Nowe możliwości Windows 11

Dwie aktualizacje Windows 11 wprowadziły kilka pożądanych nowości. Zobacz je

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Co najmniej raz w miesiącu przyglądam się najważniejszym funkcjom, które pojawiają się w Windows 11. Microsoft bowiem regularnie wzbogaca system o nowe buildy dla Insiderów. Tym razem na warsztat wezmę dwie aktualizacje Windows 11 z kwietnia 2022 roku. Chodzi o wersje: 22598 oraz 22610. Przyjrzyjmy się najważniejszym nowościom i mniejszym poprawkom i zmianom.

Zobacz także: Microsoft ma problem z Windows 11 – jak mu zaradzić?

Sprawdź też: Oto najtańszy laptop z Windows 11 – idealny do pracy i nauki! Zobacz promocję!

Dwie aktualizacje Windows 11 – najważniejsze nowości

Jedną z nowości w wersji 22598 jest domyślnie ustawiony Windows Spotlight. Przypomnę, że jest to funkcja Pulpitu, która wyświetla losowe obrazy lub reklamy z przeglądarki Bing. Są one pokazywane na zablokowanym ekranie komputera lub na Pulpicie. Gigant z Redmond testuje też wersje 4K tapet. Microsoft postanowił włączyć tę funkcję jako domyślną na nowych urządzeniach.

Co ciekawe, dwie aktualizacje Windows 11 zmieniają też też wygląd ikony baterii na zablokowanym ekranie. Platforma pokaże też szacowany czas żywotności baterii w etykiecie ikony baterii w zasobniku systemowym. Jeżeli jesteśmy w temacie ikon to warto też dodać, że zmieni się też wygląd skrótów w szybkim menu. Ostatnim aspektem wizualnym jest zmiana kolorów używanych w Menedżerze zadań – pojawią się niebieskie odcienie, żeby wzmocnić czytelność aplikacji.

Windows spotlight dwie aktualizacje Windows 11

Deweloperzy planują też przetestować nowe zasady dla systemu. Dotyczą one zmian w Menu Start czy Menedżerze zadań. Insiderzy będą mogli eksperymentować z takimi funkcjami jak np. wyłączanie menu szybkich ustawień, wyłączanie ustawień Paska Zadań, blokowanie przypiętych do Menu Start czy ukrywanie wszystkich aplikacji w tym obszarze. Wszelkie opcje z tym związane znajdują się w: Konfiguracja użytkownika > Szablony administracyjne > Menu Start i pasek zadań.

Build 22610 to z kolei aktualizacja dla pewnego rodzaju Widżetów związany z bezpieczeństwem rodzinnym. Funkcje Family Safety pozwalają wzmocnić rodzinne bezpieczeństwo i ochronę. Microsoft wprowadził tu update, który pozwala na jeszcze lepsze wrażenia korzystania z Widżetów. Zobaczymy tu między innymi ulepszony widok udostępniania lokalizacji, który pokazuje, członków rodziny w terenie. Ponadto, pojawi się odświeżony widok czasu korzystania z różnych urządzeń. Będzie można podejrzeć też, ile czasu zajęło danemu członkowi rodziny używanie poszczególnych aplikacji. Co ciekawe, Microsoft wprowadził też bardziej dynamiczny widok dla wszystkich widżetów w kanałach Dev i Beta.

Family Safety Windows 11

Pamiętacie ulepszony Pasek Zadań dla tabletów z poprzednich buildów? Przypomnę, że był on większy, dzięki czemu łatwiej się go używało. Wygląda na to, że póki co Microsoft porzuca projekt, ponieważ usuwa go z nowej wersji Windowsa 11. Przy okazji gigant przypomina, że nie wszystkie testowane funkcje trafią do kanału Dev i Beta. Szkoda – ta funkcja wyjątkowo przypadła mi do gustu.

Mniejsze poprawki i zmiany

Standardowo dwie aktualizacje Windows 11 zawierają też mniejsze poprawki i zmiany. Jest ich naprawdę od groma. Oto najważniejsze z nich:

Naprawiono dużą liczbę problemów związanych z nieprawidłowym działaniem Paska zadań w tym usterki związane z plikiem explorer.exe, wadę fokusu klawiatury czy bug związany z ruchami myszy. Ponadto, ikony aplikacji powinny wyświetlać się bardziej niezawodnie. Z kolei kliknięcie paska zadań powinno teraz zamknąć np. Szybkie ustawienia i Centrum powiadomień, jeśli są otwarte. Rozwiązano też problemy z animacjami i niepoprawnym wyświetlaniem ikony Wi-Fi, gdy sieć jest podłączona. Dodatkowo, najechanie kursorem na przycisk mikrofonu na pasku zadań nie powinno już wyświetlać sekcji lokalizacji z pustą nazwą aplikacji w podpowiedzi.

W sekcji Menu Start naprawiono problemy związane z uruchamianiem aplikacji poprzez gesty. Nie pojawi się też usterka wynikająca z przypadkowego zamykania Start podczas przesuwania palcem. Przyciski i etykiety powinny też wyświetlać właściwe kolory podczas korzystania z kontrastowych motywów.

W obszarze Eksploratora plików rozwiązano problem z renderowaniem menu kontekstowego. Obszar ten nie powinien też zawieszać się podczas wybierania dużej liczby plików lub po zainstalowanie WSL. Naprawiono też awarię pliku explorer.exe. Aktualizacja zapewnia też poprawne działanie przycisku Zaloguj się. Ponadto, podczas otwierania zdjęć i filmów na stronie głównej będą teraz wyświetlane miniatury.

Naprawiono również problemy z menu emoji, historia schowka i pisania głosowego. Ponadto, podłączony kontroler Xbox, nie powinien już powodować błędu braku obsługiwanych aplikacji do wyciszania mikrofonu. Z kolei Pisanie głosowe nie powinno już zawieszać się po wielokrotnym naciskaniu klawiszy WIN + H.

W sekcji Ustawień naprawiono problem braku aktywacji przycisku „Uruchom ponownie teraz” w witrynie Windows Update. Naprawiono też bug pojawiający się w sekcji Bluetooth w Szybkich ustawieniach. Ponadto, aplikacje nie powinny już pojawiać się z nieprawidłową ikoną w obszarze. Z kolei wygląd ikony w ustawieniach Paska zadań został naprawiony.

W obszarze okien naprawiono awarię pliku explorer.exe podczas wywoływania widoku zadań. Nie zobaczymy też błędu braku fokusu podczas używania funkcji ALT + Tab. Ponadto, rozwiązano poważny bug białych pikseli w rogach niektórych aplikacji podczas korzystania z trybu ciemnego. Usprawniono też działanie funkcji przyciągania okien i jej animacji. Rozwiązano również problem z nieoczekiwanym pojawianiem się asystenta przyciągania.

Źródło: microsoft

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy