[Pobierz] Wiadomości na Androidzie – „nowa” propozycja Google do SMSów

mm Łukasz Pająk Aplikacje 2017-02-24

Google od pewnego czasu stara się wypromować nową wersję wiadomości tekstowych, czyli RCS (Rich Communications Services). Technologia ta wzbogaca tradycyjne SMSy o zniesienie limitu liczby znaków, dodanie grafik, konwersacji grupowych, czyli ogólnie rzecz biorąc mamy do czynienia z kolejnym komunikatorem, ale wciąż bazującym na wcześniejszych rozwiązaniach. To oczywiście wiąże się ze wsparciem dla RCS przez operatorów i w Polsce jeszcze żaden nie może się pochwalić rozszerzeniem funkcjonalności SMSów.

Mimo wszystko potrzebujemy dedykowanej aplikacji do tego typu wiadomości i ta razem z dzisiejszymi ogłoszeniami Google związanymi z RCS przechodzi małą metamorfozę – przede wszystkim zmienia się nazwa. To koniec Google Messengera (Wiadomości). Poznajcie Android Messages (Wiadomości na Androidzie). Oczywiście ta aktualizacja może być związana z odsunięciem się od Facebooka i ich komuniktora. Standardowo tę aplikację znajdziecie na urządzeniach następujących firm:

LG, Motorola, Sony, HTC, ZTE, Micromax, Nokia, Archos, BQ, Cherry Mobile, Condor, Fly, General Mobile, Lanix, LeEco, Lava, Kyocera, MyPhone, QMobile, Symphony (Wiko), Pixel i urządzenia z serii Android One.

Jednak jeśli nie znajdujecie tutaj producenta swojego smartfona to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić domyślną aplikację do wiadomości tekstowych, o czym coraz częściej przypomina chociażby Facebook Messenger. Zainteresowani sprawdzenie programu od Google mogą go pobrać ze sklepu Play: Klik!

Mimo wszystko wielu operatorów ogłosiło, że w urządzeniach, które znajdziemy w ich ofertach pojawi się właśnie propozycja Amerykanów. Wśród nich znalazły się takie firmy jak Deutsche Telekom (T-Mobile) i Orange, więc możemy liczyć na to, że rozszerzone SMSy pojawią się również w Polsce. Cała technologia RCS ma być dedykowana przede wszystkim do celów biznesowych – prowadzenie konwersacji będzie zdecydowanie prostsze, bez konieczności instalowania zewnętrznych platform takich jak WhatsApp, wspomniany Messenger od Facebooka, Line czy innych.

Amerykanie chwalą się, że obecnie z Wiadomości na Androidzie może korzystać ponad miliard osób biorąc pod uwagę wsparcie poszczególnych operatorów. Jakby nie patrzeć to Google tym ruchem chce stworzyć pewnego rodzaju zagrożenie dla iMessage, które swego czasu było jedną z najbardziej wyróżniających się funkcji iOS przeszkadzającą w przejściu na inną platformę. Oczywiście teraz już za późno na tego typu konfrontację, ale ostatecznie RCS będziemy mogli ocenić po wejściu tej usługi do Polski. Uważacie, że SMSy XXI wieku mają szansę podebrać użytkowników popularnym komunikatorom internetowym?

źródło: The Verge • Endbless Blue 69

  Ta aplikacja to jedna wielka niedoróbka i dużo jeszcze jej brakuje. Interferejs bardzo niewygodny w obsłudze. Zostaje przy systemowym rozwiązaniu od LG.

 • A jakiekolwiek przecieki o tym aby któryś z operatorów u nas planował wprowadzenie obsługę rcs?

 • Zostaje przy Textrze 😉 Nic nie pobije tego interfejsu, na dodatek aplikacja mało waży, a a jaka płynna! 🙂 Na dodatek na Amoledzie ma piękną czerń 😉

 • Nysdroid

  Świetnie! Każdy pomysł stworzenia narzędzia tak uniwersalnego i lekkiego jak iMessage jest dobry. Ponadto z Playem były prowadzone rozmowy, a inni operatorzy się przyglądają – więc wystarczy, że jeden wprowadzi i wszyscy ruszą za nim.

 • marcinwhite

  Jakby nie mogli po prostu zbudować czegos na wzór iMessage. Żeby system rozpoznawal kto jest po drugiej stronie i w zależności od urządzenia wysyłał smsy po GSM albo po internecie. W drugim wypadku jak normalny komunikator z emotkami i całym tym bagnem ;

  • Łukasz Pająk

   Tak to działa 🙂

   • marcinwhite

    Ten nowy komunikator?

    • Łukasz Pająk

     Nie napisałem o tym wprost, gdyż nie miałem dokładnie okazji sprawdzić rcs siła rzeczy. Jednak obiło mi się to o uszy.

 • sejfit

  Nie wyszło z hangouts, allo też nie wypaliło zepsujmy ostatnią którą mamy do jakiejś komunikacji, potem wymyślimy coś nowego. Bez sensu jak dla mnie. A i tak nie zrobią z tego kombajnu do komunikacji tylko kolejny komunikator który i tak nie wygra z mesengerem, bo tego mają prawie wszyscy i i tak usłyszy się a po co mam instalować inna aplikacje jak mogę na mesengerze.

  • PaweelOS

   Nie każdemu Messenger, ala Spanchat podoba się. Nie każdy wie, że aplikacja zżera baterię w smartfonie. Każda inna alternatywa dla Messengera, może być dobra.

   • sejfit

    Może i było by świetnie tylko co z tego. Jak każdy ma część znajomych topornych na przejście na inna aplikację, bo po co przecież jest mesenger. To w tym jest problem.

  • Łukasz Pająk

   Messenger rzadko wykorzystywany jest w firmach i tutaj Google może zaistnieć.

   • sejfit

    Czy ja wiem większość korpo i firm z którymi miałem do czynienia w Polsce jednak było oparte na Skype i o zgrozo GG, jeśli chodzi o wersje mobilne. Jeśli chodzi o stacjonarne to zawsze i tak to były wewnętrzne czaty. Ale nie mówimy tylko o Polsce i fakt może mieć to jakąś rację bytu.

    • Łukasz Pająk

     Zgadza się, Skype też jest niezmiernie popularny, ale głównie do wideo. RCS sprawdzi się w tekstowych wiadomościach.

     • Dixx37

      My w firmie używamy Slack’a – jesteśmy z niego mega zadowoleni. Jest połączeniem gg ze skypem i działa rewelacyjnie

     • Łukasz Pająk

      Też o nim słyszałem. Mimo wszystko darmowe rozwiązanie od Google dostępne na sporej liczbie smartfonów z Androidem może zachęcić firmy do tego wyboru.

 • Kolejna aplikacja? To już Allo Hallo i inne nie wystarcza?

  • Jan Boromeusz

   nie kolejna – jak na razie to tylko zmiana nazwy istniejącej aplikacji

  • Łukasz Pająk

   Ta aplikacja już była i jeśli korzystałeś z czystego systemu to na pewno za jej pomocą wysyłałeś SMSy 🙂

 • PaweelOS

  Jeśli ta aplikacja w pełni zastąpi kobyłkę Messengera, to z chęcią przesiądę się na Wiadomości na Androida. Chyba czegoś nie zrozumiałem. Czy można spodziewać się aktualizacji, domyślnej aplikacji Wiadomości, która to zostanie zastąpiona Wiadomościami na Androida?

  • Łukasz Pająk

   Jeżeli obecnie masz „Messengera” to już w sklepie Play powinieneś znaleźć aktualizację.

   • PaweelOS

    Przyjrzałem się bliżej aplikacji. Domyślnie mam SMS/MMS w mojej Moto/Lenovo. Aktualizacji nie mam.

    • Łukasz Pająk

     Inaczej – zobacz czy aktualizacja z linku, który podałem w tekście jest na Twoim smartfonie 🙂

     • PaweelOS

      Jest, pobrać mogę 😉

     • xXx

      Aplikacja SMS/MMS z Moto nie ma nic wspólnego z Messengerem od Google.

    • Jacek Pietruszczak

     to wejdź w tę aplikację w sklepie – ja też nie miałem automatycznej aktualizacji, ale jak wszedłem samemu w nią w sklepie to pokazał aktualizację i pobrał. Używam jej od początku posiadania telefonu jako domyślą aplikację do sms/mms i nie widzę powodów do zmiany – mam Moto X Force.

     • PaweelOS

      Dzięki 😉

 • marcus1212

  Z miłą chęcią ucieknę z whatsapp’a, którego mają wszyscy z mojego otoczenia.