Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 10 do 16 lipca 2007 roku.

Pierwsze próby zdjęcia SIM-locka z iPhone’a

Pewna brytyjska firma podjęła się próby złamania blokady SIM-lock, która trapiła użytkowników pierwszego iPhone’a. Firmę zmotywowały prośby 150 tysięcy niezadowolonych klientów sieci AT&T. To ciekawe, że dla telefonu ludzie byli gotowi zmienić operatora, a później narzekać na telekom, zamiast na ograniczoną komórkę. Usługa zdjęcia blokady miała kosztować 50 dolarów.

Samsung wprowadza na polski rynek nową… komórkę

Samsung SGH-M300 oferował między innymi aparat VGA, 2,8 MB pamięci flash, GPRS, Radio FM oraz baterię 700 mAh zdolną do prowadzenia rozmów przez 3 godziny, lub do 9 dni w trybie czuwania. Był to model z klapką, podstawowy wyświetlacz 1,5″ mógł pochwalić się rozdzielczością 128×160 px, dodatkowy ekranik był monochromatyczny i oferował rozdzielczość 96×96 px. Urządzenie zostało wycenione na 400 zł. Jak na swoje czasy ten telefon był… beznadziejny.

Firefox vs Internet Explorer

Wróćmy do czasów, w których rządził Internet Explorer. A w zasadzie do czasów, kiedy to właśnie tracił pozycję lidera. 10 lat temu statystyki rynku europejskiego prezentowały się następująco:

  • Internet Explorer – 66,5%
  • Mozilla Firefox – 27,8%

Jakim więc cudem Firefox doganiał IE? Otóż są to średnie zebrane z wielu państw. Tymczasem w np. Słowenii Firefox miał 47,9%, a w Finlandii 45,4% rynku. W Polsce korzystało z niego około 40% użytkowników. Dziś sytuacja jest kompletnie inna, przeglądarka Microsoftu cieszy się popularnością na poziomie błędu statystycznego, Firefox walczy o przetrwanie, a rządzi Google Chrome.

Afera z chińskimi bateriami

Trochę ponad 10 lat temu doszło do wybuchu telefonu wyposażonego w słabej jakości baterię. Z powodu eksplozji zginął 22-letni Chińczyk. Sprawa stała się tak głośna, że w chińskich fabrykach pojawiły się kontrole. Znaleziono baterie z naklejkami Nokii i Motoroli, które nie spełniały żadnych norm. Sytuacja była bardzo ciekawa, ponieważ Nokia w tamtym czasie nie produkowała baterii w Chinach. Motorola z kolei przetestowała omawiane baterie i wydała oświadczenie, według którego nie były to oryginalne produkty tej firmy. Niestety, tak kończy się korzystanie z podróbek…

Sony Ericsson zyskuje

Szwedzko-japońska spółka Sony Ericsson mogła pochwalić się ogromnym sukcesem. Według raportu za drugi kwartał 2007 roku w stosunku do analogicznego kwartału z poprzedniego roku pojawił się wzrost wynoszący 55%. Sony Ericsson miał również kilka osiągnięć, jak np. najwyższa sprzedaż telefonów muzycznych. Zysk brutto wyniósł 327 milionów euro. Kto by pomyślał, że ta marka tak szybko zniknie z rynku…

Doda promuje Gadu Gadu

W ramach akcji naGlośniejszy konkurs znana piosenkarka Doda nagrała się wszystkim na wbudowaną w Gadu Gadu pocztę głosową. Akcja miała na celu zachęcić użytkowników do rozmów głosowych z użyciem najpopularniejszego (ówcześnie) komunikatora w Polsce. To pokazuje, jak mocno kiedyś inwestowano w rozwój tego programu. Niestety, usługa Gadu naGłos nigdy nie odnalazła swojej niszy na rynku.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.