ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Pożegnajmy Cyanogen(Mod) przypominając sobie jego historię i przywitajmy Lineage OS

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły
cyanogen45346367

Powoli wracając po świętach do życia, paląc nadprogramowe kalorie i szykując się do przywitania Nowego Roku dotarły do nas informacje o końcu Cyanogen Inc., czyli firmy, od której oczekiwano wiele, która wiele obiecywała i firmy, która upadła równie szybko, co powstała.

Zapewne doskonale wiecie, że sprzeczki wewnątrz Cyanogen, beznadziejny marketing i jeszcze gorsze ruchy biznesowe sprawiły, że zarówno projekty Cyanogen OS jak i CyanogenMod oficjalnie zostały zamknięte. Co to dla nas oznacza? Cóż… O przyszłości później, teraz przypomnijmy sobie od czego to wszystko się zaczęło.

Początki

htc dream g1 era t-mobile 3

CyanogenMod nie mógł rozpocząć swojego życia od innego urządzenia jak HTC Dream. To właśnie na pierwszym smartfonie z Androidem ujrzeliśmy nikomu nie znaną jeszcze modyfikację Robocika bazującą na wersji Cupcake. CyanogenMod 3.1 (poprzednie wersje są owiane tajemnicą) ujrzał światło dzienne w lutym 2009 roku, więc zaledwie pół roku po premierze HTC Dream, czyli w momencie, gdy niewiele osób było przekonanych do wizji Google. To jednak nie przeszkodziło programistom wykorzystać potencjału Linuxa i ulepszany CyanogenMod o niezbędne w tamtych czasach funkcje po prostu zaczął zdobywać popularność.

cyanogen new logo

Jednak skąd wzięła się nazwa? Otóż najpopularniejszy deweloper modyfikowanego oprogramowania dla HTC Dream ukrywający się pod pseudonimem JesusFreke zasugerował korzystanie z CyanogenMod, czyli oprogramowania stworzonego przez Steve’a Kondika, który jak zapewne wiecie znany był jako Cyanogen. No i się zaczęło…

Rozwój

cyanogenmod-installer

Oczywiście z czasem na rynku pojawiły się kolejne smartfony z Androidem, które można było bez problemu modyfikować i na nich również zaczęły być szykowane przerobione oprogramowania. Z racji wyrobionej już marki, CyanogenMod zawitał na wielu popularnych urządzeniach i tym samym swego czasu możliwość zmiany systemu na powyższy był wyznacznikiem tego, czy warto kupić danego smartfona.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=cgnzNNPVaCA[/youtube]

Mimo wszystko główną cechą wyróżniającą CyanogenMod było wsparcie w postaci częstych aktualizacji „Nightly”, które nie były uznawane za skończone, więc o stabilności w wielu przypadkach można było pomarzyć – tylko kto się wtedy tym przejmował… Wiele osób żartuje z tego powodu, gdyż tak naprawdę – nie licząc wydania bazującego na Marshmallow i kilku innych wyjątków – nigdy nie można było powiedzieć, że „CM” został dopracowany.

cyanogenmod-7-official

Jednak CyanogenMod wciąż się rozwijał i zmieniała się numeracja, ale ewidentnie najpopularniejszym wydaniem tego systemu jest to oznaczone numerem „7”, które bazowało na Androidzie 2.3 Gingerbread i pojawiło się w 2011 roku.

cyanogenmod-galaxy-nexus

Były to czasy, gdy modyfikowano wszystko, co się tylko dało i na rynku w międzyczasie pojawił się Samsung Galaxy S. Ja te czasy zapamiętałem głównie z powodu codziennej zmiany oprogramowania, bo wyszło coś nowego i warto sprawdzić. Mimo wszystko niemalże każda modyfikacja bazowała właśnie na CyanogenMod i różniły się szczegółami. Jednak takie możliwości jak podkręcanie procesora dzisiaj już nie wrócą.

motorola xoom android 3.0 honeycomb 5.1.1 lollipop omnirom

W takim razie czy pamiętacie CyanogenMod 8? Zapewne nie, gdyż taki nie powstał ze względu na zawirowania związane z Androidem Honeycomb i jego kodami źródłowymi. Trzeba było czekać na Ice Cream Sandwich.

cyanogenmod-9-cm-official

Nowy Android, wracamy do jednego systemu dla tabletów i smartfonów, więc pojawia się CyanogenMod 9 dla Nexusa S jak i Samsunga Galaxy S. Tym samym kolejne urządzenia dowiedziały się, że można wydać nowsze oprogramowanie dla urządzeń, które teoretycznie już zostały zapomniane przez producentów. To właśnie jedna z najważniejszych zalet CyanogenMod, która została wypromowana razem z powyższą wersją. Z wyjątkowych funkcjonalności warto wymienić wsparcie dla płatności za pomocą modułu NFC.

cyanogenmod-10-cm10

Kolejne wydania Androida to Jelly Bean, które namieszały w nazewnictwie tego systemu, ale CyanogenMod „szybko się w tym zorientował”. Tym samym ujrzeliśmy wersje oznaczane numeracją 10, 10.1 oraz 10.2, aby 11 przekazać dopiero KitKatowi, który został przez samo Google na tyle dopracowane, że powoli popularność modyfikowania smartfonów zaczęła spadać lub po prostu być niezauważalna.

cyanogenmod-11-cm11-official

Mimo wszystko pojawienie się modyfikowanego KitKata można również kojarzyć z założeniem firmy Cyanogen Inc. Steve Kondik razem z Kirtem McMasterem oraz grupką programistów zorganizowali „zrzutkę” i zebrali 7 milionów dolarów, aby pokazać światu, że można stworzyć niezależne oprogramowanie, które będzie długo wspierane i instalowane zamiast usług Google Play. Nie spodobało się to sporej liczbie osób tworzących dotychczas oficjalne wydania modyfikacji Androida, ale pomysł był bardzo ambitny, wychwalany jak tylko się dało, aczkolwiek wróćmy jeszcze na chwilę do CyanogenMod.

CyanogenMod12

Kolejne wydania najpopularniejszej modyfikacji Androida nie wyróżniały się już świetnymi zmianami, które „czysty” system zostawiały w tyle. Mimo wszystko CyanogenMod mógł zostać zainstalowany na urządzeniach, które już dawno zostały zapomniane przez producentów i wciąż dobrze działały.

Cyanogen OS

oneplus one cyanogenmod

CyanogenMod 11 bazujący na KitKacie został podzielony na niezależną wersję dla wielu urządzeń, czyli po prostu kontynuację tego, co znali i cenili wszyscy. Nowa odmiana otrzymała literkę „s” w nazwie i właśnie tym systemem Cyanogn Inc. chciał zaistnieć. Zaczęli od ogromnego sukcesu w postaci OnePlus One. Jednak także Lenovo jako ZUK z wielkich graczy zainteresowało się Cyanogen OS, który pod taką nazwą zaistniał równolegle z CyanogenMod 12. Do gry weszli również Yu, Andromax, Wileyfox i kilka innych firm, ale o ogromnym sukcesie rynkowym nie możemy mówić. To sprawiło, że z czasem zaczęto podchodzić do Cyanogen OS z wielkimi wątpliwościami.

cyanogen os cortana integracja inc microsoft

Najbardziej niezrozumiałym ruchem była umowa z Microsoftem, która jest przez Steve’a Kondika wymieniana jako jeden z głównych argumentów niepowodzenia Cyanogen Inc. Inne zagrania, typowo marketingowe również nie były wychwalane – wiele „świetnych” innowacji gdzieś odeszło i po prostu firma stała się nierentowna, co ostatecznie doprowadziło do tego, że święta spędziliśmy z informacją o rozpadzie firmy a razem z nią wszelkich serwisów wspierających CyanogenMod.

Lineage OS

cyanogen new logo2

Mimo wszystko Steve Kondik nie zrezygnował z tego, co rozpoczął, czyli dalszego nieoficjalnego wsparcia wielu urządzeń. CyanogenMod po prostu zmienia nazwę i tym samym poznajcie Lineage OS, który jest swoistym następcą najpopularniejszej modyfikacji Androida. Zmiany nie wynikają z przynależności samego CyanogenMod do Cyanogen Inc., a po prostu rozpadu organizacyjnego. Steve Kondik właśnie pod nową nazwą pragnie wszystko odbudować i najprawdopodobniej w najbliższym czasie wszystko się ujednolici. Wciąż to społeczność będzie tworzyć odpowiednie wydania dla poszczególnych urządzeń mobilnych, a czy my będziemy tęsknić za Cyanogen OS? Odpowiedź na to pytanie chyba zna każdy. Jest to idealny przykład jak coś wielkiego można kilkoma złymi decyzjami doprowadzić do ruiny.

Sprawdź najnowsze wpisy