Zakończyła się V Międzynarodowa Konferencja PEM – wydarzenie trwało dwa dni, z czego pierwszy był poświęcony dezinformacji w kwestii sieci 5G. Konferencję zorganizowała Kancelaria Premiera wraz z Instytutem Łączności. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęli natomiast Komisja Europejska oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej. Mówiono wiele o fake newsach związanych z siecią 5G i o tym, jak z nimi walczyć.

„5G nie jest zagrożeniem” – minister Marek Zagórski podczas konferencji o dezinformacji w kontekście tej sieci

Konferencja odbyła się w formie online w dniach 9-10.12.2020 i miała charakter popularnonaukowy. Jej celem było promowanie najnowszej, naukowej wiedzy na temat oddziaływania pola elektromagnetycznego na środowisko i człowieka. W wydarzeniu wzięli udział m.in. zagraniczni naukowcy i eksperci. Pierwszy dzień konferencji został poświęcony tematyce dezinformacji związanej z 5G, natomiast drugi – tej samej sieci w kontekście badań, norm i regulacji prawnych.

Pierwszy dzień konferencji otworzyła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova. Chcemy zmniejszyć możliwość replikacji dezinformacji o 5G poprzez zwiększenie świadomości i dostępowi do zweryfikowanych informacji. Wszystkie obawy trzeba rozwiać – powiedziała. Obecny na konferencji minister Marek Zagórski zwrócił uwagę na to, że obawy Polaków związane z promieniowaniem elektromagnetycznym są wykorzystywane do różnych celów, niektórzy na nich zarabiają. Faktycznie – w sieci można kupić przeróżne gadżety chroniące przed 5G i PEM. Uruchomimy specjalną, koordynowaną przez Instytut Łączności, akcję edukacyjną. 5G nie jest zagrożeniem – zapowiedział Marek Zagórski.

Podczas konferencji Gerd Callewaert z IPSOS omówił badania opinii publicznej, które dotyczyły wiedzy na temat 5G oraz obaw związanych z wprowadzeniem tej sieci. Jak stwierdził, im ktoś ma mniejszą wiedzę na temat sieci 5G, tym mniej pozytywnie o niej myśli. Red. Andrzej Kozłowski z CyberDefence24 analizował, dlaczego ludzie w Polsce boją się 5G. Przedstawił również charakterystykę ruchu tworzonego przez przeciwników tej sieci. Red. Wiktor Świetlik mówił natomiast o przeciwstawianiu się fałszywym informacjom. Jego zdaniem, cenzura i blokowanie to zła droga, należy postawić na edukację.

5G a koronawirus, czyli międzynarodowe teorie spiskowe

2/3 dezinformacji o powiązaniu 5G z COVID pochodziło z mediów społecznościowych i wypowiedzi celebrytów. Bardzo ważne jest kto społeczeństwu udziela wyjaśnień – powiedział podczas konferencji dr Jack Rowley z GSMA. GSMA to międzynarodowa organizacja handlowa, zrzeszająca operatorów sieci telefonii komórkowej drugiej i trzeciej generacji. Sprawy związane z wpływem PEM na zdrowie lepiej wyjaśni lekarz niż inżynier – twierdzi dr Jack Rowley.

O roli mediów społecznościowych w rozprzestrzenianiu fałszywych informacji mówił też dr inż. Alberto Rabbachin reprezentujący Komisję Europejską. Jak podkreśla, ekosystem fake newsów tworzy się w ten sposób, że algorytmy proponują konkretne treści wywołujące emocje, większa liczba interakcji i odsłon jest w interesie platform. Przedstawiciel KE omówił też założenia europejskiej strategii walki z dezinformacją.

Temat popularności teorii spiskowych w czasie pandemii i ich powiązań z siecią 5G w mocnych słowach skomentował prof. Stephan Lewandowsky z Uniwersytetu w Bristolu. Fale są niewidoczne jak wirusy. Ludzie postrzegają korelacje tam, gdzie ich nie ma. A korelacja pomiędzy wiarą w teorie spiskowe a skłonnością do agresji jest udowodniona – powiedział.

Zagraniczni goście szczegółowo podeszli do tematu przeciwników sieci 5G. Hanna Linderstal ze szwedzkiej Agencji Earhart Business Protection Agency wytknęła im m.in. wielokrotne powtarzanie tych samych fake newsów i granie na emocjach. Rr Daniel Robert Grimes, irlandzki pisarz naukowy stwierdził natomiast, że zwolennicy teorii spiskowych próbują podważać wiarygodność osoby, a nie faktów. Z wystąpień i dyskusji podczas pierwszego dnia konferencji wynika, że dezinformacja na temat 5G to groźne zjawisko, które może prowadzić nawet do wandalizmu i przemocy.

Czytaj także: WhatsApp uważa, że Apple niesprawiedliwie umieszcza informacje o ochronie prywatności

Na reakcję przeciwników sieci 5G nie trzeba było długo czekać

Myślałem, że Pan Marek Zagórski opowie jak z Panem Łukaszem Szumowskim zmienili normy bez udziału lekarzy i ile to…

Posted by Zbigniew Gelzok on Thursday, December 10, 2020

Dla społeczności przeciwników sieci 5G omawiana konferencja była propagandą. Myślałem, że Pan Marek Zagórski opowie jak z Panem Łukaszem Szumowskim zmienili normy bez udziału lekarzy i ile to kosztowało – napisał na Facebooku Zbigniew Gelzok, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przeciwdziałania Elektroskażeniom „Prawo do Życia”. Twierdzi on m.in., że Instytut Łączności za pieniądze podatników zaprosił osoby wspierające firmy telekomunikacyjne, pisze też o skorumpowanych pracownikach Ministerstwa Zdrowia. Padają również zarzuty o niekompetencję przedstawicieli administracji rządowej.

źródło: KPRM, il-pib.pl, facebook.com/gelzok

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.