Według banku Pekao pandemia nie sprawiła, że branża IT straciła szanse na dalszy dynamiczny rozwój. Z raportu Oprogramowanie i usługi IT. Charakterystyka branży, perspektywy rozwojowe, główne obszary dowiadujemy się, że możemy spodziewać się szybszego odbicia po spadku w tym sektorze, niż w pozostałych dziedzinach gospodarki. Dalszy rozwój rynku IT nie będzie jednak przebiegał równomiernie.

Pandemia a rozwój branży IT

pandemia rozwój IT

Według Kamila Zduniuka z Departamentu Analiz Makroekonomicznych banku Pekao, autora opracowania Oprogramowanie i usługi IT. Charakterystyka branży, perspektywy rozwojowe, główne obszary, pomimo pandemii koronawirusa perspektywy dla rynku IT są relatywnie dobre. Na całym świecie po prognozowanym 10% spadku jego wartości w 2020 roku (w porównaniu do roku poprzedniego) przewidywane jest szybkie i płynne odbicie. Wystarczy, że uda się utrzymać 5% wzrost rynku w kolejnych dwóch latach, by w 2022 roku powrócić do poziomu znanego sprzed kryzysu.


Kamil Zduniuk zwraca jednak uwagę na to, że rozwój rynku IT nie będzie przebiegał równomiernie. Najgorsza przyszłość może czekać segment urządzeń, ponieważ nawet zwiększone zapotrzebowanie na sprzęt na początku pandemii nie zrekompensuje oszczędności firm. Mocne wzrosty może za to notować oprogramowanie oraz usługi IT. Na rozwój branży będą także wpływać rosnące wydatki na bezpieczeństwo systemów informatycznych.


Wartość sektora IT w Polsce jest szacowana na 70-85 mld zł. Jak twierdzi Kamil Zduniuk, to branża, która wymyka się ścisłym definicjom i jest trudna do pomiaru, dlatego wielkość rynku jest różnie oszacowywana przez różne źródła. Przyjmując za wskaźnik sumę przychodów firm (bez podmiotów mikro), można oszacować, że sam sektor oprogramowania i usług IT to branża o wielkości ok. 55 mld zł, stanowiąca ok. 2/3 całej branży IT. Udział ten systematycznie rośnie i zmierza do wartości powyżej 70%, które są obserwowane w krajach wysoko rozwiniętych – twierdzi ekspert.

Transformacja cyfrowa przyspiesza, na co ma też wpływ pandemia, ale w temacie IT wciąż nie doganiamy europejskiej czołówki

pandemia rozwój IT

Polska branża IT może pochwalić się wysoką dynamiką rozwoju, ale nie zmienia to faktu, że na tle innych krajów Europy osiągane przez nią wyniki nie są imponujące. Wśród największych dostawców usług IT i oprogramowania w UE nasz kraj zajmuje 10. miejsce. W rankingach mierzących poziom cyfryzacji również jesteśmy daleko, zarówno jeśli chodzi o gospodarkę, jak i usługi publiczne. Odsetek przedsiębiorstw korzystających z rozwiązań IT w przypadku dużych firm korzystających z podstawowych produktów mamy na poziomie średniej UE. Znacznie gorzej jest natomiast np. w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.


Okazuje się jednak, że w tym przypadku słabość Polski może stać się jej atutem. W jaki sposób? Niskie nasycenie rynku jest w tym sensie korzystne, że przekłada się na duże możliwości rozwojowe krajowych firm IT. Niskie pozycje większości innych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej stwarzają również przestrzeń do potencjalnej ekspansji w regionie – tłumaczy Kamil Zduniuk.


Główny ekonomista banku Pekao dr Ernest Pytlarczyk twierdzi, że dalszy proces cyfryzacji gospodarki, firm i obywateli jest nieuchronny, a pandemia tylko ten proces przyspieszy. Nowe produkty i usługi IT dają możliwość rozwoju i kreują nisze rynkowe, a Polska posiada pewne przewagi konkurencyjne – chodzi o wysokie kompetencje i przewagi organizacyjne przy względnie niskich kosztach. Dr Ernest Pytlarczyk uważa, że to pozwala z optymizmem patrzeć na możliwości eksportu IT.

Czym charakteryzuje się polski rynek IT?

Z raportu wynika, że polski sektor IT cechuje się rosnącą aktywnoscią w obszarze fuzji i przejęć. Wynika to z jego wysokiej atrakcyjności, ale również z trendów, które przyszły do nas ze Stanów Zjednoczonych. To właśnie w USA mają miejsce olbrzymie inwestycje w Big Techy i start-up’y technologiczne.


Czytaj także: Zakupy, muzyka, nawigacja i gry w AppGallery – bądź zawsze na bieżąco!


Rozwój innowacyjnych obszarów IT powoduje, że rośnie zróżnicowanie poszczególnych produktów i technologii związanych z tym sektorem. Raport wskazuje tu na takie rozwiązania, jak cloud computing, sztuczna inteligencja, Big Data, internet rzeczy, blockchain.


źródło: PAP MediaRoom

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.