Panel sterowania opcje windows 11

Panel Sterowania jest martwy – oto jego ledwo żywe, ale przydatne opcje

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Nie od dziś wiadomo, że Microsoft przenosi wszystkie opcje systemowe do obszaru Ustawienia. Panel Sterowania jest praktycznie martwy, a jego opcje to zaledwie kilka pozycji. Młodsi użytkownicy Windowsa z pewnością nie przywykli do używania tego reliktu, gdyż wszystkie najważniejsze opcje od czasów Windowsa 10 znajdują się w Ustawieniach.

Zobacz także: Oto naprawdę gigantyczne zmiany w Windows 11

Panel Sterowania – przydatne opcje

Zaawansowane ustawienia zasilania

Główne opcje dotyczące zarządzania baterią i zasilaniem znajdują się obecnie tam, gdzie praktycznie wszystkie inne – w Ustawieniach. Jednak Microsoft póki co nie przeniósł dość przydatnej funkcji zaawansowanych ustawień.

panel sterowania opcje bateria

Zaawansowani użytkownicy mogą wejść w:

  • Panel Sterowania,
  • Następnie kliknąć System i zabezpieczenia,
  • Wybrać Opcje zasilania,
  • Przy planie Zrównoważonym znajduje się opcja „Zmień ustawienia planu”, którą należy kliknąć.
  • Następnie, należy wybrać Zmień zaawansowane ustawienia zasilania.

Pojawi się wtedy okienko z dużą liczbą funkcji, których nie znajdziemy w podstawowych ustawieniach zasilania. W tym miejscu pragnę jednak ostrzec, żeby korzystać z nich rozważnie. Nieumiejętny wybór tych opcji może spowodować szkoda na urządzeniu.

Dodawanie urządzenia

Jeśli masz problem z dodaniem urządzenia, możesz skorzystać z opcji w Panelu Sterowania. W sekcji Sprzęt > dodaj urządzenie znajduje się specjalny kreator. Pomoże Ci on dodać urządzenie, którego być może nie udało Ci się sparować przy użyciu Ustawień – jest to dobra zapasowa opcja.

Odinstaluj program

panel sterowania opcje odinstaluj program

Nie podoba mi się sposób odinstalowywania aplikacji z sekcji Ustawień, wynika to chyba z kwestii przyzwyczajenia. Można to jednak jeszcze zrobić poprzez Panel Sterowania. Znajduje się tu sekcja Odinstaluj program, w której w łatwy sposób można znaleźć aplikację, której chcemy się pozbyć – np. poprzez sortowanie według dat instalowania.

Ustawienia sieci

Jeśli laptop ma problemy z siecią, warto wejść w Panel Sterowania > Sieć i Internet. Tutaj widać aktywne połączenia oraz można też skonfigurować nowe. Znajdziemy też narzędzie diagnostyczne, które pozwoli rozwiązać problemy związane z połączeniem.

Zabezpieczenia i konserwacja

W tej sekcji znajdziemy podsumowanie opcji związanych z zaporą sieciową, ochroną przed wirusami i kontrolą konta użytkownika. Podane linki przeniosą użytkownika do sekcji Ustawienia. W Panelu Sterowania możemy też uruchomić automatyczną konserwację i zmienić jej ustawienia. Znajduje się tu także opcja odzyskiwania.

Zmiana formatu daty

panel sterowania opcje

W obszarze Zegar i region znajduje się opcja Zmień format daty, godziny lub liczb. Zobaczymy tu specyficzne pola, w których możemy dostosować sposób wyświetlania informacji o godzinie i dacie. Polecam też zajrzeć do ustawień dodatkowych, w których znajdują się możliwości zmiany domyślnej waluty czy systemu miar. W zakładce „Administracyjne” można z kolei ustawić podstawowy język dla programów nieobsługujących kodu Unicode.

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy