[Pobierz] Wkurza Cię Facebook i Messenger? Poznaj najciekawsze darmowe alternatywy

Łukasz Pająk Android 2017-01-12

The loading screen of the Facebook application on a mobile phone is seen in this photo illustration taken in Lavigny

Ostatnia „pomyłka” Facebooka sprawiła, że musieliśmy patrzeć jak ucieka nam energia z akumulatorów smartfonów. Problem niby został rozwiązany i faktycznie w moim przypadku procesor potrafi się uspokoić, ale mimo wszystko postanowiłem zajrzeć, co oferuje swego rodzaju konkurencja.

Niestety, ale jestem uzależniony od Facebooka. Na szczęście jest to spowodowane jedynie znajomymi czy też uczelnią, wiec nie jest to uzależnienie, które sprawia, że 24 godziny na dobę spędzam czas na tym portalu społecznościowym. Jednak przedstawiałem Wam wiele przykładów pokazujących jak zarówno mobilna aplikacja Facebooka jak i Messengera jest beznadziejnie napisana, ale dopiero teraz postanowiłem zainstalować alternatywy, które Wam chętnie pokrótce opiszę. Zacznijmy od samego portalu społecznościowego.

Face Slim

YouTube Preview Image

Ewidentnie najprostszą i najlżejszą aplikacją jest Face Slim, którą możecie znać, gdyż autor jest Polakiem i stworzył odpowiedni wątek na naszym forum. Rodzima propozycja to nic innego jak pełnoprawna mobilna wersja strony internetowej Facebook zamknięta w formie programu. Jednak możemy ją dowolnie dostosowywać pod siebie i tym samym stworzyć idealną wersję najpopularniejszego portalu społecznościowego wyłącznie pod nasze potrzeby – razem z możliwością ukrycia sponsorowanej treści czy też sortowania tablicy według najnowszych postów. Niestety, ale nie mogę napisać, że jest to idealna propozycja – stosunkowo często pojawia się błąd o nie znalezieniu żądanej strony i pomaga dopiero restart Face Slima. Mimo wszystko możecie sami wziąć udział w rozwoju tego programu poprzez podlinkowany wyżej wątek na forum.

Pobierz (F-Droid)

SlimSocial

slimsocial facebook

Druga aplikacja umożliwiająca korzystanie z Facebooka również nie powinna być Wam obca, gdyż działa na identycznej zasadzie, co Face Slim, czyli tak naprawdę jest oprawą graficzną dla mobilnej strony internetowej. W takim razie czym się te aplikacje różnią? SlimSocial jest nieco bardziej rozbudowana pod względem interfejsu, ale jeśli chodzi o personalizację to nie ma tylu opcji, co w przypadku Face Slim. Mimo wszystko ten tytuł – jak to określili autorzy – idealnie sprawdzi się na smartfonach osób, którzy nie przeglądają nałogowo Facebooka.

Pobierz (sklep Play)

Metal

metal facebook

Niemalże na koniec ciężkie działo, które obsługuje nie tylko Facebooka, ale również Twittera, więc jedną lekką aplikacją jesteście w stanie zastąpić dwie będące razem dużym obciążeniem dla Waszego smartfonu. Metal charakteryzuje się najbardziej rozbudowanym interfejsem spośród dzisiejszych propozycji i jest również bardzo intuicyjna za sprawą wsparcia dla gestów. Jednak rozbudowanie kończy się niejako na powierzchniowych możliwościach. Nie znajdziemy w tym tytule takich możliwości jak w Face Slim czy też SlimSocial, czyli chociażby nie zablokujemy reklam. W zamian samą aplikację możemy odblokowywać za pomocą czytnika linii papilarnych, a w razie gdybyście korzystali jeszcze z Messengera jako osobnego komunikatora to macie możliwość zablokowania dublujących się powiadomień.

Pobierz (sklep Play)

Facebook Lite

Facebook Lite

Nie mogło zabraknąć tej propozycji w dzisiejszym zestawieniu. Jednak wymieniam ją tylko i wyłącznie z przymusu, gdyż nie mam zamiaru ukrywać, że najmniej mi przypadła do gustu spośród powyższych propozycji. Wszystko przez ciągłe ładowanie. Czego byśmy nie kliknęli to musi pojawić się zielony pasek, który pokazuje żmudny proces trwający momentami o wiele za długo. Rozumiem, że to wersja Lite, ale nie musiała zostać pozbawiona nowszych rozwiązań.

Pobierz (APK Mirror)

Pobierz (sklep Play)

Disa

disa facebook messenger

Facebook przyzwyczaił już wiele osób do tego, że Messenger to tak naprawdę osobny byt. Oczywiście wszystkie powyższe propozycje mają wbudowany komunikator, więc nie wymagają dodatkowych aplikacji. Jednak jeśli ten portal społecznościowy jest dla Was tylko komunikatorem internetowym to powinniście zainteresować się właśnie programem o nazwie Disa. Jest to niesamowicie prosta aplikacja, która pozwala korzystać właśnie z Messengera, ale także z WhatsApp i innych komunikatorów dostępnych w formie wtyczek.

Pobierz (sklep Play)

Messenger Lite

messenger-lite-logo-pobierz-do-pobrania

Skoro pojawił się Facebook Lite to nie mogło się obyć bez Messengera Lite, który jest do bólu prosty i aż dziwnie się korzysta z tak szybkiego programu sygnowanego logiem największego portalu społecznościowego. Tak naprawdę ciężko do czegokolwiek się przyczepić i chciałoby się tylko, żeby Facebook dodał dymki czatu do Messengera Lite – wtedy nie miałbym wątpliwości, z której aplikacji korzystać.

Pobierz (APK Mirror)

Pobierz (sklep Play)

Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą spróbować sposobu, który wymienił jeden z naszych Czytelników pod wspomnianym na samym początku wpisie. Jeśli uważacie, że któraś z poprzednich wersji Facebooka lub Messengera była według Was idealna to pobierzcie ją z APK Mirror i przeróbcie aplikacją APK Tool poprzez zmianę numeru wersji tak, aby portal społecznościowy nie burzył się o zbyt stare, niewspierane już wydanie programu.

Mimo wszystko będę wdzięczny za opinie weteranów alternatyw dla aplikacji od Facebooka – co Was urzekło w poszczególnych propozycjach, a co odrzuciło od innych? Ja obecnie zostaję przy zestawieniu SlimSocial z Messengerem. • Marcin Wasilewski

  Po co do fcb jakakolwiek aplikacja skoro przez przeglądarkę się korzysta wygodnie i bez problemowo. A zamienniki messengera są nie używalne bo żaden nie wspiera rozmów głosowych

  • Damian R

   Choćby po to, że z mobilnej wersji strony nie odpiszesz na wiadomości, jeśli prowadzisz jeszcze jakiś dodatkowy profil – np stronę o fotografii czy czymś innym.

 • H0Ly_bLaSt0R

  Tak jak już ktoś pisał pod poprzednim artykułem brakuje jeszcze Friendly moim zdaniem najładniejsza i fajnie że można sobie dostosować tryb nocny od której do której.

 • stark2991

  Większość z tych apek po prostu wyświetla mobilną stronę FB, co wiąże się z brakiem powiadomień, ale co komu pasuje.

  • H0Ly_bLaSt0R

   Powiadomienia działają normalnie.

  • Łukasz Pająk

   Powiadomienia jak najbardziej działają i od stosunkowo niedawna nawet poprawnie działają wiadomości.

 • Mickey66

  Wkurza mnie facebook w ogóle, a nie messenger.

 • LCD

  Ja polecam jeszcze Swipe. Zwłaszcza dla tych co lubią tryb czarno-biały na ekranach AMOLED. Też oczywiście działa na mobilnej stronie FB.

  • adiksw

   Ten Swipe rzeczywiście wymiata, wcześniej o nim nie słyszałem, dzięki!

   • LCD

    Tylko sprawdź jak u Ciebie z powiadomieniami o nowych wiadomościach bo ja chyba coś w ustawieniach zmieniłem że nie mam od razu powiadomienia

    • adiksw

     Z tego co się orientuję to taki urok tych aplikacji. One sprawdzają powiadomienia co jakiś czas (w ustawieniach definiowany) przez co zużywają mniej energii.

     • LCD

      Nie do końca chyba. Bo do rozmów używam też lite Facebook i tam szybciej dochodzą powiadomienia, że może dlatego że siedzi na belce powiadomień. Też polecam

     • adiksw

      Dokładnie, cały czas czuwa.

 • cukru

  Swipe for Facebook jest świetny, ale samego Messengera niestety ciężko zastąpić.

  • Najlepiej zastąpić go starsza wersją 😉

   • cukru

    To oczywista sprawa, w tej chwili mam wersję 85, ale Messenger nigdy nie był przykładem dobrze zrobionej aplikacji.

   • TheBaang

    Do wersji 89 jeszcze nadaje się do użytku, późniejsze to dramat 😀

  • Tomasz Krzak

   Dzięki Wam za posunięcie tego Swipe. Od teraz to właśnie Swipe połączony z Messengerem Lite stanowi soft do facebooka (a da się połączyć aby wiadomości otwierały się właśnie w messager lite). Działa to pięknie.

   • Tomasz Krzak

    Trochę na wyrost się podjarałem tym zestawem. O ile rzeczywiście działa to razem pięknie, to niestety Swipe rozładowuje baterię znacznie szybciej niż te apki oparte na wersjach mobilnych fb… Zostanę jednak przy FaceSlimie jak dotychczas,x