ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
olx progi zadowolenia

OLX wprowadza progi zadowolenia ze sprzedawców – zakupy będą bezpieczne?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Artykuły

OLX rozbudowuje system oceny sprzedających – popularna platforma sprzedażowa wprowadza progi zadowolenia. Pozwolą one sprawdzić użytkownikom, jakie doświadczenia z transakcji z danym sprzedającym miały inne osoby. To daje szansę poprawy bezpieczeństwa zakupów.

Progi zadowolenia na OLX – jak to działa?

Administracja platformy OLX otrzymywała od użytkowników wiele próśb i zapytań o system pozwalający oceniać współpracę między sprzedającym a kupującym. Nie da się ukryć, że takie rozwiązania są bardzo przydatne i dają kupującym poczucie bezpieczeństwa. Wybierając tylko sprzedawców z dobrą reputacją, minimalizujemy ryzyko zostania oszukanym. Dosyć rozbudowany system oceny użytkowników sprawdza się choćby na Allegro, gdzie z łatwością można przeczytać komentarze na temat danego sprzedawcy oraz sprawdzić, ile procent kupujących go poleca.

W miniony weekend OLX rozesłał do użytkowników platformy maile z informacją o rozbudowie systemu oceny kupujących. Zależy nam na ocenie nie tylko samego momentu transakcji, ale też całego doświadczenia zakupowego, m.in. kontaktu z drugim Użytkownikiem – wyjaśnia administracja serwisu. Przechodząc do konkretów, OLX zaprezentował progi zadowolenia. W ogłoszeniach sprzedawców wyświetlają się charakterystyczne ikonki, pokazujące, jakie zdanie na temat współpracy z nimi mają osoby kupujące.

 • Czerwona ikonka oznacza, że inni użytkownicy nie polecają tego sprzedawcy,
 • Żółty znaczek pokazuje, że współpraca ze sprzedawcą jest oceniania przez kupujących jako niezła,
 • Turkusowa ikonka oznajmia, że użytkownicy OLX dobrze oceniają danego sprzedawcę,
 • Niebieski znaczek oznacza, że współpraca ze sprzedawcą jest oceniana jako rewelacyjna.

Dla ułatwienia, oprócz różnych kolorów ikonki zawierają mniej lub bardziej uśmiechnięte emotki pokazujące poziom zadowolenia ze sprzedawcy. U Ogłoszeniodawcy, który nie posiada jeszcze ocen, wyświetla się komunikat: „Ten Ogłoszeniodawca nie otrzymał jeszcze żadnych ocen. Oceń współpracę z nim jako pierwszy!” – wyjaśnia OLX na stronie swojego centrum pomocy.

Zasady oceniania innych użytkowników

olx progi zadowolenia

Co ciekawe, nie musi dojść do transakcji, żeby móc ocenić sprzedawcę. Jeśli nabyliśmy przedmiot ogłoszenia, oceniamy zarówno jego zgodność z opisem, jak i kontakt ze sprzedającym. W przypadku, gdy ostatecznie nic nie kupiliśmy, oceniamy jedynie komunikację ze sprzedawcą. Ocena powinna być uczciwa i oparta na faktach. Żeby ją wystawić, należy kliknąć przycisk oceń współpracę. Znajduje się on na stronie ogłoszenia przy informacjach o ogłoszeniodawcy, a także w profilu ogłoszeniodawcy. Oprócz wybrania określonego znaczka możemy również napisać krótką opinię.

Pamiętaj, że ocena, którą wystawiasz, będzie widoczna dla Ogłoszeniodawcy. Widoczny jest także dla niego aktualny wynik, który powstaje na podstawie pojedynczych ocen – wyjaśnia OLX. Sprzedawca nie ma możliwości ukrycia ikonki pokazującej poziom zadowolenia użytkowników. Wewnętrzne algorytmy przeliczają wszystkie otrzymane oceny i prezentują wynik w postaci wspomnianych już progów zadowolenia. Wynik nie jest zwykłą średnią. Zastosowaliśmy mechanizm chroniący przed sytuacją, w której ktoś czuje się pokrzywdzony ocenami innych – twierdzi OLX. W kilku przypadkach ocena nie będzie uwzględniana. Chodzi o następujące sytuacje:

 • Użytkownik ocenia sam siebie,
 • Ocenę wystawił krewny lub pracownik użytkownika,
 • Ocena nie dotyczy ocenianego użytkownika,
 • Ktoś wystawił ocenę, by sztucznie zaniżyć lub zawyżyć noty użytkownika,
 • Ktoś wystawił ocenę z tymczasowego konta e-mail,
 • Ocena została wystawiona przez zautomatyzowanego bota,
 • Ocena naruszy inne zasady, np. będzie zawierać wulgaryzmy lub pomówienia.

Czas pokaże, w jakim stopniu OLX będzie w stanie skutecznie weryfikować wystawiane oceny.

Czytaj także: Już nie tylko karty graficzne – braki procesorów dotykają także smartfonów

Administracja platformy nadal pracuje nad systemem oceny użytkowników. W mailach wysłanych do osób korzystających z platformy znajduje się informacja o planach wprowadzenia dodatkowego usprawnienia. Będą nim paski zadowolenia. Zdobywanie kolejnych ocen będzie budowało ten wskaźnik, a jego podgląd będzie widoczny tylko dla użytkownika, którego dotyczy. Użytkownicy OLX otrzymają możliwość łatwego monitorowania tego, jak są postrzegani przez osoby, z którymi uzgadniali transakcje.

Sprawdź najnowsze wpisy