ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Silnik Chromium na iOS

Silnik Chromium na iOS? Apple może nie mieć wyboru

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Teoretycznie na iPhone można zainstalować jedną z wielu przeglądarek internetowych. W praktyce wszystkie — rzecz jasna w sporym uproszczeniu — to Safari w innej skórce i lekko odmiennym zestawem funkcji. Pojawiła się jednak szansa na silnik Chromium na iOS — z resztą nie tylko ten, ale każdy inny. A wszystko dzięki Unii Europejskiej, która bardzo lubi pouczać Apple co do tego, co firmie wolno, a czego nie. Tym razem jest to jednak z korzyścią dla konsumentów. 

Silnik Chromium na iOS?

Silnik Chromium na iOS?

Obecnie wszystkie przeglądarki internetowe na iOS i iPad OS korzystają z WebKit — nawet Chrome, mimo istnienia Chromium. Nie twierdzę, że to zły silnik przeglądarki, ale taki stan rzeczy nie wynika z wyboru, a narzucenia tego rozwiązania przez Apple. Z tego też powodu pojawił się silne głosy zarzucające Apple działania monopolistyczne na tym polu. Wiele również wskazuje na to, że ten aspekt będzie jednym z celów przygotowywanej przez Unię Europejską ustawy o rynkach cyfrowych.

Zobacz też: Nie pozbędziesz się już niechcianej wyszukiwarki z przeglądarki opartej na Chrome

Niedawno wyciekł niepublikowany projekt przepisów Unii Europejskiej o rynkach cyfrowych noszący nazwę Digital Markets Act (DMA). Dokument ten zawiera sformułowania, które wyróżniają silniki przeglądarek internetowych i zapewniają im ochronę przed narzucaniem konkretnego rozwiązania. Biorąc pod uwagę, że tylko Apple stosuje taki wymóg, wygląda na to, że cały ten punkt powstał tylko i wyłącznie ze względu na tę jedną firmę. 

Silnik Chromium na iOS – koniec zmuszania do WebKit

Przepisy te mają mieć zastosowanie, gdy właściciel narzuca deweloperom silnik przeglądarki, skutecznie kontroluje funkcjonalność przeglądarek danej platformy i innych aplikacji zbudowanych na oprogramowaniu sieciowym. Opis ten więc idealnie pasuje do Apple. Owszem, Google także częściowo kontroluje funkcjonalność przeglądarek konkurencji poprzez sprawowanie kontroli nad Chromium.

Zobacz też: Apple tworzy Safari na Chromium? Nie tak prędko

Co więcej, na Androidzie większość przeglądarek korzysta z Chromium. Jest to jednak wybór ich twórców, którzy sami sięgają po efekty pracy Google. Co więcej, możemy tam znaleźć także przeglądarki z innymi silnikami, jak chociażby Firefox korzystający z silnika Gecko, chociaż nie do końca wychodzi mu to na dobre. A nawet przy masie złej woli trudno nazwać taką sytuację narzucaniem silnika przeglądania.

Silnik Chromium na iOS może, ale nie musi się pojawić

Pamiętajmy jednak, że samo istnienie projektu jakichś przepisów nie musi oznaczać, że zostaną one wprowadzone. Co więcej, Apple niemal na pewno będzie się bez końca odwoływało i próbowało stosować różne zabiegi mające na celu odrzucenie projektu. Nawet jeśli firmie się to nie uda, to może skutecznie grać na czas, opóźniając cały projekt, tak jak robi to obecnie z wymuszeniem standardu USB. Dlatego też silnik Chromium na iOS to coś, na co możemy długo czekać.

Źródło: TechSpot, theregister

Sprawdź najnowsze wpisy