ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
realme 8 pro

Co dzisiaj powinien oferować każdy smartfon? Spójrzmy na realme 8 Pro

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły

Rynek mobilny cały czas się rozwija i niejako przesuwana jest granica podziału dla poszczególnych urządzeń. Jak w jednym z poprzednich tekstów zaznaczyłem, tanie smartfony coraz chętniej podszczypują dużo droższe propozycje. Tym sposobem koło się zamyka, bo zarówno flagowce pokazują coraz to ciekawsze rozwiązania, jak i bardziej budżetowe modele starają się czymś więcej niż tylko niską ceną zachęcać do kupna. Dlatego powinniśmy wyznaczyć sobie swego rodzaju minimum oczekiwań co do dzisiejszych urządzeń mobilnych. Jakie aspekty są niezbędne, a co jest miłym dodatkiem? Przekonajmy się.

Cel minimum dla każdego smartfona na przykładzie realme 8 Pro

Naturalnie trzeba na początku sobie wyjaśnić, że niektórzy mogą mieć swoje predyspozycje. Dlatego takie kwestie jak wodoszczelność, głośniki stereo, a nawet rozmieszczenie elementów na krawędziach pozwolę sobie pominąć. Do tego ważny jest budżet. Da się wyraźnie zauważyć, że granica 1000 złotych dla dzisiejszych smartfonów jest szczególna. Powyżej tej kwoty ciężko wytłumaczyć poważne braki w specyfikacji technicznej lub konstrukcji. Jest to jednocześnie bardzo popularny segment w Polsce, a więc idealnie wpisuje się w nasze poszukiwania. Tym sposobem weźmy na warsztat realme 8 Pro i na jego podstawie zobaczmy, co minimum powinien oferować dzisiejszy smartfon.

Zestaw

realme 8 Pro recenzja test

Aktualnie trwa walka o ekologię, więc w oficjalnych tłumaczeniach to ten aspekt sprawia, że coraz droższe modele mają coraz uboższe zestawy. Mimo wszystko my szukamy minimum, więc oczekujemy, że razem ze smartfonem otrzymamy nie tylko kabel, ale również odpowiedni zasilacz. Słowo odpowiedni jest kluczowe, ponieważ powinien obsługiwać on technologię szybkiego ładowania, w którą jest wyposażony sam smartfon. Innymi słowy, skoro akumulator możemy regenerować z mocą 50 W, to taki też zasilacz powinniśmy znaleźć w pudełku. W przypadku realme 8 Pro otrzymujemy nawet więcej, bo 65 W, co możemy wykorzystać do ładowania laptopa. Tym samym musimy pamiętać tylko o jednej ładowarce.

Dodatkowo realme dorzuca etui ochronne, które również potraktowałbym jako miły dodatek w tym przypadku. Dużo zależy od wykonania samego urządzenia. Patrząc na realme 8 Pro, dodatkowa ochrona nie wydaje się niezbędna, aczkolwiek miło, że się pojawia. Dokładnie na tej samej zasadzie traktuję słuchawki – w ramach celu minimum nie są one nam niezbędne.

Budowa

realme 8 Pro recenzja test

W przypadku samej konstrukcji urządzeń pojawia się już dużo kwestii indywidualnych. Jedni wolą połyskliwe malowania, inni cenią matowe. Z racji, że o gustach się nie dyskutuje, to przemilczę ten temat. Skupię się za to na tym, co wbrew pozorom nie jest takie oczywiste w dzisiejszych smartfonach, czyli wytrzymałość. realme 8 Pro pokazał między innymi w teście Zacka z kanału JerryRigEverything, że niestraszne mu codzienne zmagania się z wyginaniem. Smartfon zachowuje swoją sztywność nawet w bardziej wymagających warunkach.

Kolejnym punktem, który powinien oferować każdy smartfon przy naszych założeniach, jest ergonomia. Nie da się ukryć, że dzisiejsze urządzenia mobilne szybko rosną, więc przyjemność korzystania z nich jest ograniczana. Co prawda tu ponownie wchodzą kwestie indywidualne pokroju samej wielkości dłoni, ale nie powinno być tak, że pojawia się ogromny akumulator i konstrukcja jest bez odpowiednio wyprofilowanych krawędzi lub samych pleców. Ponownie odnieśmy się do realme 8 Pro, który ten cel minimum spełnia z nawiązką. Dodatkowo docenimy zarówno wykończenie, które poprawia chwyt, jak i w miarę smukłą konstrukcję bez ogromnej wyspy aparatów.

Specyfikacja techniczna

realme 8 Pro recenzja test

Czy dane techniczne można w jakiś sposób ustandaryzować? W tym wypadku możemy wkroczyć w teren, gdzie najprościej rzecz ujmując, oczekujemy, że smartfon pozwoli nam korzystać ze wszystkich podstawowych udogodnień dzisiejszych czasów. Rozumiem przez to moduł NFC do płatności zbliżeniowych, odpowiednia moc obliczeniowa do uruchomienia najpopularniejszych aplikacji, czy też USB-C. Cały czas przypominam, że mówimy o celu minimum. Poniekąd moglibyśmy też w ten worek wrzucić gniazdo słuchawkowe, które ma taki sam wydźwięk, co zasilacz w zestawie – w drogich smartfonach nie ma ono znaczenia. Co z kartami pamięci? Też coraz częściej producenci traktują je jako dodatek dla nielicznych, więc trzeba pamiętać o odpowiednio dużej przestrzeni na pliki już w standardzie. W tym momencie patrzymy na realme 8 Pro, którego 128 GB możemy uznać za minimum. Dodatkowo nie brakuje wsparcia dla kart MicroSDXC, które jednocześnie nie kolidują z Dual SIM – możemy bez problemu korzystać z dwóch numerów i cieszyć się rozszerzoną pamięcią.

Wyświetlacz

realme 8 pro

AMOLED czy LCD? W ramach celu minimum tak naprawdę ten wybór powinien zostać rozstrzygnięty. Jeszcze nie tak dawno temu nie byłoby tak prosto rozstrzygnąć to zestawienie, aczkolwiek patrząc na Wasze opinie, to bardziej skłaniacie się ku głębokiej czerni. Tak też wydedukowali w realme przy projektowaniu naszego wzorca.

Akumulator

realme 8 Pro recenzja test

Jeden dzień pracy bez ładowarki to absolutne minimum dla dzisiejszych smartfonów. Tu akurat nie ma co się dłużej zastanawiać. Jeśli odłączamy rano smartfon od prądu, to zgromadzona w akumulatorze energia musi wytrzymać przynajmniej do wieczora przy założeniu spokojnego użytkowania. Naturalnie teraz pojawi się pytanie, co to spokojne użytkowanie? Takie, które nie wymaga ciągłej pracy na pełnych obrotach. Dla realme 8 Pro to żadne wyzwanie, bo w gruncie rzeczy przy spokojnym scenariuszu pracy jesteśmy w stanie uzyskać nawet dwa dni, a więc podłączyć ładowarkę następnego wieczora.

Skoro już o ładowaniu mowa, to technologie szybkiego regenerowania ogniwa na dobre zawitały do większości smartfonów. Patrząc na aktualne standardy, możemy śmiało założyć, że jedna godzina z kwadransem to czas, który możemy poświęcić na pełne ładowanie. W tym powinniśmy oczekiwać, że po 30 minutach na ekranie ujrzymy 50%. Jak już po zestawie zapewne się domyślacie, realme 8 Pro wyraźnie podnosi poprzeczkę, bo w niecałe 20 minut naładujemy akumulator do połowy, a do pełna w nieco ponad trzy kwadranse.

Aparaty

realme 8 Pro recenzja test

Jak wyznaczyć dobre zdjęcie lub film? To dosyć ciężkie pojęcie, a dodatkowo ponownie do gry wchodzą kwestie indywidualne. Dlatego potrzeby dodatkowych obiektów schodzą na bok i skupimy się na głównej matrycy. Od niej powinniśmy oczekiwać przy naszych założeniach, że nie będzie najmniejszych problemów ze zdjęciami w dobrych warunkach oświetleniowych. Reprodukcja kolorów powinna stać na dobry poziomie, podobnie jak balans bieli i kontrast.

Oprogramowanie i wydajność

realme 8 pro

Dzisiejsze smartfony za ponad 1000 złotych, które właśnie trafiają do sprzedaży, muszą oferować najnowszą wersję Robocika. Aktualnie jest to Android 11, więc taki też jest zainstalowany na realme 8 Po. W gruncie rzeczy nie musimy oczekiwać żadnych dodatków, bo niektórym wystarcza czysty system, więc załóżmy dodatkowo, żeby nie pojawiały się żadne przeszkadzajki. Naturalnie dzisiaj smartfony nie mają prawa działać wolno, co jest związane zarówno z omówioną już specyfikacją, jak i optymalizacją. realme UI 2.0 pod tym względem niczego nie brakuje.

Zobacz też: realme może uznać 2020 rok za udany.

Na koniec dajcie znać, co jeszcze byście widzieli w ramach planu minimum dla dzisiejszych smartfonów? Kluczowe jest to, co jest istotne dla większości odbiorców, aniżeli indywidualnych potrzeb.

Wpis powstał we współpracy z relame

Sprawdź najnowsze wpisy