ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[Poradnik] Wykorzystaj możliwości Androida – szybki transfer plików, oszczędność danych i baterii, menedżer urządzeń

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły
android-tool

 
Android to system, który zawiera szereg niesamowitych opcji, które możemy wykorzystać w codziennym życiu. Większości użytkowników, którym smartfon służy do Internetu, dzwonienia, komunikatorów i SMSów, najzwyczajniej nie chce się „grzebać” w ustawieniach platformy. Przedwczoraj pisałem o ukrytych funkcjach zielonego robota. Możecie o nich przeczytać TUTAJ.
 
Dzisiaj postanowiłem opisać szeroko trzy inne ciekawe możliwości, jakie oferuje Android. Całkiem możliwe, że przypadną Wam one do gustu i na stałe będziecie z nich korzystać. Oto wspomniane funkcje:
 
1. Menedżer urządzeń Android – Usługi Google Play są co jakiś czas aktualizowane i niekiedy widnieją zapewne w waszych zestawieniach zużycia baterii w czołowych pozycjach. Wiele z udogodnień tego procesu nie pokazuje nam się na co dzień na telefonie w postaci konkretnych działań, czy aplikacji. Ich prawdziwe oblicze ujawnia się w postaci skanowania robaków, synchronizacji i właśnie Menedżera urządzeń Android. Jaką spełnia on funkcje? Przy jego pomocy możemy zlokalizować nasz smartfon, wyczyścić jego dane, albo „zadzwonić”. Jak skorzystać z tego dobrodziejstwa? W jakiejkolwiek przeglądarce wystarczy wyszukać „menedżer urządzeń Android” i zalogować się na konto. Tam znajdziemy odpowiednie opcje, z których możemy skorzystać.
 
2. Wi-Fi Direct dla szybszego transferu plików. Czy nie uważacie, że przesyłanie danych np. poprzez kabel jest powolne i nieco irytujące? Funkcja o nazwie Android Beam spowodowała, co prawda, że staje się to łatwiejsze. Wystarczy dotknąć dwa urządzenia z NFC i następuje przesłanie plików za pomocą Bluetooth. Jednak nie jest to wystarczająco szybkie. Całe szczęście większość smartfonów z Androidem obsługuje Wi-Fi Direct. Pomiędzy dwoma telefonami tworzone jest połączenie przez Wi-Fi. Potrzebujecie jedynie odpowiedniej aplikacji, aby móc korzystać z tego dobrodziejstwa. SuperBeam jest jedną z nich. Dzięki temu możecie ustawić w kolejce kilkanaście plików, a transfer wyniesie nawet 30 Mbps. To świetny sposób na podzielenie się dużymi plikami video czy zdjęciami.
 
3. Ograniczenie danych w tle. Android umożliwia aplikacjom budzenie się podczas, gdy ich nie używamy. W ten sposób mogą one łączyć się z Internetem, zużywać pakiet danych lub wpływać negatywnie na naszą baterię. Całe szczęście system ten posiada kilka opcji, które pozwolą nam monitorować, które programy zachowują się w sposób niepożądany. Z pewnością wielu z Was wie, że wystarczy wejść w ustawienia > licznik danych. Mamy dostępne tutaj statystyki, które uwidaczniają, jakie apki pożerają nasz pakiet. Ale nie o tym mowa. Ciekawsza opcja znajduje się w pozycji „dane w tle”. Zgodnie z opisem: „wyłącz poniższe przełączniki włączania, aby uniemożliwić poszczególnym aplikacjom korzystanie z danych komórkowych, gdy nie są uruchomione na pierwszym planie. Ta funkcja uniemożliwia tylko korzystanie z danych komórkowych dla danych w tle. Sieć Wi-Fi będzie używana, jeśli będzie dostępna”. Warto więc przejrzeć swoje aplikacje, i wyłączyć dostęp do Internetu w tle, tym, które uważamy za najbardziej szkodliwe dla naszego pakietu i baterii. (Uwaga – pewne programy, po wyłączeniu dostępu do Internetu w tle, mogą zachowywać się nieprawidłowo!).
 
Powyższe możliwości, nie są aż tak bardzo powszechne wśród laików, jednak potrafią ułatwić użytkowanie smartfona z Androidem. Zachęcam do skorzystania ze wspomnianych funkcji.
 
źródło: greenbot, własne
Samsung Galaxy S6 w niższej cenie

Sprawdź najnowsze wpisy