ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Czy Elon Musk zbuduje obiecanego robota w 2022 roku?

Autor: Borys Francuz Kategoria: Artykuły

To, że ambicje i plany Elona Muska są wielkie wiemy nie od dziś. Współzałożyciel Tesli jakiś czas temu przyznał, że planuje w 2022 roku wypuścić na rynek humanoidalnego robota. Tak się składa, że rok 2022 rozpocznie się już za moment. Tak, więc zobaczmy jak eksperci zapatrują się na spełnienie obietnicy przez Elona Muska.

Robot Tesli – hit czy mit?

Robot Tesli zapowiedziany przez Elona Muska

W sierpniu 2021 roku Elon Musk ogłosił, że Tesla zbuduje humanoidalnego robota zaprojektowanego do „eliminowania niebezpiecznych, powtarzalnych i nudnych zadań”. Maszyna ma reagować na plecenia głosowe, a sam Musk obiecał pokazać prototyp robota w 2022 roku. Czy firma może zrealizować cel właściciela?

Zobacz też: Recykling paneli słonecznych — jest ambitny plan

Tesli trzeba oddać to, że osiągnęła wiele odkąd Musk założył firmę w 2003 roku. Producent samochodów elektrycznych przez lata zbudował swoją wycenę na bilion dolarów. Tesla sprzedała już ponad pół miliona pojazdów i zainstalowała dla nich globalną sieć ponad 2000 stacji ładowania. Oczywiście nie obyło się także bez różnych awarii i opóźnień.

Musk obiecał, że do 2020 roku na drogach pojawi się milion autonomicznych taksówek. Wizjoner od dawna zapowiadał także rychłe nadejście pełnego monopolu swoich samochodów. Musk zaplanował produkcję ciężarówki Tesli w 2020 roku, a głośny projekt Cybertrucka wkrótce potem, w 2021 roku. Wszystkie te terminy zostały lub zostaną niedotrzymane. Co prawda sam Musk przyznał, że punktualność nie jest jego mocną stroną, ale jednocześnie twierdzi, że większość jego zapowiedzi w końcu się spełni.

Robot zapowiedziany przez Elona Muska

Robot Tesli zapowiedziany przez Elona Muska

Robot, który w firmie określany jest jako Optimus, będzie miał 173 centymetry wysokości oraz wagę w okolicach 57 kilogramów. Maszyna będzie w stanie przenieść ładunek ważący do 20 kilogramów. Takie informacje zostały przedstawione przez Muska podczas sierpniowej prezentacji.

Współwłaściciel Tesli powiedział również, że większość technologii użytej w autopilotach samochodowych firmy, ma zastosowanie w funkcjonowaniu robotów humanoidalnych. Fakt ten ma dać przewagę robotom Tesli w porównaniu do innych tego typu maszyn.

Tesla jest prawdopodobnie największą na świecie firmą zajmującą się robotyką. Nasze samochody są jak pół-czułe roboty na kółkach. To ma sens, aby umieścić je w formie humanoidalnej – powiedział Musk.

Tetsuya Ogata z Uniwersytetu Waseda w Tokio uważa, że robotyka w Tesli musi się bardzo dobrze rozwijać. Zdaniem Japończyka w przeciwnym razie firma nie wysuwałaby tak śmiałych twierdzeń. Naukowiec spodziewa się jednak, że Musk napotka nie tylko kłopoty ze sztuczną inteligencją, ale także problemy sprzętowe. Tesla na pewno ma doświadczenie z radzeniem sobie z pierwszą kwestią, jednak należy pamiętać, że roboty humanoidalne są znacznie bardziej złożone niż samochody.

Bardzo trudno jest opracować ręce robota, które mogą wykonywać te same zadania, co człowiek. Kwestia tego, jak odtworzyć zmysły, które umożliwią wysyłanie namacalnej informacji zwrotnej, również jest dużym problemem – twierdzi Ogata.

W świecie robotyki istnieją wątpliwości, co do planu Muska

Robot Tesli zapowiedziany przez Elona Muska

Kolejny ekspert – Zhongyu Li z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley mówi, że podziwia wizję Muska. Inżynier uważa jednak, że ​​termin podany przez Elona jest „bardzo ambitny”. Li przewiduje, że Tesla osiągnie swój cel, jakim jest zademonstrowanie pewnego rodzaju prototypu, ale być może napotka problemy z wprowadzeniem go na rynek.

Stworzenie prototypu, z którym można pójść na kilka krótkich demonstracji, nie będzie trudne dla sprytnych inżynierów Tesli. Jednakże sprawienie, aby roboty humanoidalne niezawodnie działały w codziennym życiu… to zupełnie inna historia. Firma potrzebuje niezawodnego sprzętu oraz solidnego algorytmu sterowania, który może zapobiec upadkom robota. Dodatkowo musi on potrafić wstawać oraz wykrywać i omijać przeszkody. To może zająć lata! – przestrzega Zhongyu Li.

Inne głosy uważają, że ta wizja jest możliwa do spełnienia, ale nie w tak smukłej formie jaką obiecał Musk. Florian Richter z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wskazuje na słynnego robota „Atlasa” autorstwa Boston Dynamics. Maszyna potrafi biegać, skakać i wykonywać różne zadania, ale ma też masywne ciało i duży akumulator przypominający plecak.

Mają dużo pracy do wykonania. Myślę, że ich cel, jakim jest stworzenie prototypu w ciągu roku, jest całkowicie wykonalny. Prawdopodobnie wyjdzie on z połową pożądanej mocy i pewnymi kompromisami w kwestiach wagi. Powinni też być w stanie dość szybko sprawić, aby robot poruszał się po płaskich powierzchniach. Jednak inne zadania będące już na poziomie ludzkim, takie jak na przykład chwytanie, będą wymagały kilku lat badań i wielu innowacji – mówi Richter.

Kwestia stworzenia humanoidalnego robota, znacząco wpłynęła na wyobraźnie fanów Tesli. W sieci pojawiają się głosy zrozumienia dla obsunięć czasowych firmy Elona Muska. Użytkownicy Tesli zresztą chyba już przywykli do częstych zmian terminów premier poszczególnych produktów sygnowanych logiem „T”.

Źródło: NewScientist

Sprawdź najnowsze wpisy