Elon Musk zdradza szczegóły dotyczące humanoidalnego robota Tesli

Borys Francuz Borys Francuz Artykuły

Miesiąc temu wspólnie zadawaliśmy sobie pytania, czy Elon Musk zbuduje obiecanego robota w 2022 roku. Odpowiedź przyszła niespodziewanie szybko. Właściciel Tesli opowiedział o swoich planach na nadchodzące 12 miesięcy.

Humanoidalne roboty pomogą z niedoborem siły roboczej?

Elon Musk robot

W środę (26.01.2022) Elon Musk — głowa koncernu Tesla odbył telekonferencje, podczas której poruszył kwestię humanoidalnego robota. Po raz pierwszy temat takiego projektu padł w sierpniu zeszłego roku. Od tamtej pory jednak nie słyszeliśmy żadnych aktualizacji dotyczących postępów w badaniach. Teraz Musk przychodzi do nas z garścią nowinek o robocie własnej produkcji.

Wiemy już, że będzie on dystrybuowany pod nazwą Optimus. Rozpoczęcie prac w fabrykach nad tworzeniem robota ma rozpocząć się pod koniec przyszłego roku. Celem inwestycji jest chęć pomocy przy dużym problemie niedoborów siły roboczej, który nieustannie waha gospodarką Stanów Zjednoczonych.

Podstawą gospodarki jest praca, a dobra kapitałowe to praca rektyfikowana. Właśnie o to chodzi w Optimusie i jest to bardzo ważne. Ma to zdecydowanie większe znaczenie niż chociażby działalność związana z pojazdami podróżującymi w czasie – powiedział Musk zapytany o robota Tesli.

Trzeba tutaj przybliżyć sytuacje gospodarczą panującą w Stanach Zjednoczonych. Pandemia COVID-19 zapoczątkowała tam bowiem tendencje na dość duży niedobór siły roboczej. Szalejący za oceanem Omicron jedynie spotęgował efekt. W zeszłym roku byliśmy świadkami wydarzenia, które ekonomiści nazwali Great Resignation (Wielka Rezygnacja). Z powodu masowych odejść z pracy liczne sieci restauracyjne takie jak na przykład McDonald’s czy Starbucks zostały zmuszone do skrócenia swoich godzin otwarcia.

W tym samym czasie morskie linie przesyłkowe zdecydowały się na wydanie swoim pracownikom licznych premii, aby tylko zatrzymać ich na stanowiskach. Dla przykładu w zeszłym roku chiński potentat przesyłkowy — Cosco Shipping Holdings wypłacił osobom zatrudnionym w firmie ogromne dodatki do pensji. Niektóre z nich odpowiadały łącznie trzyletnim wypłatom

Robot Optimus — co proponuje Elon Musk

Tesla robot

Właściciel koncernu Tesla kontynuował swoje dywagacje na temat robota. Zdaniem Muska pierwszym miejscem, w którym będziemy mogli spotkać Optimusa, jest fabryka Tesli. Elon Musk podczas telekonferencji powiedział, że roboty mogą zajmować się na początku przenoszeniem części po fabryce lub innymi tego typu zajęciami. Jednocześnie biznesmen zauważył, że jeśli firma nie znajdzie dla nich właściwego zastosowania, na pewno zrobi to ktoś inny.

Trzeba jednak zaznaczyć, że automatyzacja produkcji nie jest żadnym nowym zjawiskiem w świecie motoryzacji. Już w latach 70′ ubiegłego wieku powstawały pierwsze roboty, które konsekwentnie wypierały z pracy czynnik ludzki. Robotyzacja postępuje także w innych sektorach gospodarki. Według obliczeń firmy PricewaterhouseCoopers do 2035 roku aż jedna trzecia wszystkich aktualnie działających miejsc pracy zostanie zamknięta ze względu na automatyzację produkcji.

Ograniczenie Optimusa do „przenoszenia części” wydaje się jednak sporym marnowaniem potencjału. Humanoidalny robot w zapowiedziach Muska prezentował się niczym człowiek. Miał on stać na dwóch nogach oraz być wielkości przeciętnego mężczyzny. Wydaje się więc, że służenie jako transporter części to za mało jak na tak rozwiniętą maszynę.

Humanoidalne roboty to bardzo bardzo bardzo ciężki kawałek chleba

Tesla Elon Musk robot

Co by jednak nie mówić wizja Elona Muska jest bardzo ambitna. Szczeólnie gdy weźmiemy pod uwagę historię tworzenia robotów poruszających się na dwóch nogach. Humanoidalna maszyna autorstwa Boston Dynamics nazywa się Atlas i jest w fazie produkcji od blisko dziewięciu lat. Mimo tak ogromnego czasu i trudu włożonego w kolejne aktualizacje sprzętu ten wciąż potrzebuje usprawnień. Dla porównania chiński gigant handlu — Alibaba Group w swoich magazynach wprowadził małe roboty przypominające w wyglądzie maszyny do czyszczenia podłogi. Ich zadaniem jest zbieranie i transportowanie produktów na określone półki.

Zobacz też: Cristiano Ronaldo twarzą UFL! Co wiemy o konkurencie FIFY i PES-a?

Dlatego eksperci uważają, że robot humanoidalny Optimus raczej lepiej nadaje się do innego sektora gospodarki. Na przykład usług. Jednak Elon Musk wciąż twierdzi, że Tesla ma tutaj lepsze rozwiązanie dla innych robotów. Mowa tu o taksówkach.

Uważam, że wszystkie inne tematy bledną gdy pojawia się motyw robotaksówek — powiedział właściciel Tesli.

Musk chce wykorzystać funkcję Full Self-Driving, żeby móc przekształcić nieczynne samochody ze swojej floty w automatyczne taksówki. Biznesmen odszedł od tematu Optimusa, aby powiedzieć, że plan stworzenia samojezdnych taksówek przełoży się na największe dochody w historii Tesli.

Źródło: Fortune

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy