ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
planeta trzy słońca

Ta planeta ma trzy słońca?! Niesamowite odkrycie astronomów

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Wszechświat jest po prostu niesamowity. Ostatnio pisałem, że naukowcy znaleźli planetę, która okrąża dwa słońca, co jest niezwykle rzadkim zjawiskiem w kosmosie. Teraz, inni badacze prawdopodobnie odkryli ciało niebieskie, które ma aż trzy słońca!

Zobacz także: Nadal nie mogę uwierzyć, że mój ulubiony serial jest #1 na Netflix

Planeta okrąża aż trzy słońca?

planeta 3 słońca

Na przestrzeni lat astronomowie odkryli wiele układów planetarnych z dwiema, a nawet trzema gwiazdami. Jednak planety w układach zwykle krążą wokół jednej gwiazdy. Teraz naukowcy mogli znaleźć gazową egzoplanetę, która jednocześnie krąży wokół swoich trzech słońc!

„W przeciwieństwie do naszego Układu Słonecznego, który składa się z samotnej gwiazdy, uważa się, że połowa systemów obejmujących wszystkie gwiazdy składa się z dwóch lub więcej gwiazd, które są ze sobą połączone grawitacyjnie. Jednak nigdy nie odkryto żadnej planety krążącej wokół trzech gwiazd – na orbicie okołopotrójnej. Być może do tej pory.

– powiedział dr Jeremy Smallwood, główny autor i niedawny absolwent astronomii na Uniwersytecie Nevada w Las Vegas (UNLV).

Niezwykła planeta daleko od Układu Słonecznego

Odległa planeta jest częścią GW Orionis. Młody układ gwiazd znajduje się 1300 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Oriona. Otaczają go trzy masywne pierścienie pyłu i gruzu, z których może powstać planeta. W centrum znajdują się trzy gwiazdy — z których dwie (GW Ori A i B) krążą blisko siebie, podczas gdy trzecia (GW Ori C) okrąża parę z daleka.

Orionis

W 2020 roku naukowcy UNLV obserwujący GW Orionisa za pomocą Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) — jednego z najpotężniejszych radioteleskopów na świecie — zauważyli, że jego pierścienie nie są wyrównane. Mieli również ogromną lukę pomiędzy nimi. Jeszcze bardziej intrygujący jest fakt, że najbardziej wewnętrzny pierścień był skręcony pod dziwnym kątem w stosunku do pozostałych.

Po zbadaniu wielu możliwych scenariuszy i przeprowadzeniu wszechstronnej analizy zespół doszedł do wniosku, że niezwykłe cechy wskazują na obecność co najmniej jednej masywnej planety gazowej. Co więcej, naukowcy, którzy 17 września 2021 roku opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, sugerują, że nieznana jeszcze planeta krąży wokół wszystkich trzech gwiazd jednocześnie. Taka planeta musiałaby nie tylko powstać w bardzo nieprzyjaznych warunkach, ale także być wystarczająco silna, aby wytrzymać przyciąganie grawitacyjne trzech słońc. Smallwood i jego zespół mają nadzieję wykorzystać teleskop ALMA do uzyskania konkretnych dowodów na istnienie planety.

„To naprawdę ekscytujące, ponieważ sprawia, że ​​teoria powstawania planet jest naprawdę solidna. Może to oznaczać, że formowanie się planet jest znacznie bardziej aktywne niż myśleliśmy, co jest całkiem interesujące”.

– powiedział Smallwood.

Jednak ci, którzy sądzą, że na rzekomej planecie można zobaczyć 3 wschody i zachody słońca, będą zawiedzeni. Naukowcy twierdzą, że dwie gwiazdy w centrum poruszają się synchronicznie i najprawdopodobniej wyglądają jak jedna wielka gwiazda, podczas gdy trzecia najprawdopodobniej krąży wokół nich.

Źródło: dogonews

Sprawdź najnowsze wpisy