Dekadę temu sporo osób nie potrafiło rozróżnić smartfona od zwykłego telefonu. Często przyjmowało się, że wyznacznikiem tej pierwszej grupy jest dotykowy wyświetlacz. Dzisiaj już ta terminologia na dobre weszła nam w krew. Niemniej wynika to po części z faktu, że klasyczne urządzenia (feature phone) po prostu zepchnęliśmy na dalszy tor. Tym sposobem na topie wciąż jest era inteligentnych urządzeń i nic nie wskazuje na to, żeby cokolwiek miało się zmienić. Wraz z nią do użytku weszło wiele nowych pojęć, które teraz społeczność Xiaomi chce zebrać w jeden słownik, który ma się zwać Mi Rozmówki. Jest to jednocześnie konkurs zorganizowany na Mi Community i już z tego miejsca chcielibyśmy serdecznie Was do niego zaprosić.

Mi Rozmówki to słownik dla niewtajemniczonych – genialna inicjatywa Xiaomi, a przy okazji konkurs

xiaomi mi rozmowki slownik pojec smartfon

Będąc jednym z najstarszych i największych portali technologicznych, nie mamy problemu ze zrozumieniem takich pojęć, jak na przykład: fastboot, bootloader lub zbrickowane urządzenie. Przy tym niejednokrotni nasi Czytelnicy i Forumowicze zapewne brali udział w dyskusji z jeszcze bardziej zawiłymi dialogami. Jednak przekładając to na wszystkich użytkowników smartfonów, żargon ten nie jest wcale tak oczywisty. Dlatego, aby nie była to wiedza tajemna i nie trzeba było domyślać się, co oznacza dodatkowo MIUI Global, Xiaomi postanowiło wyjść naprzeciw tym niuansom i stworzyć odpowiedni słownik. Kryje się on pod tytułowym Mi Rozmówki.

Swoją drogą ciężko było, aby inna marka wyszła z taką inicjatywą. W końcu Xiaomi to jedna z pierwszych tak dużych firm, która swoją popularność zdobyła przede wszystkim za sprawą społeczności. Swego czasu wieść o nowych urządzeniach docierała do szerszej publiczności właśnie za sprawą geeków. Jakby nie patrzeć, ta sama społeczność jest odpowiedzialna za stworzenie i rozpowszechnienie części specjalnych fraz, które do dzisiaj często są używane. Poza tym jest to niewątpliwie jedna z najbardziej aktywnych grup, która zrzesza fanów jednej marki, więc gdzie szukać wiedzy, jak nie tam? To właśnie fani Xiaomi mają największą szansę na stworzenie słownika dla tech-żargonu, który będzie stał na równi ze słownikami synonimów lub rozmówkami angielskimi.

Chcesz rozwijać Mi Rozmówki? Nic prostszego – zajrzyj na Mi Community

Mi Rozmowki Xiaomi community slownik

Jak zaznaczyłem na samym początku, zainteresowani rozwojem słownika Mi Rozmówki muszą udać się na forum społeczności, gdzie zostały wyjaśnione wszelkie zasady z regulaminem. W dużym skrócie całość polega na zdobywaniu punktów. Te są klasyfikowane w następujący sposób:

  • 1 punkt za tłumaczenie lub wyjaśnienie jednego słowa
  • 2 punkty za przetłumaczenie zdania z dwoma słowami charakterystycznymi dla żargonu
  • 3 punkty za co najmniej dwa zdania z trzema hermetycznymi słowami lub terminami

Odpowiadając we właściwym wątku, nie widzicie komentarzy innych uczestników konkursu. Dlatego nie musicie obawiać się, że nie bierzecie udziału w wydarzeniu od samego początku. Wciąż możecie nadrobić zaległości. Zabawa trwa do 17 grudnia, a źródeł do słownika nie brakuje. Samo Mi Community jest ich kopalnią, podobnie jak nasze forum.

Redmi Note 9 108 MPx

Ok, ale skoro to konkurs, to poznajmy nagrody. Xiaomi uhonoruje 10 osób z największą liczbą punktów, a zależnie od miejsca najbardziej zaangażowani otrzymają:

Tym sposobem ewidentnie jest, o co walczyć. Jeśli smartfonami interesujecie się od lat i udzielacie się w różnych społecznościach, to nie ma nic prostszego.

Zobacz też: Xiaomi niczym cyfrówka – jeden obiektyw, ale za to wyjątkowy.

Samo zaangażowanie w Mi Rozmówki, niezależnie od nagród, zasługuje na uwagę. W końcu można przyczynić się do stworzenia słownika, który przyda się wielu nowicjuszom. Jednocześnie nasz żargon będzie zrozumiały dla szerokiego grona odbiorców. Dla wielu osób okaże się, że wszelkie dyskusje na forach mają od groma sensu. W takim razie nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć powodzenia!

Wpis powstał we współpracy z Xiaomi (Mi Community)

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.