ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Rewolucja w Sklepie Microsoft zaszalał

Sprawdziłem najlepsze aplikacje na Windows 11 – na pewno ich nie masz!

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Jak już wielokrotnie pisałem, Sklep Microsoft przeszedł ogromną metamorfozę kilka miesięcy temu. Obszar ten w końcu stał się użyteczny i trafiło do niego wiele przyzwoitych programów. Gigant z Redmond postanowił nagrodzić najlepszych programistów i ich dzieła przyznając Microsoft Store App Awards. Przed Wam najlepsze aplikacje na Windows 11, które postanowiłem sprawdzić. Czy wybór Microsoftu jest słuszny?

Sprawdź też: Tani tablet Surface z Windowsem w promocji!

Najlepsze aplikacje na Windows 11

ShareX

najlepsze aplikacje na Windows 11 ShareX

Najlepsze aplikacje na Windows 11 obejmują ShareX – program do wycinania i nagrywania dowolnego fragmentu ekranu, którego nie mogło zabraknąć w zestawieniu „najlepsze aplikacje na Windows 11”. Ma zaawansowane opcje udostępniania przechwyconej treści – a wszystko to odbywa się w łatwy i przyjemny sposób. Jest to aplikacja typu open-source, która stale wzbogaca się o nowe funkcje. ShareX obsługuje wiele sposobów przechwytywania lub nagrywania ekranu. Ma też wiele ustawień jak np. przechwytywanie opóźnione lub o różnych kształtach. Użytkownik ma też do dyspozycji wiele skrótów klawiszowych, które ułatwiają obcowanie z programem. Przykładowo, można ustawić klawisz skrótu nagrywania ekranu, aby przesłać treść do określonego miejsca docelowego, z pominięciem domyślnego obszaru.

ShareX to świetna aplikacja dla tych, którzy szukają zaawansowanego narzędzia do zrzutów ekranu. Liczba możliwości i opcji jest tak duża, że początkowo może przytłoczyć. Jednak użytkownicy, którzy naprawdę korzystają z wycinania lub nagrywania ekranu bardzo często – powinni być zachwyceni. Ja wolę jednak pozostać przy „windowsowym” narzędziu do wycinania, które aktywowane jest klawiszami WIN + SHIFT +S.

Speedtest by Ookla

Już nazwa tej aplikacji mówi o tym, czego ona dotyczy. Jeśli szukasz programu, który sprawdzi jakość Twojego połączenia internetowego i przedstawi dane w czytelny sposób – to jest on idealny dla Ciebie. Jest to odpowiednik witryny speedtest.net, ale w formie szybkiej w użyciu aplikacji. Oceny użytkowników w Sklepie Microsoft nie są zbyt zachęcające (średnia 3,5/5), ale ten program zostanie na moim Pulpicie na dłużej.

Torrex Lite

Już na wstępie napiszę, że ta aplikacja nie zagości na moim Windowsie z uwagi na to, że nie pobieram plików Torrent. Do tego właśnie służy Torrex Lite – nietrudno się domyślić po jego nazwie. Dziwi mnie, że Microsoft promuje tego typu program i znalazł się w zestawieniu „najlepsze aplikacje na Windows 11”. Niektórzy mogą bowiem kojarzyć torrenty z piractwem. Jednak jedno muszę przyznać – to absolutnie piękna i bogata w funkcje aplikacja. Zawiera obszary menu przypominające kafle znane z Windowsa 8. Twórcy chwalą aplikację za szybsze działanie i nieobciążanie zasobów komputera (względem konkurentów), a dzięki funkcji Continuum, Torrex łatwo dostosowuje się do komputera, tabletu, smartfona, Xboxa i Hololens. Co ważne, działa w języku polskim!

Fluent Screen Recorder

fluent screen recorder

Jak sama nazwa wskazuje, Fluent Screen Recorder to prosta aplikacja do nagrywania treści z ekranu. Jest ona naprawdę banalna w użytkowaniu, a jej menu dostosowane zostało do języka Fluent Windowsa 11. Jej proste funkcje zawierają ustawienia rozdzielczości, częstotliwości klatek na sekundę i szybkości transmisji. Dodatkowo można włączyć nagrywanie audio z głośników lub mikrofonu. Polecam!

Files App

Files app

W kwestii zarządzania plikami, Microsoft wyróżnił Files App. Jest to darmowy menedżer plików o otwartym kodzie źródłowym. Jeśli nie lubisz Eksploratora Plików, to ta aplikacja będzie dla Ciebie. Najbardziej spodobała mi się możliwość otwierania nowych folderów w kartach na górze menu. Taka funkcja ma w końcu zawitać też do aplikacji systemowej Microsoftu, jednak na razie chętnie skorzystam z lepszego zamiennika. Interfejs Files App jest schludny i czysty. Najważniejsze funkcje znajdują się w formie niewielkich ikon na górze aplikacji. Program ma wszystko to, co nowoczesny menedżer plików powinien zawierać. Zdecydowanie polecam!

Auto Dark Mode i Lively Wallpaper

Zadanie tej aplikacji jest bardzo proste – ma przełączać się między ciemnym a jasnym motywem w zaplanowanych godzinach. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą patrzeć na ciemne barwy po zmroku (aby nie męczyć wzroku) i na jasne kolory w ciągu dnia – bez ciągłego przełączania ustawień.

Jeśli natomiast chcesz skorzystać z ogromnej bazy tapet, pobierz Lively Wallpaper. Aplikacja pozwala ustawić GIFy, filmy i strony internetowe jako tapety i wygaszacze ekranu.

Talk For Me

Talk for Me to niesamowita aplikacja, która może pomóc osobom niepełnosprawnym zabrać głos. W szczególności osoby po wypadkach mogą mieć problem z poprawną komunikacją i wypowiadaniem słów. Ten program może zrewolucjonizować sposób wyrażania myśli. Użytkownik może wybierać spośród wielu opcji szybkich komunikatów, ale także wpisać to, co chce powiedzieć. Tekst zostanie wtedy przetworzony na mowę komputerową.

Canva

Canva

Najlepsze aplikacje na Windows 11 muszą zawierać program Canva. Przyda się on przede wszystkich uczniom i studentom, którzy chcą przygotować projekt/prezentację na zajęcia. Aplikacja zwiera dużą liczbę darmowych szablonów, które ułatwiają pracę. Z łatwością dodamy do nich tekst czy wstawimy idealnie obrobione zdjęcie. Tworzenie projektów obejmuje: prezentacje, dokumenty A4, plakaty, list, wizytówkę, wpis na Instagramie, menu do restauracji czy nawet wpis na Facebooku. Program ten jest naprawdę wszechstronny i pomaga w pracach, które często są nużące i nudne. Ta aplikacja z pewnością zostanie ze mną na dłużej!

Na koniec dodam, że zestawienie: „najlepsze aplikacje na Windows 11” powinno także zawierać bardzo popularne i lubiane programy, które Microsoft docenił: Disney+, Spotify czy Hulu. Jednak w tym artykule wolałem skupić się na tych, mniej znanych, a jednak bardzo przydatnych.

Źródło: Microsoft

Sprawdź najnowsze wpisy