iOS 16 funkcje

Najciekawsze funkcje iOS 16 – oto moje oczekiwania

Mariusz Nowak Mariusz Nowak Artykuły

Jakie nowe funkcje przyniesienie nam iOS 16? Apple jakiś czas temu zapowiedziało, że tegoroczne WWDC odbędzie się w dniach od 6 do 10 czerwca. Na prezentacji otwierającej wydarzenie na pewno zobaczymy debiuty nowych wersji wszystkich systemów operacyjnych firmy z Cupertino, a być może jakieś niespodziewane premiery nowych urządzeń. Oczywiście najważniejszym oprogramowaniem, które interesuje największą grupę użytkowników jest właśnie iOS 16 i jego funkcje. Na jego temat pojawia się coraz więcej plotek. Mark Gurman z Bloomberga podaje na przykład, że nowy software dla smartfonów z Cupertino otrzyma znaczące ulepszenia powiadomień oraz nowe funkcje śledzenia stanu zdrowia. Nie spodziewam się kompleksowego odświeżenia interfejsu iOS, mimo że ten niewiele się zmienił od premiery iOS 7 prawie dekadę temu. 

Gurman powiedział przy okazji, że spodziewany także wtedy watchOS 9 może zawierać sporą aktualizację śledzenia aktywności i zdrowia. Nie są znane żadne szczegóły dotyczące tego, co dostanie macOS 13, w tym jak będzie się nazywać. Big Sur okazał się znaczącym odświeżeniem wyglądu, a po nim otrzymaliśmy mniej istotną aktualizację w postaci Monterey. Pozostając przy komputerach, Gurman powtórzył, że Apple pracuje nad kilkoma nowymi urządzeniami tego typu, w tym nowym MacBookiem Air, odnowionym 13-calowym MacBookiem Pro, zaktualizowanym 24-calowym iMakiem i nowym Makiem mini.

Zobacz także: Funkcje Galaxy S22, które chcę zobaczyć w iPhone

Najciekawsze funkcje iOS 16 – oto moje oczekiwania

iOS 15 wprowadził przeprojektowany system powiadomień, tryb skupienia, dźwięk przestrzenny i SharePlay w rozmowach FaceTime, funkcję Tekst na żywo, nowe funkcje prywatności, a także przeprojektowane aplikacje Safari, Mapy, Pogoda i Notatki. ‌iOS 16‌ ponownie ma otrzymać sporo zmian w powiadomieniach, przy okazji dodając znaczną liczbę udoskonaleń do aplikacji Zdrowie. Przypomnienia w iOS zmieniają się z każdą kolejną wersją software, ale dalej daleko im do ideału – choć faktycznie Apple idzie w dobrym kierunku. Jednak tak podstawowa funkcja jak synchronizacja powiadomień między różnymi urządzeniami dalej ma cały czas problem z poprawnym działaniem.

iOS 16 funkcje

Mark Gurman jest źródłem wielu plotek o aplikacji Zdrowie, a nowe funkcje iOS 16 nie są mu obce, ale pojawiły się również wskazówki z The Wall Street Journal. Jakie nowe funkcje iOS 16 mamy zobaczyć?

 • Ulepszone powiadomienia;
 • Wstępne wsparcie dla zestawu AR/VR od Apple;
 • Nowa aplikacja Zdrowie;
 • Rozszerzone śledzenie snu;
 • Nowa funkcja zarządzania lekami, które bierzemy oraz do otrzymywania przypomnień o ich zażyciu;
 • Nowe funkcje zdrowotne dla kobiet
 • Przebudowana aplikacja Muzyka.
 • Opcjonalna aplikacja Apple Music do muzyki klasycznej. Możliwość przekierowania z utworów w aplikacji Apple Music do Apple Classical;
 • Obsługa dźwięku bezstratnego i przestrzennego.

Oznaki aplikacji Apple Classical zostały zauważone w kodzie beta iOS 15.5. Classical jest prawie pewne, ale jest szansa, że ​​zadebiutuje nawet we wcześniejszym terminie. Firma Tima Cooka może zaprezentować nową aplikację na WWDC, ale natychmiast udostępnić ją poprzez aktualizację do iOS 15.

iPadOS 16 podąży tropem systemu dla smartfonów

Obecnie niewiele wiadomo na temat iPadOS 16, ale prawdopodobnie zyska on takie funkcje iOS 16, a także kilka ulepszeń dotyczących samego iPada. Ponoć nowy system będzie skupiony na ulepszeniach interfejsu wielozadaniowości. Oczekuję także konsekwentnych zmian w powiadomieniach. 

W ostatnich latach firma znacznie udoskonaliła wielozadaniowość w iPadOS, ulepszając funkcje, takie jak Slide Over, Split View i dock. Na przykład iPadOS 15 dodał nowe menu u góry aplikacji, a także środkowe okno, nowe menu z wieloma oknami i bardziej intuicyjną obsługę Split View. Dokładne dalsze ulepszenia wielozadaniowości w iPadOS 16 są jeszcze znane.

iOS 16 funkcje

Data wydania nowych systemów firmy z Cupertino

Oczekuje się, że Apple zaprezentuje watchOS 9, ‌iOS 16‌, iPadOS 16, macOS 13 i tvOS 16 na WWDC, które ma rozpocząć się w poniedziałek, 6 czerwca. System zostanie udostępniony programistom do testów tego samego dnia. Latem zostanie wydana publiczna wersja beta. Po zakończeniu testów nowe systemy zostaną udostępnione publicznie jesienią, prawdopodobnie wraz z nowymi produktami, takimi jak iPhone 14. Podczas gdy watchOS 9, iOS 16 i iPadOS 16 prawdopodobnie zostaną wydane jednocześnie, nowa wersja macOS pojawi się jak zwykle później.

Oto urządzenia obsługiwane przez iOS 16

Jeśli chodzi o urządzenia obsługiwane przez iOS 16, w tym roku może być inaczej niż w ubiegłym. Kiedy Apple wypuściło iOS 15, zaskoczyło wielu, nadal obsługując iPhone 6s – urządzenie, które miało wtedy sześć lat. Nie zdziwię się, gdyby Apple zrezygnowało z tego wsparcia w tym roku. Procesor A9 jest po prostu za stary, aby uruchamiać nowoczesne procesy. Jeśli tak jest, prawdopodobnie pierwszy iPhone SE również nie będzie obsługiwał iOS 16, ponieważ również ma chip A9.

Zakładając, że Apple zrezygnuje ze wsparcia dla serii iPhone 6s i pierwszego modelu SE, możemy oczekiwać, że iOS 16 będzie obsługiwał następujące urządzenia:

 • iPhone 13, 13 mini, 13 Pro, 13 Pro Max;
 • iPhone 12, 12 mini, 12 Pro, 12 Pro Max;
 • iPhone 11, 11 Pro, 11 Pro Max;
 • iPhone Xs, Xs Max;
 • iPhone XR;
 • iPhone X;
 • iPhone 8, 8 Plus;
 • iPhone 7, 7 Plus;
 • iPhone SE (2. generacji);
 • iPhone SE (3. generacji);
 • iPod touch (7. generacji).

Źródło: MacRumors, Techradar

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy