie mniej niż nowsze, poręczne modele.

Ale po co zmieniać? Producent dalej oferuje wsparcie

Parametry techniczne może nie powodują opadu szczęki w 2017 roku, gdyż sercem w obu przypadkach jest Snapdragon S4. Wsparcie 2 GB RAM pozwala jednak na wykonywanie niewymagającej pracy, codzienna aktywność dla przeciętnego użytkownika Facebooka jest wystarczająca. Ja jednak uważam, że tuż obok rozmiaru, ogromnym atutem Mi2 oraz Mi2s jest ciągłe wsparcie producenta. Smartfony otrzymały aktualizację do nakładki MIUI 8. A teraz mówi się, że MIUI 9 wraz z najnowszym Androidem również trafi na ich pokład.

To ogromna zaleta dla użytkowników. Posiadanie urządzenia, które otrzymuje ciągłe aktualizacje i wsparcie ze strony producenta jest wygodne, bo: a) oszczędzamy na zakupach nowszego modelu, b) nie jesteśmy w tyle z nowościami, c) cieszymy się z każdorazowej optymalizacji działania systemu.

Taka sytuacja to niecodzienność

Dzisiaj kupujemy flagowy model, otrzymuje na start najnowszą wersję Androida, a później… czekamy. Ile? Może rok, może dwa, czasami w nieskończoność. Niestety przyjęło się, że aby mieć najszybciej najświeższe wydanie systemu trzeba po prostu udać się do sklepu i znów kupić najnowszą generację. Wyjątkami są tutaj na przykład linia Pixeli od Google lub poprzednicy z serii Nexus, które aktualizacje otrzymują niemalże od razu i są na liście deweloperskich wydań.

Z pewnością życzeniem większości użytkowników byłoby dłuższe wsparcie dla zakupionych modeli. Seria Mi od Xiaomi to najwyższa półka i producent mimo powiększania swojego portfolio wciąż pamięta o dawnych klientach. Chapeau bas!

źródło: GSM Arena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Lewicki

Pasjonat dobrej kuchni i technologiczny geek. Mówi, że grywa w squasha, choć to raczej squash pogrywa z nim. Niegdyś zapalony fan ROMów i kerneli. Niezmiennie esteta.