ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Świetne funkcje iPhone

Świetne funkcje iPhone, których na pewno nie znasz

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Zobacz, jak inna osoba używa iPhone’a, a szybko odkryjesz, że robi wiele rzeczy zupełnie inaczej niż ty. Możesz wtedy odkryć interakcje, których nigdy wcześniej nie widziałeś. Nic dziwnego, że przeciętny użytkownik smartfona Apple nie korzysta z wielu jego ciekawych funkcji. Nowoczesne telefony stały się potężnymi i złożonymi urządzeniami i czasem nie sposób odkryć wszystkich ich nowych funkcji. Oto świetne funkcje iPhone, których na pewno nie znasz. Wskazówki te powinny działać na większości nowoczesnych iPhone’ów (wyprodukowanych w ciągu ostatnich kilku lat) i zakładamy, że używasz co najmniej iOS 15. Pamiętajcie, że już niedługo premiera iOS 16 i kolejnych nowych możliwości.

Zobacz także: Silnik Chromium na iOS? Apple może nie mieć wyboru

Wyciszanie nieznanych rozmówców

Niechciane połączenia całkowicie wymknęły się spod kontroli. Dostajemy ich czasem po kilka dziennie i zawsze one wyglądają, jakby przyszły z jakiegoś legalnego numeru telefonu.

Twój iPhone pomoże rozwiązać ten problem Otwórz Ustawienia> Telefon i poszukaj opcji Wycisz nieznanych rozmówców.

Gdy uruchomisz tę opcję, połączenia telefoniczne z nieznanych numerów nie będą blokowane, ale będą realizowane bezgłośnie. Bez dzwonka, bez wibracji, tylko prosto do poczty głosowej. Otrzymasz powiadomienie (również po cichu!) pokazujące numer wyciszonego połączenia. Jednak nie martw się: numery telefonów w Twoich kontaktach, a także ostatnie połączenia wychodzące i sugestie Siri zobaczysz normalnie.

Świetne funkcje iPhone

Kursor tekstowy w iPhone

Za każdym razem, gdy wpisujesz tekst, po prostu naciśnij i przytrzymaj spację, aż zobaczysz, że wszystkie litery znikną z klawiatury.

Następnie skieruj palec w dół i przeciągnij go w dowolnym kierunku, aby przesunąć kursor tekstowy w dowolne miejsce, tak jak przy użyciu gładzika. To znacznie łatwiejszy sposób na tworzenie kopii zapasowych i poprawianie literówek lub nadgorliwej autokorekty.

Stuknięcie w tył

Możesz stukać dwukrotnie lub trzykrotnie w tył iPhone’a, aby wykonywać określone czynności, takie jak robienie zrzutów ekranu, włączanie funkcji dostępności, uruchamianie skrótów itd. Funkcja Stuknięcie w tył jest dostępna na iPhonie 8 i nowszych.

  • Przejdź do Ustawień  i stuknij w Dostępność > Dotyk > Stuknięcie w tył.
  • Wybierz Dwukrotne stuknięcie lub Trzykrotne stuknięcie, a następnie wybierz czynność.
  • Aby wykonać ustawioną czynność, stuknij dwukrotnie lub trzykrotnie w tył iPhone’a.

Aby wyłączyć Stuknięcie w tył, przejdź do Ustawień i stuknij w Dostępność > Dotyk > Stuknięcie w tył, wybierz Dwukrotne stuknięcie lub Trzykrotne stuknięcie, a następnie stuknij w Brak.

Świetne funkcje iPhone

Dźwięki tła

Czy łatwiej jest Ci skupić się na niewielkim hałasie w tle? Czy to pomaga się zrelaksować, czy zasnąć?

Istnieje wiele aplikacji do tego typu czynności, ale iPhone ma wbudowane ciekawe opcje. Otwórz Ustawienia> Dostępność> Dźwięk/wizualne i poszukaj opcji Dźwięki tła. Tutaj możesz je włączyć, dostosować ich głośność i wybrać spośród sześciu różnych dźwięków. Dostajesz również inne opcje, takie jak możliwość zatrzymania dźwięku, gdy iPhone jest zablokowany lub odtwarzania go (lub nie), gdy odtwarzane są inne multimedia.

Zagłębianie się w ustawienia ułatwień dostępu za każdym razem, gdy chcesz to włączyć lub wyłączyć, jest trochę uciążliwe, więc jest to idealny kandydat do ustawienia w opcji stukcięnia w tył.

Szukanie

Funkcja wyszukiwania na iPhonie jest o wiele bardziej potężna, niż myślisz. To zaskakujące, jak wiele osób nawet o tym nie wie, nie mówiąc już o pełnym wykorzystaniu funkcji!

Po prostu przesuń palcem w dół z dowolnego ekranu głównego — to znaczy dotknij gdzieś na środku ekranu i lekko przeciągnij w dół. Jeśli przesuniesz palcem w dół od krawędzi, otworzysz powiadomienia lub Centrum sterowania.

Wpisz cokolwiek w polu wyszukiwania. Zobaczysz aplikacje zainstalowane na iPhonie, sugestie wyszukiwania w witrynie, dopasowania w Zdjęciach, odpowiednią wiedzę z bazy Siri, aplikacje w App Store, dopasowania Apple Music, dopasowania w Twoich Wiadomościach i wiele więcej.

U dołu wyników znajduje się opcja wyszukiwania w aplikacjach, na wypadek gdybyś chciał znaleźć zapytanie w Poczcie, czy Kalendarzu.

Świetne funkcje iPhone

Wysyłanie efektów w wiadomościach

Chcesz dodać trochę efektów do swoich wiadomości tekstowych? Być może zauważyłeś, że niektóre wiadomości (takie jak Happy Birthday) automatycznie dodają do nich efekty specjalne. Cóż, być może nie wiedziałeś, że możesz dodać te efekty do dowolnej wiadomości.

Działa to tylko wtedy, gdy wysyłasz iMessage (niebieskie bąbelki), a nie SMS (zielone bąbelki). Wpisz wiadomość, a następnie naciśnij i przytrzymaj przycisk wysyłania. U góry przełączaj się między efektami bąbelków, a efektami ekranu.

Pobieranie instrukcji użytkowania

iPhone nie ma instrukcji obsługi w pudełku, ale i tak ją ma! Apple przechowuje aktualny Podręcznik użytkownika iPhone’a w Internecie. Ma przyjemną funkcję wyszukiwania, ładnie zorganizowany spis treści, a instrukcje są proste, jasne i połączone ze sobą hiperłączami. Jeśli wolisz mieć coś, co możesz przeglądać w czasie wolnym w trybie offline, pobierz Podręcznik użytkownika iPhone’a z aplikacji Książki. Oczywiście to nic nie kosztuje. Nawet jeśli jesteś doświadczonym użytkownikiem iPhone’a, będziesz zaskoczony wszystkimi nowymi rzeczami, których możesz się tam nauczyć.

Źródło: Macworld

Sprawdź najnowsze wpisy