Wszechświat skrywa wiele tajemnic. Naukowcy poznają Układ Słoneczny dzięki różnym misjom np. na Marsa czy Wenus. Jednak poza nim, dzieje się znacznie więcej. Tym razem naukowcy odkryli kolejne ciało niebieskie – ta niesamowita planeta okrąża aż dwa słońca.

Zobacz także: Windows 11 w wersji 22504 zapowiada interesujące funkcje – jest ich sporo!

Niesamowita planeta, która okrąża dwa słońca

niesamowita planeta 2 słońca

Astronomowie korzystający z teleskopu Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) NASA wykorzystali nową technikę wykrywania, aby odkryć niezwykłą planetę krążącą wokół dwóch gwiazd. Planeta TIC 172900988b ma średnicę podobną do Jowisza, a jej „niesamowitość” tkwi w tym, że okrąża dwa słońca, co czyni ją typem planety zwanej planetą okołobinarną i jest pierwszą tego rodzaju wykrytą za pomocą TESS obserwującego tylko dwa tranzyty.

Nowa planeta ma masę siedem razy większą od Jowisza i jest na niej ekstremalnie gorąco – jednak nie znamy jeszcze konkretnych wyliczeń temperatur.

Trudne w realizacji badania

Egzoplanety lub planety poza Układem Słonecznym są zwykle zbyt małe i słabo widoczne, aby można je było bezpośrednio zobaczyć. Jednak astronomowie mogą wnioskować o ich istnieniu za pomocą różnych technik, w tym tranzytów.

Tranzyt to zdarzenie, w którym egzoplaneta przechodzi między Ziemią a swoją gwiazdą macierzystą, tymczasowo blokując część światła gwiazdy. Astronomowie szukają tych momentów w świetle i wykorzystują je do przewidywania obecności planety. Trudno jest jednak znaleźć dwa słońca z tak dużej odległości. Astronomowie mieli 30 dni na obserwację części nieba przez teleskop, zanim ten zwrócił się w innym kierunku. Jest to tym bardziej niesamowite, że w tak krótkim czasie udało im się zebrać dane potwierdzające istnienie planety. Tego typu badania mogą stanowić początek dla innych badań, dzięki którym naukowcy odkryją kolejne intrygujące ciała niebieskie.

niesamowita planeta 2 słońca

„Wykrywanie planet okołobinarnych jest znacznie bardziej skomplikowane niż wykrywanie planet krążących wokół pojedynczych gwiazd. Najbardziej obiecującą techniką wykrywania planet okołobinarnych jest fotometria tranzytowa, która mierzy spadki w świetle gwiazd powodowane przez te planety, których orbity są zorientowane w przestrzeni tak, że okresowo przechodzą między swoimi gwiazdami a teleskopem. W tej technice pomiary spadku natężenia światła gwiazdy są wykorzystywane do wnioskowania o istnieniu planety. Aby dokładnie określić orbitę planety, wymagane są co najmniej trzy zdarzenia tranzytowe. Staje się to skomplikowane, gdy planeta krąży wokół układu podwójnego, ponieważ tranzyty nie będą następować w takich samych odstępach czasu nad tą samą gwiazdą. Planeta może przejść przez jedną gwiazdę, a następnie przez drugą, zanim ponownie przejdzie przez pierwszą gwiazdę i tak dalej.”

– powiedział Haghighiour – badacz planet.

Problem polega na tym, że wykrycie trzech tranzytów może zająć bardzo dużo czasu — a TESS patrzy na daną część nieba tylko przez 27 dni, co zwykle jest zbyt krótkim czasem, aby zobaczyć trzy tranzyty. Jednak w przypadku TIC 172900988b, zespół był w stanie wykryć ją za pomocą zaledwie dwóch tranzytów — jednego tranzytu każdej z jej gwiazd macierzystych.

Autorzy mają nadzieję, że ta nowa technika oznacza, że teleskopy, takie jak TESS, będą w stanie w przyszłości odkrywać więcej planet okołobinarnych.

Źródło: inverse, digitaltrends

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.