oneplus-3

 

Jeszcze kilka lat temu benchmarki były niemalże wyznacznikiem tego, czy smartfon w ogóle do czegokolwiek się nadaje. Pojawiały się różne przesłanki, że poszczególni producenci specjalnie manipulują w oprogramowaniu, aby uzyskiwać jak najlepsze wyniki, ale ten trend już dawno za nami – mimo wszystko AnTuTu wciąż jest bardzo popularnym programem i autorzy postanowili podzielić się statystykami podsumowującymi zeszły rok.

 

Testując wiele urządzeń mobilnych często spotykam się z sytuacjami, że słabszy w benchmarkach smartfon w rzeczywistości działa sprawniej od konkurenta uzyskujące X-razy więcej punktów w AnTuTu. Mimo wszystko to ujawnia się w przypadku ogólnie słabszych urządzeń. Topowe modele mają to do siebie, że ciężko dostrzec między nimi jakiekolwiek różnice. Nie przedłużając już, przyjrzyjmy się najwydajniejszym smartfonom na rynku z 2016 roku:

 

antutu statystyki najwydajniejsze smartfony 2016 roku

 

Tak, tak, iPhone górą i zapewne nikogo to nie dziwi. Jednak podzielmy ten ranking na platformy:

 

 

Oczywiście iOS w ramach gratisu, a my tymczasem przyjrzyjmy się danym, które skupiają się na mobilnej platformie Google. OnePlus liderem – lekkie i zoptymalizowane oprogramowanie połączone z najlepszymi podzespołami na rynku i wynik mówi sam za siebie. Nieco z tyłu LeEco, które może w gruncie rzeczy pochwalić się zbliżoną specyfikacją, ale jednak do gry wchodzi system. Mogący pochwalić się takimi samymi danymi na papierze Xiaomi Mi5s Plus został stłumiony przez MIUI, co od razu jest widoczne na powyższym wykresie. Zaskakująco dobrze poradziła sobie Moto Z, ale mimo wszystko widać w całym zestawieniu wyraźny zalew chińskich smartfonów – czy to nie jest czasami podejrzane?

 

antutu-benchmark-logo

 

Niekoniecznie. Wielu producentów już zauważyło, że tak naprawdę niewiele osób jest w stanie wykorzystać pełną moc obliczeniową dzisiejszych smartfonów, więc potencjalne nadwyżki wykorzystywane są do zupełnie innych zadań. Do tego bardziej uszczypliwi mogą stwierdzić, że Chińczycy wygrywają, bo przecież to chiński benchmark.

 

xiaomi-mi-mix-bialy-ces-2017

 

Mimo wszystko przyjrzyjmy się jeszcze iOS. Warto zauważyć, co oznacza szybka pamięć i system zamknięty, a zarazem stworzony pod konkretne podzespoły. Stosunkowo niedawno zaprezentowane Pixele od Googla ledwo przegoniły rok starszego iPhone’a 6s. Na portalu pokazywaliśmy przeróżne zestawienia i w tym wypadku różnica w punktacji zdaje się nie mieć odwzorowania w rzeczywistości, gdyż niestety smartfony od giganta z Mountain View przegrywają w testach szybkości w zestawieniu z reprezentantami z Cupertino.

 

Podsumowując, jak traktować benchmarki? Jako informacje dodatkowe. Flagowe modele i tak są bardzo szybkie i jeszcze długo nie będą łapać zadyszki – tutaj iPhone’ów nie wliczam. Tym samym pamiętajmy, że większą wartość mają chociażby testy pamięci (np.: AndroBench) pokazujące faktyczne różnice na stosunkowo istotnym polu, gdyż jak zapewne dobrze wiecie to urządzenie jest tak szybkie jak jego najwolniejszy element.

 

 

źródło: AnTuTu

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.