ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Dlaczego wybieramy OnePlus 3? Ponieważ nie lubimy długiego ładowania – tak uważa prezes firmy, a ja się z tym nie zgadzam

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły
oneplus-dash-charge-3

Średnio po kilku godzinach wysilonej pracy na mobilnym urządzeniu musimy szukać ładowarki, aby akumulator nie postanowił, że on już wystarczająco danego dnia zrobił. Niestety, ale to jedna z największych wad smartfonów i tabletów, którą coraz ciężej ominąć wybierając nowe urządzenie.

Producenci skupili się nad tym, aby szybciej ładować akumulatory. To oczywiście ma sens, aczkolwiek pojawia się wiele tez mówiących, że ogniwa zdecydowanie szybciej będą tracić swoją nominalną pojemność. Teraz nie będziemy dyskutować jak to jest w rzeczywistości, a skupimy się na OnePlus i jednym ze współzałożycieli tej firmy, który udzielił obszernego wywiadu dla XDA-Developers. Tym samym możemy dowiedzieć się dlaczego konsumenci wybierają OnePlus 3, a nie inne smartfony. Otóż okazuje się, że użytkownicy tego urządzenia doceniają Dash Charge, a więc „autorską” (patrz: Oppo VOOC) technologię szybkiego ładowania. Takie stwierdzenie podobno powstało po analizie danych. W takim razie czym się wyróżnia Dash Charge? Przede wszystkim tym, że chcąc korzystać z tego rozwiązania to należy mieć zarówno dedykowany zasilacz jak i kabel USB, co niektórych może odrzucać jeśli jest przyzwyczajony do Quick Charge do Qualcomma.

Oneplus-3-7238

W takim razie czym się te dwie technologie różnią? Dla użytkownika niczym – do pewnego momentu moc podawana do akumulatora jest zdecydowanie większa, aby później ją zmniejszyć. To tak w dużym skrócie. Jednak wszystko opiera się na ustawianiu odpowiedniego napięcia i natężenia prądu. Qualcomm postawił na wyższe napięcie, które urządzenie mobilne musi wyregulować pod akumulator. OnePlus stawia na natężenie. W tym momencie dowiadujemy się dlaczego Dash Charge wymaga konkretnego kabla. Wyższe natężenie nie może być przesyłane cienkimi przewodami. To jednak nie jedyna różnica. Zapewne korzystając z technologii Quick Charge zauważyliście, że urządzenia wyraźnie się nagrzewają. Jest to spowodowane właśnie tym, że smartfon musi „przerobić” energię na akceptowalną przez akumulator. W tym właśnie momencie wydziela się ciepło. W przypadku Dash Charge niezbędne transformacje odbywają się w samym zasilaczu.

Oneplus-3-7239

Ok, bardzo dużo ogólnikowej teorii, ale czy rzeczywiście wybieramy OnePlus 3, bo podoba nam się ta technologia? W moim przypadku ewidentnie tak nie było. Po prostu doceniam ogólne możliwości smartfonu, a możliwość szybkiego ładowania akumulatora nie jest dla mnie niezbędna. Nie ukrywam, że duże znaczenie ma dla mnie również cena i łącząc to wszystko wybrałem OnePlus 3. Mimo wszystko wiem, że wielu z Was również postawiło na tego smartfona. Być może ja jestem jedynie wyjątkiem od tej reguły?

Oneplus-3-7253

Dash Charge ma dla mnie minimalne znaczenie. Dobrze, że OnePlus postanowiło zastosować tę technologię, aczkolwiek uważam, iż firma powinna dalej skupić się na tworzeniu urządzeń atrakcyjnych pod względem stosunku możliwości do ceny. Mając w głowie plotki mówiące, że pojawi się OnePlus 3T droższy o 80 dolarów dający w zamian niewiele to mam swoje obawy, co do właściwego rozwoju tego producenta.

Sprawdź najnowsze wpisy