bez Microsoft Edge 96 dev Edytor PDF

Edge to jedyny wybór. Microsoft utrudni korzystanie z innych przeglądarek

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Premiera Windows 11 zbliża się wielkimi krokami. Najbardziej podobają mi się zmiany w interfejsie, a przede wszystkim nowe Menu Start. Co ciekawe, w Windows 11 Microsoft będzie bardzo chciał, abyś używał przeglądarki Edge i bardziej utrudni zmianę na inne programy. 

Windows 11 i nowe ustawienia

Twórcy takich przeglądarek, jak Mozilla, Opera i Vivaldi, są bardzo zaniepokojeni wieściami z obozu Microsoftu.

Problem dla konkurentów związany jest z tym, że Microsoft zmienił sposób ustawiania aplikacji domyślnych w Windows 11. Jeśli po zainstalowaniu nowej przeglądarki i pierwszym otwarciu łącza internetowego nie zaznaczysz „zawsze używaj tej aplikacji”, ustawienie domyślne nie zostanie zmienione. Niezwykle łatwo jest zapomnieć o przełączeniu „zawsze używaj tej aplikacji”, co potem może sprawić problemy ze znalezieniem właściwej opcji. Nowe ustawienia będą bardziej mylące i schowane niż w Windows 10.

Zobacz także: Sierpniowy update Windowsa 10 już dostępny – uwaga na błędy!

Edge Windows 11 aplikacje domyślne

Chrome i wiele innych konkurencyjnych przeglądarek często prosi użytkowników o ustawienie ich jako domyślnych.

Zmiana sposobu przypisywania domyślnych aplikacji w Windows 11 oznacza, że ​​​​teraz trzeba będzie ustawić domyślne programy według typu pliku lub łącza zamiast pojedynczego przełącznika. W przypadku Chrome oznacza to zmianę domyślnego typu pliku dla HTM, HTML, PDF, SHTML, SVG, WEBP, XHT, XHTML, FTP, HTTP i HTTPS.

Windows 11 domyślne aplikacje Edge

Jest to niepotrzebnie długi i bardziej skomplikowany proces w porównaniu do Windows 10. W aktualnym systemie wystarczy wejść w Ustawienia, aby wybrać domyślne aplikacje dla poczty, map, muzyki, zdjęć, filmów i aplikacji przeglądarki internetowej. 

Konkurenci zaniepokojeni zmianami

„Coraz bardziej martwi nas trend w systemie Windows. Od wersji Windows 10 użytkownicy musieli podejmować dodatkowe i niepotrzebne kroki, aby ustawić i zachować domyślne ustawienia przeglądarki. Te bariery są w najlepszym razie mylące i wydają się mieć na celu podważenie wyboru użytkownika dla przeglądarki innej niż Microsoft”. 

– mówi Selena Deckelmann, starszy wiceprezes Firefoksa, w oświadczeniu dla The Verge.

Mozilla nie jest osamotniona w swoich obawach. Oto, co powiedział rzecznik Vivaldi: 

„Microsoft ma historię robienia tego i wydaje się, że to się staje coraz gorsze. Z każdą nową wersją systemu Windows coraz trudniej [zmienić ustawienia domyślne]. Rozumieją, że jedynym sposobem, w jaki mogą skłonić ludzi do korzystania z ich przeglądarek, jest ich zablokowanie”.

– mówi rzecznik Vivaldi w oświadczeniu dla The Verge.

Opera, kolejny rywal Microsoft Edge, również ma obawy względem Windows 11.

„To bardzo niefortunne, gdy dostawca platformy ukrywa typowy przypadek użycia, aby poprawić pozycję własnego produktu. Chcielibyśmy zachęcić wszystkich dostawców platform do poszanowania wyboru użytkownika i umożliwienia konkurencji na swoich platformach. Odebranie użytkownikowi możliwości wyboru to krok wstecz”.

– mówi Krystian Kolondra, szef Opery w oświadczeniu dla The Verge. 

Inne problemy związane z Microsoft Edge

Wybór domyślnego programu to nie jedyny problem Windows 11. Twórcy konkurencyjnych programów twierdzą, że wyszukiwarka systemu ignoruje domyślnie wybraną przeglądarkę i włącza Microsoft Edge. To samo dzieje się w przypadku używaniu widżetów. Otwarcie linka spowoduje włączenie przeglądarki Edge. 

Microsoft uzasadnia te zmiany tym, że użytkownicy systemu Windows mają większą kontrolę nad domyślnymi aplikacjami. 

„W systemie Windows 11 wdrażamy opinie klientów, aby dostosowywać i kontrolować ustawienia domyślne na bardziej szczegółowym poziomie, eliminując kategorie aplikacji i wynosząc wszystkie aplikacje na pierwszy plan w zakresie ustawień domyślnych. Jak dowodzi ta zmiana, nieustannie słuchamy i uczymy się oraz przyjmujemy opinie klientów, które pomagają kształtować system Windows. Windows 11 będzie z czasem ewoluował; jeśli nauczymy się z doświadczenia użytkownika, że istnieją sposoby na wprowadzenie ulepszeń, zrobimy to.”

— mówi rzecznik firmy Microsoft w oświadczeniu dla The Verge.

Źródło: theverge

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy