ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Merkury

Spójrz w niebo – Merkury będzie widoczny gołym okiem. Kiedy oglądać?

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Układ Słoneczny skrywa niejedną tajemnicę – ostatnio pisałem o dużym prawdopodobieństwie istnienia w tej przestrzeni drugiej Ziemi w przeszłości. Planety to bardzo interesujący temat badań, szczególnie jeśli dotyczy tych najmniej znanych. Kilka dni temu mogliśmy zobaczyć zdjęcia Merkurego. Niedługo z kolei nadarzy się okazja, żeby zobaczyć planetę gołym okiem. Merkury pojawi się bowiem „na niebie”.

Tajemnice Merkurego

Merkury

Merkury to najbliższa Słońcu i najmniejsza planeta w Układzie Słonecznym. Okrążenie gwiazdy zajmuje planecie tylko około 88 dni, w porównaniu do 365 dni Ziemi. Ponieważ obie planety (Merkury i Ziemia) krążą wokół gwiazdy, Merkury kołysze się ze wschodu na zachód Słońca, co obserwujemy z naszej planety.

Zobacz także: Poznaj błędy Windowsa 11 – oto oficjalna lista

Jako planeta najbliższa Słońcu, Merkury jest często przesłaniany przez samą jasność gwiazdy, blokując ją przed wzrokiem obserwatorów nieba. Ale przez krótką kosmiczną chwilę w październiku ta gorąca mała planeta będzie tak samo widoczna na naszym niebie, jak nigdy dotąd przez tzw. punkt największego zachodniego wydłużenia od Słońca. Odbywa się to trzy razy w roku, a największe wydłużenie planety ma miejsce dwadzieścia dwa dni przed i po tym, jak Merkury i Ziemia znajdują się po tej samej stronie Słońca.

Oznacza to, że będzie on znajdować się w najdalszej pozycji od naszej wspólnej gwiazdy macierzystej — a co za tym idzie, w miejscu największej widoczności dla nas, Ziemian. Ale możliwości zauważenia Merkurego w październiku na tym się nie kończą.

Planety widoczne gołym okiem

Niektóre planety są niemal stałymi elementami naszego nocnego nieba. Wenus, druga najbliższa Słońcu planeta, jest nie tylko najjaśniejszą kulą na nocnym niebie poza Księżycem, ale także jest widoczna wieczorami na przykład od kwietnia do grudnia. Jowisz również jest stałym gościem, pojawiającym się w nocy jako (zazwyczaj) trzecia najjaśniejsza kula poza Księżycem i Wenus.

Obserwacja planety najbliższej Słońcu jest rzadszym zjawiskiem — bliskość Merkurego do gwiazdy i jego niewielkie rozmiary oznaczają, że światło słoneczne na ogół zaciera widok małej planety. Dlatego moment największego zachodniego wydłużenia oraz tygodnie i dni po obu jego stronach oferują specjalną okazję dla obserwatorów gwiazd i entuzjastów planet, aby wyjść i spojrzeć w górę.

Merkury widoczny z Ziemi

Merkury

Merkury znajduje się tak blisko Słońca, że najlepszy czas na jego oglądanie to nie wieczór lub środek nocy, ale wczesny świt. Obserwatorzy nieba mogą spodziewać się, że Merkury będzie świecił na niebie wczesnym rankiem od połowy do końca października. Najlepiej patrzeć na godzinę przed wschodem słońca.

Chociaż planeta będzie widoczna przez drugą połowę października, najlepszym czasem na próbę dostrzeżenia jej jest moment największego zachodniego wydłużenia, kiedy znajduje się w najdalszej odległości od Słońca.

Planeta osiągnie ten moment 25 października 2021 r., tuż przed wschodem słońca około 6 rano. Bez względu na to, gdzie będziesz na Ziemi, trzeba wtedy spojrzeć w kierunku północno-wschodniego horyzontu. Planeta będzie widoczna gołym okiem!

Źródło: inverse

    Sprawdź najnowsze wpisy