podsumowanie google i/o 2022

Podsumowanie Google I/O 2022 – wszystkie kluczowe rozwiązania i urządzenia, które zaprezentowano

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

Tegoroczna konferencja programistów w Mountain View już za nami, przyszedł więc czas na podsumowanie Google I/O 2022. Jeśli nie mieliście czasu śledzić na bieżąco wszystkich doniesień o nowościach zaprezentowanych podczas tego wydarzenia, teraz macie okazję nadrobić zaległości. W trakcie Google I/O poznaliśmy m.in. usprawnienia, które czekają system Android oraz nowe sprzęty, w tym smartfony Pixel.

Podsumowanie Google I/O 2022 – oprogramowanie, systemy operacyjne

Jednym z najbardziej wyczekiwanych punktów prezentacji otwierającej całą konferencję było ogłoszenie przez Google nowości, które pojawią się w Androidzie 13. Te w znacznej mierze dotyczą bezpieczeństwa i ochrony prywatności. Przykładowo system będzie bardziej precyzyjnie wskazywał, do jakich zasobów telefonu chce uzyskać dostęp dana aplikacja. Android 13 będzie również pytał użytkownika o to, czy zezwala na wyświetlanie powiadomień przez konkretną apkę. Jeśli chodzi o personalizację, możemy spodziewać się wzorców kolorystycznych, które zmienią wygląd nie tylko ekranu głównego, ale nawet niektórych aplikacji. Pojawi się też możliwość wybrania różnych języków dla poszczególnych apek. Z kolei użytkownicy tabletów będą mogli łatwiej obsługiwać rysik i uruchamiać podzielony ekran.

Podczas Google I/O mieliśmy poznać zmiany dotyczące Chrome OS. Tak też się stało, jednak organizator konferencji poświęcił temu oprogramowaniu mniej uwagi, niż się spodziewaliśmy. Do Phone Hub ma zostać dodana obsługa komunikatorów. Gdy otrzymamy powiadomienie np. z Messengera lub aplikacji do SMS-ów na smartfona, w prawym dolnym rogu Chromebooka zobaczymy powiadomienie. Klikając je, będziemy mogli przy pomocy klawiatury i myszki odpowiedzieć na wiadomość.

Google postanowiło również zmienić Android Auto. Domyślnym rozwiązaniem stanie się podzielony ekran. Do tej pory z takiej możliwości mogła korzystać tylko wybrana grupa użytkowników. Interfejs ma zostać ulepszony, widok dla użytkownika będzie automatycznie dostosowywany do wielkości ekranu.

Podsumowanie Google I/O 2022 – usługi, aplikacje

Konferencja Google I/O stała się okazją do zapowiedzenia nowości, które trafią do Google Workspace. W Google Meet ma pojawić się automatyczna transkrypcja spotkań, co pozwoli nieobecnym nadrobić zaległości. Funkcja przywracania portretu poprawi złą jakość obrazu spowodowaną np. kiepskimi warunkami oświetleniowymi podczas wideorozmowy. Dzięki funkcji światła portretowego użytkownik sam będzie mógł ustawić, jak chce być widziany, a odwracanie pogłosu ma sprawić, że przebywając w pomieszczeniu, gdzie jest echo, będziemy słyszani tak, jakbyśmy byli w sali konferencyjnej. Do tego dojdą kolejne mechanizmy ochrony przed cyberzagrożeniami. Wiadomo już mniej więcej, kiedy mają zadebiutować poszczególne nowości.

Google Pay ma zniknąć, a w zamian pojawi się Google Wallet. Wciąż będzie można podpiąć swoją kartę płatniczą, jednak oprócz tego pojawi się możliwość przechowywania w wirtualnym portfelu np. biletów komunikacji miejskiej oraz cyfrowych kluczyków do samochodu. Skutkiem całej tej operacji może być jednak niemałe zamieszanie, za które odpowiedzialny będzie sam gigant z Mountain View. To właśnie on już w 2011 roku wprowadził Google Wallet, którego nazwę zmieniano później na Android Pay i Google Pay.

Asystenta Google czekają zmiany, po których interakcje z nim mają być bardziej naturalne. Posiadacze urządzenia Nest Hub Max nie będą musieli zaczynać wydawania poleceń od słynnego Hej, Google. Asystent ma również wykazać się większą cierpliwością, gdy zamyślimy się w pół zdania nad tym, o co właściwie chcemy go zapytać. Tłumacz Google już obsługuje o 24 języki więcej, ma być też w stanie lepiej tłumaczyć mniej popularne języki dzięki uczeniu maszynowemu. Google zdradziło także swoje plany związane z wyszukiwaniem. Możliwe będzie połączone wyszukiwanie obrazu i tekstu jednocześnie, co ma dać trafniejsze wyniki.

Ciekawa nowość czeka również Mapy Google. Chodzi o widok immersyjny. Będziemy mogli zobaczyć poszczególne obiekty z atrakcyjnej wizualnie perspektywy, z lotu ptaka i w 3D. Użytkownicy dostaną szansę nie tylko zobaczenia z zewnątrz popularnych obiektów turystycznych, ale też zajrzenia do środka np. restauracji.

Podsumowanie Google I/O 2022 – urządzenia

podsumowanie google i/o 2022

Podczas Google I/O 2022 gigant z Mountain View oficjalnie zapowiedział Pixela 6a. Smartfon będzie wyposażony m.in. w ekran OLED o przekątnej 6,1″, rozdzielczości FullHD+ i odświeżaniu zaledwie 60 Hz. Do tego dochodzi procesor Google Tensor, 6 GB RAM-u, 128 GB pamięci wewnętrznej oraz tylny aparat składający się z dwóch obiektywów po 12 MP. Telefon będzie kosztował 449 dolarów i pojawi się w sprzedaży w lipcu tego roku. Niestety wszystko wskazuje na to, że nie w Polsce. Razem z Pixelem 6a na rynku pojawią się słuchawki Pixel Buds Pro. Google szykuje również Pixel Tablet.

Zgodnie z oczekiwaniami Google zapowiedziało również Pixel Watcha. Ma to być pierwszy zegarek, który firma wykonała samodzielnie, zarówno jeśli chodzi o jego zewnętrzne elementy, jak i podzespoły wewnątrz. Użytkownicy nowego modelu będą mogli za jego pomocą sterować wyposażeniem smart home, nie zabraknie też oczywiście najważniejszych funkcji sportowych i zdrowotnych, takich jak monitorowanie tętna. Zegarek ma wspierać takie rozwiązania, jak Mapy Google, Gmail i Portfel Google. Rynkowego debiutu Pixel Watcha możemy spodziewać się jesienią. Wątpliwe, by smartwatch pojawił się w Polsce.

W wielu przypadkach podczas Google I/O poznaliśmy dopiero wstępne założenia danych rozwiązań i usług. Musimy jeszcze trochę poczekać, by przekonać się, jak będą działać w praktyce.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy