ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
google rcs

[Pobierz] Wiadomości na Androidzie – „nowa” propozycja Google do SMSów

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły

Google od pewnego czasu stara się wypromować nową wersję wiadomości tekstowych, czyli RCS (Rich Communications Services). Technologia ta wzbogaca tradycyjne SMSy o zniesienie limitu liczby znaków, dodanie grafik, konwersacji grupowych, czyli ogólnie rzecz biorąc mamy do czynienia z kolejnym komunikatorem, ale wciąż bazującym na wcześniejszych rozwiązaniach. To oczywiście wiąże się ze wsparciem dla RCS przez operatorów i w Polsce jeszcze żaden nie może się pochwalić rozszerzeniem funkcjonalności SMSów.

Mimo wszystko potrzebujemy dedykowanej aplikacji do tego typu wiadomości i ta razem z dzisiejszymi ogłoszeniami Google związanymi z RCS przechodzi małą metamorfozę – przede wszystkim zmienia się nazwa. To koniec Google Messengera (Wiadomości). Poznajcie Android Messages (Wiadomości na Androidzie). Oczywiście ta aktualizacja może być związana z odsunięciem się od Facebooka i ich komuniktora. Standardowo tę aplikację znajdziecie na urządzeniach następujących firm:

LG, Motorola, Sony, HTC, ZTE, Micromax, Nokia, Archos, BQ, Cherry Mobile, Condor, Fly, General Mobile, Lanix, LeEco, Lava, Kyocera, MyPhone, QMobile, Symphony (Wiko), Pixel i urządzenia z serii Android One.

Jednak jeśli nie znajdujecie tutaj producenta swojego smartfona to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić domyślną aplikację do wiadomości tekstowych, o czym coraz częściej przypomina chociażby Facebook Messenger. Zainteresowani sprawdzenie programu od Google mogą go pobrać ze sklepu Play: Klik!

Mimo wszystko wielu operatorów ogłosiło, że w urządzeniach, które znajdziemy w ich ofertach pojawi się właśnie propozycja Amerykanów. Wśród nich znalazły się takie firmy jak Deutsche Telekom (T-Mobile) i Orange, więc możemy liczyć na to, że rozszerzone SMSy pojawią się również w Polsce. Cała technologia RCS ma być dedykowana przede wszystkim do celów biznesowych – prowadzenie konwersacji będzie zdecydowanie prostsze, bez konieczności instalowania zewnętrznych platform takich jak WhatsApp, wspomniany Messenger od Facebooka, Line czy innych.

Amerykanie chwalą się, że obecnie z Wiadomości na Androidzie może korzystać ponad miliard osób biorąc pod uwagę wsparcie poszczególnych operatorów. Jakby nie patrzeć to Google tym ruchem chce stworzyć pewnego rodzaju zagrożenie dla iMessage, które swego czasu było jedną z najbardziej wyróżniających się funkcji iOS przeszkadzającą w przejściu na inną platformę. Oczywiście teraz już za późno na tego typu konfrontację, ale ostatecznie RCS będziemy mogli ocenić po wejściu tej usługi do Polski. Uważacie, że SMSy XXI wieku mają szansę podebrać użytkowników popularnym komunikatorom internetowym?

źródło: The Verge

Sprawdź najnowsze wpisy