Chrome

Microsoft ulepsza funkcję Chrome i Edge – na razie tylko dla wybranych

2 minuty czytania
Komentarze

Chrome i Edge to przeglądarki, które regularnie otrzymują aktualizacje. Przed nami kolejny update, który trafi najpierw do kanału Dev.

Wprowadzanie tekstu za pomocą rysika w Microsoft Edge dla deweloperów

Microsoft pracował, żeby zmniejszyć opóźnienie we wprowadzaniu danych poprzez rysik. Gigant z Redmond wprowadził nowy interfejs API Ink, który umożliwia programistom wprowadzanie nowych ulepszeń opóźnień w swoich aplikacjach internetowych. Ten interfejs API jest dostępny jako właściwość Ink w globalnym obiekcie Nawigatora.

Zobacz także: Microsoft utrudnia korzystanie z innych przeglądarek

Aby skorzystać z nowego interfejsu API, deweloper powinien wykonać tylko dwa kroki:

  • Pobrać obiekt InkPresenter z przeglądarki.
  • Powiadomić InkPresenter o ostatnim zdarzeniu zaufanego wskaźnika z urządzenia.

Nowości w silniku Chromium

Chrome i Edge rysik

W dzisiejszych przeglądarkach opartych na Chromium zdarzenia pióra są najpierw wysyłane do procesu przeglądarki, który z kolei przekazuje je do pętli zdarzeń JavaScript aplikacji internetowej. Opóźnienie czasowe między odebraniem tych zdarzeń przez proces przeglądarki a ich dotarciem do aplikacji może czasami być znaczące, co skutkuje opóźnieniem obserwowanym podczas pisania odręcznego.

Aby to poprawić, za kulisami implementacji InkPresenter w systemie Windows 11, Microsoft Edge korzysta z nowego interfejsu API systemu Windows, który będzie współpracować bezpośrednio z kompozytorem systemu operacyjnego. Dzięki temu API, zamiast czekać na dostarczenie zdarzenia do aplikacji webowej przez JavaScript, możemy przekazać je kompozytorowi systemu operacyjnego, gdy tylko je otrzyma. Kompozytor może następnie połączyć punkty za pomocą pociągnięć tuszem i narysować je w następnej klatce, która ma być pokazana na ekranie, co znacznie zmniejsza opóźnienie.

W przypadku systemów operacyjnych, takich jak Windows 10 i Linux, które nie mają tego interfejsu API, wypełniacz zaimplementowany bezpośrednio w Microsoft Edge przejmie rolę i zapewni renderowanie predykcyjne dla pociągnięć atramentu. Ta implementacja ma działać podobnie do interfejsu API systemu Windows 11 – wykorzysta punkty, o których wie przeglądarka, wraz z pewnymi przewidywanymi punktami, aby narysować rozszerzenie pociągnięcia atramentem w ostatniej chwili. Chociaż efekt nie jest tak potężny jak interfejs API systemu Windows 11, nadal może zapewnić użytkownikom znacznie lepsze wrażenia.

Chrome i Edge ulepszone dzięki firmie Microsoft

Chrome i Edge rysik

Prace nad zaimplementowaniem tego interfejsu API zostały wykonane jako wkład do projektu Chromium i są domyślnie włączone we wszystkich przeglądarkach opartych na tym silniku. Microsoft wierzy w tworzenie najlepszej platformy internetowej dla wszystkich, a nie tylko użytkowników Edge.

W przyszłości gigant z Redmond zamierza jeszcze bardziej ulepszać wprowadzanie tekstu za pomocą rysika. Microsoft ma nadzieję, że w miarę dostosowywania wartości i algorytmu używanego przez system przewidywania, użytkownicy zobaczą poprawę opóźnienia. Obecnie, opóźnienia zostały zmniejszone aż o 240%, co widać na załączonej grafice.

Źródło: microsoft

Motyw