Windows 11 ostrzeżenie odnośnie wymagań

Kluczowe ustawienia Windows 11 po zainstalowaniu systemu -dostosuj je

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Gdybym miał wrócić do Windows 10, to nie zrobiłbym tego za żadne skarby. Windows 11 to znacznie lepszy system. Jego interfejs wydaje się nowoczesny, a funkcje znacznie wzmacniają doświadczenie użytkownika. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio przystosować kluczowe ustawienia Windows 11 po instalacji systemu.

Zobacz także: Oto nowy Microsoft Defender – rewolucyjna aplikacja na prawie każdy system

Kluczowe ustawienia Windows 11

Użyj konta Microsoft

W systemie, którego jesteś właścicielem i którym zarządzasz osobiście, masz dwie możliwości konfiguracji podstawowego konta użytkownika: konto Microsoft lub konto lokalne.

ustawienia windows 11 konta

Osoby mniej doświadczone z pewnością będą wolały konto lokalne, ponieważ jest to coś, z czego korzystali od dziesięcioleci. Nie trzeba w tym wypadku łączyć się z Internetem, ale jest to gorszy wybór, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

Korzystanie z konta Microsoft zapewnia trzy korzyści, których nie można uzyskać w przypadku zwykłego konta lokalnego:

  • Możesz włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe i funkcję Windows Hello, która umożliwia logowanie się za pomocą skanera linii papilarnych lub skanera twarzy w 3D.
  • Możesz włączyć szyfrowanie dysku systemowego, nawet korzystając z wersji Windows 11 Home.
  • Możesz odzyskać swoje dane, jeśli zapomnisz hasła, korzystając z narzędzi do odzyskiwania konta Microsoft.

Ponadto, jeśli masz subskrypcję rodzinną lub osobistą Microsoft 365, masz dostęp do aplikacji pakietu Office i terabajta przestrzeni dyskowej w chmurze. Zatem zdecydowanie polecam ustawić konto Microsoft. Podstawowe opcje znajdują się w sekcji: Ustawienia > Konta > Twoje informacje.

Dostosuj ustawienia Windows Hello w Windows 11

Uwierzytelnianie twarzą w postaci Windows Hello zadebiutowało już w systemie Windows 10. Jest to mechanizm weryfikacji tożsamości, który jest zintegrowany z platformą biometryczną systemu Windows (WBF) jako podstawowy składnik systemu Microsoft o nazwie Windows Hello. Uwierzytelnianie za pomocą twarzy wykorzystuje kamerę specjalnie skonfigurowaną do obrazowania w bliskiej podczerwieni (IR) do uwierzytelniania i odblokowywania urządzeń z systemem Windows. Windows Hello to także opcja logowania za pomocą skanera linii papilarnych.

Ustawienia WIndows Hello

Jednak warto mieć na uwadze jedną rzecz. W obydwu przypadkach urządzenie musi mieć odpowiedni hardware. W przypadku skanowania twarzy – laptop musi mieć kamerę i czujniki podczerwieni. W przeciwnym wypadku Windows Hello nie będzie działało. W przypadku skanera linii papilarnych – taki hardware musi znaleźć się w laptopie (zazwyczaj w przycisku włączającym). Istnieje też możliwość dokupienia dodatkowych akcesoriów, aby móc korzystać ze skanera twarzy lub linii papilarnych.

Polecam korzystać z Windows Hello, ponieważ jest to wygodny i świetny sposób na zabezpieczenie danych. Używam tej funkcji w moim Razer Blade 15 i jestem zachwycony. Opcje Windows Hello znajdują się w sekcji: Ustawienia > Konta > Opcje logowania.

Wyczyść bloatware

Bloatware windows 11 menu start

Na co komu niepotrzebne aplikacje, z których nikt nie będzie korzystał? Lepiej je od razu usunąć. Tego typu programów może być co najmniej kilka. W zależności od preferencji użytkownika, można usunąć Instagrama, aplikację Xbox, gry (np. Pasjans), czy Microsoft To Do. Korzystający może to zrobić z poziomu Menu Start, klikając na „wszystkie aplikacje”. Można też udać się do Panelu sterowania i sekcji usuwania programów.

Przypnij foldery do Menu Start

ustawienia foldery

Menu Start w Windows 11 jest znacznie uproszczone. Na górze znajduje się sekcja z przypiętymi ikonami, a poniżej znajduje się obszar skrótów do ostatnio używanych aplikacji i dokumentów. Na dole menu znajduje się Twoje zdjęcie profilowe i przycisk zasilania. Nie wszyscy wiedzą, że w ustawieniach można dodać więcej przydatnych przycisków. W ten sposób zapewniamy łatwy dostęp do niektórych popularnych folderów. Są to odpowiedniki skrótów, które znajdują się w kolumnie po lewej stronie menu Start w systemie Windows 10.

Aby je dodać, należy wejść w Ustawienia > Personalizacja > Start > Foldery.

Usuń ikony z paska zadań

pasek zadań

Na koniec warto zrobić też porządek z ikonami paska zadań. Niektóre z nich można w łatwy sposób usunąć. Wystarczy wejść w Ustawienia > Personalizacja > Pasek zadań i wyłączyć je z listy.

Źródło: zdnet

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy