ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Urządzenia Microsoft Surface w 2022 roku

Microsoft Build 2022 już niebawem. Spodziewam się wielu nowości!

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Microsoft co roku organizuje konferencje Build. Prezentowane są na niej nowości produktowe i software’owe. Jest to coś na kształt niedawnego Google I/O. Microsoft Build 2022 ujawni szereg jeszcze niezapowiedzianych urządzeń. Gigant z Redmond z pewnością skupi się też na takim oprogramowaniu jak Windows, Office czy Teams. W tym wpisie dowiecie się, czego można oczekiwać po konferencji, która odbędzie się już za tydzień!

Sprawdź też: Tani tablet Surface z Windowsem w promocji!

Microsoft Build 2022 – lista konferencji

Microsoft Build 2022

Spółka zamierza zorganizować aż 332 sesje podczas wydarzenia Microsoft Build 2022. Dla samej tematyki Windowsa przygotowano aż 35 spotkań. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich i zastanówmy się, co możemy zobaczyć podczas danego eventu:

  • Nowa generacja doświadczeń z Windows – to wystąpienie będzie jednym z najważniejszych na konferencji. Zobaczymy bowiem, co Microsoft planuje zrobić w przyszłości z Windowsem 11. Z pewnością dowiemy się, jak będzie wyglądał i co zawierał najbliższy, duży update tego systemu o kodzie 22H2. Być może gigant z Redmond wykroczy poza ten okres i zapowie też ekscytujące nowości na 2023 rok. Jedno jest pewne – tego nie można przegapić!
  • Wprowadź aplikacje Androida na Windows – to wystąpienie będzie bardzo ważne, z uwagi na to, że aplikacje Androida zmierzają do Windowsa od długiego czasu. Nie do końca jestem przekonany do tej idei, ponieważ to działa już za pośrednictwem programu Phone Link. Bez problemu można uruchomić dowolną aplikację Androida na Windowsie 11. Nie rozumiem, potrzeby instalowania programów Androida ze Sklepu Amazona, który dostępny będzie w Sklepie Microsoftu – zawiłe prawda?
  • Windows loT – kilka wystąpień. Z uwagi na to, że Internet of Things to przyszłość chociażby smart domu, warto przyjrzeć się temu, co może zostać pokazane podczas wystąpień dotyczących IoT. Microsoft skupi się na zabezpieczeniu urządzeń z systemem Windows IoT Enterprise. Kwestie ewentualnych zagrożeń są w świecie cyberataków bardzo istotne. Ponadto, gigant z Redmond pokaże nową funkcję Dual Operator, która umożliwia dwóm użytkownikom jednoczesne uruchamianie dwóch aplikacji. W końcu dowiemy się też o przyszłości rozwiązań IoT w różnych branżach: produkcyjnej, handlu detalicznego, sprzętu medycznego i bezpieczeństwa publicznego.
  • Wystąpienia dla deweloperów. Microsoft zamierza pokazać narzędzia i dodatkowe opcje dla deweloperów. Na wystąpieniach zostanie omówiony proces tworzenia nowego projektu WinUI 3 w Visual Studio. Prezenterzy pokażą też jak zbudować prostą aplikację do wyświetlania zdjęć. Będzie przy tym używany XAML, jak i kod C# (to właśnie za jego pomocą został przepisany nowy Kalkulator w Windows 11). Podczas wystąpień zostaną też pokazane możliwości rozszerzenia aplikacji, aby stały się one międzyplatformowe.
  • Sklep Microsoft dla biznesu i edukacji. Jedną z większych nowości Windowsa 11 był Sklep Microsoft. Na Microsoft Build 2022 zostaną pokazane możliwe drogi jego ewolucji. Twórcy chcą, aby był bardziej przydatny dla firm i edukacji.
  • Visual Studio 2022. Na koniec nietypowe wystąpienie dotyczące programu Visual Studio dostępnego na macOS. Zostaną zaprezentowane nowości dla komputerów Mac, jakie przygotował Microsft.

Microsoft Build 2022 – moje oczekiwania

Software

Nie ukrywam, że tak duża konferencja jak Microsoft Build 2022 rodzi pewne oczekiwania. Najbardziej ekscytująca wydaje się przyszłość Windowsa 11. Sądzę, że Microsoft ostatecznie potwierdzi, które funkcje trafią do systemu w aktualizacji 22H2, która dostępna będzie jesienią. Przypomnę, że testerzy są w trakcie badania wielu funkcji, o których pisałem przy okazji debiutu kolejnych buildów systemu. Oczekuję, że Microsoft jeszcze bardziej ujednolici interfejs i ostatecznie pozbędzie się Panelu Sterowania.

Ponadto, liczę na zapowiedzi aktualizacji popularnych aplikacji. Chciałbym poznać ostateczny termin premiery odświeżonego wyglądu Edge. Mam nadzieję, że gigant z Redmond poświęci przeglądarce trochę więcej czasu. Dodatkowo, mogłyby zostać pokazane kolejne funkcje Teams i pakietu Office. Nie ukrywam, że chciałbym zobaczyć też możliwe kierunki rozwoju Windows Hello. Logowanie do aplikacji bez haseł byłoby miłym udogodnieniem dla użytkownika.

Hardware

W kwestii hardware’u Microsoft ma duże pole do popisu z uwagi na linię urządzeń Surface. Nie ukrywam, że kiedyś chciałbym zobaczyć Surface Neo – duży tablet z dwoma ekranami i Windowsem 11 na pokładzie. To byłoby ekscytujące, gdyby gigant z Redmond uchylił rąbka tajemnicy podczas Microsoft Build 2022, ale obawiam się, że tak się nie stanie. Bardziej prawdopodobne jest zapowiedzenie następcy Surface Duo 2.

Urządzenia Surface w 2022 roku

Ponadto, można oczekiwać, że Microsoft zaprezentuje nowe laptopy z serii Surface Laptop. Oczekuję, że pojawią się tu procesory Intel 12-generacji. Życzyłbym sobie, żeby Microsoft pokazał też nowego Surface Booka, ale to raczej nie nastąpi. Spółka zrezygnowała z tej linii urządzeń.

Jednak chyba najbardziej prawdopodobne podczas Microsoft Build 2022 jest ujawnienie Surface Studio 3. Poprzednik urządzenia został wprowadzony na rynek w 2018 roku, a jego parametry zdążyły się już mocno zestarzeć. Wielki monitor, który pełni funkcję ogromnego tabletu, to wymarzony sprzęt dla grafików i rysowników.

Źródło: microsoft

    Sprawdź najnowsze wpisy