ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[Pobierz] Wkurza Cię Facebook i Messenger? Poznaj najciekawsze darmowe alternatywy

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Aplikacje
The loading screen of the Facebook application on a mobile phone is seen in this photo illustration taken in Lavigny

Ostatnia „pomyłka” Facebooka sprawiła, że musieliśmy patrzeć jak ucieka nam energia z akumulatorów smartfonów. Problem niby został rozwiązany i faktycznie w moim przypadku procesor potrafi się uspokoić, ale mimo wszystko postanowiłem zajrzeć, co oferuje swego rodzaju konkurencja.

Niestety, ale jestem uzależniony od Facebooka. Na szczęście jest to spowodowane jedynie znajomymi czy też uczelnią, wiec nie jest to uzależnienie, które sprawia, że 24 godziny na dobę spędzam czas na tym portalu społecznościowym. Jednak przedstawiałem Wam wiele przykładów pokazujących jak zarówno mobilna aplikacja Facebooka jak i Messengera jest beznadziejnie napisana, ale dopiero teraz postanowiłem zainstalować alternatywy, które Wam chętnie pokrótce opiszę. Zacznijmy od samego portalu społecznościowego.

Face Slim

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LqEMmCXDttA[/youtube]

Ewidentnie najprostszą i najlżejszą aplikacją jest Face Slim, którą możecie znać, gdyż autor jest Polakiem i stworzył odpowiedni wątek na naszym forum. Rodzima propozycja to nic innego jak pełnoprawna mobilna wersja strony internetowej Facebook zamknięta w formie programu. Jednak możemy ją dowolnie dostosowywać pod siebie i tym samym stworzyć idealną wersję najpopularniejszego portalu społecznościowego wyłącznie pod nasze potrzeby – razem z możliwością ukrycia sponsorowanej treści czy też sortowania tablicy według najnowszych postów. Niestety, ale nie mogę napisać, że jest to idealna propozycja – stosunkowo często pojawia się błąd o nie znalezieniu żądanej strony i pomaga dopiero restart Face Slima. Mimo wszystko możecie sami wziąć udział w rozwoju tego programu poprzez podlinkowany wyżej wątek na forum.

Pobierz (F-Droid)

SlimSocial

slimsocial facebook

Druga aplikacja umożliwiająca korzystanie z Facebooka również nie powinna być Wam obca, gdyż działa na identycznej zasadzie, co Face Slim, czyli tak naprawdę jest oprawą graficzną dla mobilnej strony internetowej. W takim razie czym się te aplikacje różnią? SlimSocial jest nieco bardziej rozbudowana pod względem interfejsu, ale jeśli chodzi o personalizację to nie ma tylu opcji, co w przypadku Face Slim. Mimo wszystko ten tytuł – jak to określili autorzy – idealnie sprawdzi się na smartfonach osób, którzy nie przeglądają nałogowo Facebooka.

Pobierz (sklep Play)

Metal

metal facebook

Niemalże na koniec ciężkie działo, które obsługuje nie tylko Facebooka, ale również Twittera, więc jedną lekką aplikacją jesteście w stanie zastąpić dwie będące razem dużym obciążeniem dla Waszego smartfonu. Metal charakteryzuje się najbardziej rozbudowanym interfejsem spośród dzisiejszych propozycji i jest również bardzo intuicyjna za sprawą wsparcia dla gestów. Jednak rozbudowanie kończy się niejako na powierzchniowych możliwościach. Nie znajdziemy w tym tytule takich możliwości jak w Face Slim czy też SlimSocial, czyli chociażby nie zablokujemy reklam. W zamian samą aplikację możemy odblokowywać za pomocą czytnika linii papilarnych, a w razie gdybyście korzystali jeszcze z Messengera jako osobnego komunikatora to macie możliwość zablokowania dublujących się powiadomień.

Pobierz (sklep Play)

Facebook Lite

Facebook Lite

Nie mogło zabraknąć tej propozycji w dzisiejszym zestawieniu. Jednak wymieniam ją tylko i wyłącznie z przymusu, gdyż nie mam zamiaru ukrywać, że najmniej mi przypadła do gustu spośród powyższych propozycji. Wszystko przez ciągłe ładowanie. Czego byśmy nie kliknęli to musi pojawić się zielony pasek, który pokazuje żmudny proces trwający momentami o wiele za długo. Rozumiem, że to wersja Lite, ale nie musiała zostać pozbawiona nowszych rozwiązań.

Pobierz (APK Mirror)

Pobierz (sklep Play)

Disa

disa facebook messenger

Facebook przyzwyczaił już wiele osób do tego, że Messenger to tak naprawdę osobny byt. Oczywiście wszystkie powyższe propozycje mają wbudowany komunikator, więc nie wymagają dodatkowych aplikacji. Jednak jeśli ten portal społecznościowy jest dla Was tylko komunikatorem internetowym to powinniście zainteresować się właśnie programem o nazwie Disa. Jest to niesamowicie prosta aplikacja, która pozwala korzystać właśnie z Messengera, ale także z WhatsApp i innych komunikatorów dostępnych w formie wtyczek.

Pobierz (sklep Play)

Messenger Lite

messenger-lite-logo-pobierz-do-pobrania

Skoro pojawił się Facebook Lite to nie mogło się obyć bez Messengera Lite, który jest do bólu prosty i aż dziwnie się korzysta z tak szybkiego programu sygnowanego logiem największego portalu społecznościowego. Tak naprawdę ciężko do czegokolwiek się przyczepić i chciałoby się tylko, żeby Facebook dodał dymki czatu do Messengera Lite – wtedy nie miałbym wątpliwości, z której aplikacji korzystać.

Pobierz (APK Mirror)

Pobierz (sklep Play)

Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą spróbować sposobu, który wymienił jeden z naszych Czytelników pod wspomnianym na samym początku wpisie. Jeśli uważacie, że któraś z poprzednich wersji Facebooka lub Messengera była według Was idealna to pobierzcie ją z APK Mirror i przeróbcie aplikacją APK Tool poprzez zmianę numeru wersji tak, aby portal społecznościowy nie burzył się o zbyt stare, niewspierane już wydanie programu.

Mimo wszystko będę wdzięczny za opinie weteranów alternatyw dla aplikacji od Facebooka – co Was urzekło w poszczególnych propozycjach, a co odrzuciło od innych? Ja obecnie zostaję przy zestawieniu SlimSocial z Messengerem.

Sprawdź najnowsze wpisy