ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
android 12 wbudowany tlumaczy

Android 12 z automatycznie tworzonymi motywami. System sam dostosuje kolorystykę do tapety

Autor: Michał Derej Kategoria: Artykuły

Android 12 to nadchodzący system Google’a, który swoją premierę będzie miał dopiero za kilka miesięcy. Pomimo tego gigant z Mountain View powoli ujawnia nam funkcje, które będziemy mogli napotkać w nowej wersji oprogramowania. Udostępniane są również specjalne wersje testowe dla deweloperów, by ci mogli przygotować aplikacje do premiery nowej wersji Androida. Na naszym portalu rozpisywaliśmy się już o nowościach, jakie znalazły się w Androidzie 12 DP1 oraz o tym, co zmieni się w wyglądzie systemu. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się ciekawej funkcji, która pojawi się w najnowszej odsłonie Androida – mowa tu o automatycznych motywach, które będą dla nas tworzone i aplikowane przez system. O co dokładnie chodzi i jak to działa? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Android 12 z funkcją automatycznego tworzenia motywów na podstawie tapety użytkownika

Android 12 hibernacja

Od jakiegoś czasu byliśmy świadomi, że Google pracuje nad funkcją, która pozwoli na korzystanie z motywów, które zmieniać będą wygląd systemu oraz wspieranych aplikacji od innych deweloperów. Do tej pory nie wiedzieliśmy jednak, jak ta funkcja ma dokładnie działać. Dziś na szczęście, dzięki pracy programisty z XDA-Developers o nicku kdrag0n, tajemnica ta została odkryta. Okazuje się, że w Androidzie 12 pojawi się nowa funkcja, która pozwoli na kolorowanie interfejsów w elementach systemu oraz w innych aplikacjach przy pomocy kolorystyki pobranej z tapety użytkownika. Jak to wygląda w praktyce? Zerknijcie na poniższe zrzuty ekranu, a sami zobaczycie.

Warto pamiętać, że motywy nie są jeszcze dostępne w testowej wersji systemu – powyższe zrzuty ekranu pochodzą z odpowiednio przygotowanej wersji Androida zmodyfikowanej przez dewelopera kdrag0n. A jeśli zastanawiacie się, dlaczego zrzuty ekranu ustawień wyglądają tak nietypowo, to odpowiedź jest prosta – w systemie włączony był tryb, który pozwala na obsługę smartfona przy pomocy jednej ręki.

Jak działa funkcja automatycznego tworzenia motywów przez system?

android 12 logo grafika premiera lista zmian nowosci

Działanie funkcji stojącej za tą interesującą możliwością Androida 12 nie jest ciężkie do zrozumienia, ale może przydać się wiedza związana z programowaniem. Całość opiera się na RRO (Runtime Resource Overlay), co można przetłumaczyć jako Nakładka Zasobów Środowiska Wykonawczego. Jest to pakiet, który do Androida dostarczony został przez firmę Sony, dzięki któremu system może podmieniać zasoby działającej aplikacji w taki sposób, by możliwe było np. zmodyfikowanie jej wyglądu, tak jak w tym przypadku. By wyselekcjonować odpowiedni kolor motywu, oprogramowanie korzysta z interfejsu programistycznego WallpaperColors. Następnie odpowiednia barwa wybierana jest na podstawie oficjalnej palety kolorów przystosowanych do zasad Material Design, która również dostępna jest jako interfejs programistyczny. Resztę pracy wykonuje wspominane już RRO.

Zobacz też: Monopol w sklepie Google Play. 66% najpopularniejszych aplikacji pochodzi od dwóch firm.

Niestety nie wiemy, kiedy funkcja ta oficjalnie pojawi się w testowej wersji Androida, ale większość kodu odpowiedzialnego za jej działanie została już dodana do systemu. Co o niej sądzicie? Czy uważacie, że automatycznie generowane motywy się sprawdzą? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: XDA-Developers

Sprawdź najnowsze wpisy