zgłoś zgubiony dowód online

Zgubiłeś lub zniszczyłeś dowód osobisty? Zgłoś to przez internet

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

Nie możesz znaleźć swojego dokumentu tożsamości? Zgłoś zgubiony dowód osobisty online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, który w przypadku tego typu sytuacji jest wyjątkowo cenny. Przez internet łatwiej zgłosisz także, że twój dokument został zniszczony

Zgłoś online zgubiony lub zniszczony dowód — co będzie potrzebne?

fot. gov.pl

Dowód osobisty to najważniejszy dokument potwierdzający naszą tożsamość oraz obywatelstwo. Zgodnie z prawem musi go mieć każdy pełnoletni obywatel. Gdy jednak zgubimy lub zniszczymy nasz dowód, zaczynają się problemy. Po pierwsze, możemy otrzymać grzywnę za jego brak. Po drugie, ktoś, jeśli ktoś ukradł lub znalazł nasz dokument, może próbować się pod nas podszywać np. w instytucjach finansowych.

Żeby uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami zgubienia lub zniszczenia dowodu osobistego, najlepiej jak najszybciej zgłosić, że już nie jesteśmy w jego posiadaniu. Czekając na wizytę w urzędzie, stracimy sporo czasu, szczególnie jeśli akurat jesteśmy na wakacyjnym wyjeździe. Na szczęście utratę dowodu można głosić przez internet. Wystarczy posiadać Profil Zaufany i dostęp do internetu, aby wybrać jedną z e-usług:

Kiedy i jak zgłosić utratę lub uszkodzenie dokumentu?

Usługa Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód pozwala unieważnić dokument przez internet. Opcja ta ma sens, gdy np. ktoś ukradł nam dokument lub przez przypadek zniszczyliśmy go. Po wybraniu wspomnianej opcji klikamy przycisk Wyślij zgłoszenie i wykonujemy następujące kroki:

  • Wybieramy, czy chcemy zgłosić utratę, czy uszkodzenie dokumentu
  • Klikamy przycisk Unieważnij dowód
  • Potwierdzamy unieważnienie kodem SMS, który otrzymamy na numer telefonu przypisany do Profilu Zaufanego

Dokument zostanie unieważniony od razu, gdy zgłosimy jego utratę albo uszkodzenie. Nawet jeśli zrobimy to w nocy lub w weekend — mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak tłumaczy, do unieważnienia dowodu osobistego nie potrzeba działania urzędnika.

Kiedy i jak zawiesić swój dokument?

Jeśli jednak nasz dokument został wyrobiony po 4 marca 2019 roku, mamy alternatywną możliwość. Chodzi o opcję Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego e-dowodu. Do czego ona służy? Właściciel e-dowodu, który nie wie, gdzie jest jego dokument, ale jednocześnie liczy na to, że go znajdzie – może zawiesić swój dowód na 14 dni – tłumaczy minister Janusz Cieszyński. Jeśli w ciągu tych dwóch tygodni nie cofniemy zawieszenia, dowód osobisty zostanie unieważniony. Jeśli natomiast cofniemy zawieszenie, bo odnajdziemy nasz dokument, to znów będzie on ważny.

Jak zawiesić zgubiony dokument lub cofnąć jego zawieszenie? Na stronie wspomnianej e-usługi wybieramy przycisk Zgłoś lub cofnij zawieszenie e-dowodu. Następnie logujemy się Profilem Zaufanym, sprawdzamy poprawność danych swojego dowodu i potwierdzamy, że chcemy zawiesić lub cofnąć zawieszenie dokumentu. Usługa działa automatycznie i jest bezpośrednio powiązana z Rejestrem Dowodów Osobistych. Jeśli zawiesimy dowód – od razu zostanie zawieszony, jeśli cofniemy zawieszenie – dowód od razu będzie ważny – zapewnia minister Janusz Cieszyński

Zgubiony lub uszkodzony dowód osobisty zgłoszony online — dodatkowe informacje

Jeśli chcemy mieć 100% pewności, że poprawnie wykonaliśmy unieważnienie lub zawieszenie dowodu osobistego przez internet, możemy skorzystać z e-usługi Sprawdź, czy dowód osobisty jest unieważniony lub zawieszony. Jeżeli mamy pewność, że nie odzyskamy naszego dokumentu, nie powinniśmy go zawieszać, tylko od razu unieważnić. Wszystkie przypadki użycia dowodu osobistego podczas jego zawieszenia będą nieważne, nawet w sytuacji, gdy zawieszenie cofniemy. Jeśli zgubiliśmy nasz dokument lub ktoś go ukradł, powinniśmy zgłosić to również w banku, którego jesteśmy klientami. To pozwoli ochronić się przed oszustami.

Czytaj także: Blokada trybu incognito w Chrome ochroni już otwarte karty

Od początku 2021 roku utratę dowodu zgłosiło przez internet prawie 35 tysięcy osób, z czego tylko od początku wakacji – ponad 8 tysięcy.

źródło, zdjęcie główne: KPRM

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy