Neptun para wodna na egzoplanecie

Para wodna znaleziona na egzoplanecie – to olbrzym większy od Neptuna

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Kosmos ma jeszcze wiele tajemnic do odkrycia. Naukowcy szukają form życia i wody w różnej postaci. Para wodna to ciekawe zjawiska zwłaszcza w kosmosie – naukowcy ją znaleźli na interesującej egzoplanecie.

Zobacz także: Dostosuj kluczowe ustawienia Windows 11 po zainstalowaniu systemu

Para wodna na egzoplanecie

Naukowcy odkryli parę wodną na planecie TOI-674 b.

„To spora planeta krążąca wokół małej gwiazdy – ma bardzo duży sygnał tranzytowy. To sprawia, że badanie jest stosunkowo łatwe w porównaniu z wieloma innymi planetami”.

– powiedział Brande, doktorant w dziedzinie fizyki i astronomii na University of Kansas podczas konferencji prasowej.

Egzoplaneta TOI-674 b to podobny do Neptuna gazowy olbrzym, który krąży wokół czerwonego karła znajdującego się około 150 lat świetlnych od Ziemi. Jest około 1,3 razy większy od Neptuna i około 23 razy większy od masy Ziemi. Planeta ma ciasną orbitę wokół swojej gwiazdy, wypełniając jedną pełną orbitę w mniej niż dwa dni.

Neptun para wodna na egzoplanecie

„Planety wielkości Neptuna i nieco większe rzadko mają takie orbity, które astronomowie nazywają pustynią Neptuna. Pustynne planety są bardzo rzadkie, prawdopodobnie z powodu utraty atmosfery przez promieniowanie gwiezdne lub dlatego, że migrują z tych bliskich obszarów”.

– mówi Brande.

Jak odkryto parę wodną?

Naukowcy starają się zebrać jak najwięcej danych na tych planetach, aby dowiedzieć się, jak się tam dostały. TOI-674 b został początkowo odkryty przez NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), który bada gwiazdy w poszukiwaniu egzoplanet. Czyni to za pomocą metody tranzytu, w której planeta wchodzi między swoją gwiazdę a Ziemię, powodując niewielki spadek jasności. Zespół naukowców przeprowadził następnie dalsze obserwacje egzoplanety za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a i danych z wycofanego z użytku Kosmicznego Teleskopu Spitzera.

Po sondowaniu niedawno odkrytej planety różnymi teleskopami kosmicznymi, Brande i zespół międzynarodowych astronomów wykryli parę wodną w jej atmosferze.

Para wodna na ezgoplanecie

Odkrycie może pomóc naukowcom lepiej zrozumieć, w jaki sposób powstały gazowe olbrzymy Układu Słonecznego. Pozwoli też lepiej przygotować się do przyszłych obserwacji pary wodnej w atmosferach egzoplanet za pomocą niedawno wystrzelonego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST).

To nie pierwsze takie odkrycie

Nie po raz pierwszy naukowcy znaleźli parę wodną w atmosferze egzoplanety. W 2019 r. badacze odkryli parę wodną w atmosferze egzoplanety superziemskiej oddalonej o 110 lat świetlnych.

Jednak odkrycie to jest niezwykłe, ponieważ planety podobne do Neptuna rzadko mają łatwo wykrywalną atmosferę, z uwagi na to, że nie krążą blisko swoich gwiazd. Zespół naukowców wciąż nie jest pewien, ile dokładnie pary wodnej znajduje się w atmosferze planety.

„Aby dokładniej zmierzyć te obfitości i określić zawartość metali, będziemy musieli użyć niedawno wystrzelonego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba”.

– mówi Brande.

Mierząc ilość pary wodnej w TOI-674b, naukowcy lepiej zrozumieją, gdzie uformowała się egzoplaneta w swoim układzie gwiezdnym i jak migrowała do swojej obecnej pozycji.

„Istnieje miejsce, które nazywamy linią mrozu, wnętrze, w którym lotne substancje, takie jak woda, są zwykle napromieniowane przez swoją gwiazdę macierzystą i pozostają w stanie odparowania. Ale dalej, mogą one faktycznie skondensować się i zamarznąć w materiały stałe, które są bardziej użyteczne do tworzenia planet”.

– mówi Brande.

Źródło: inverse

    Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy