Złośliwe programy, to problem, który od lat trapi oficjalny sklep z aplikacjami Androida. Pomimo tego, że z roku na rok jest coraz lepiej i Google nieustannie wprowadza nowe systemy i zabezpieczenia, które mają zredukować liczbę groźnych dla użytkowników programów, to niestety wciąż zdarzają się przypadki, w których niebezpieczny kod jest przemycany w taki sposób, by ominąć wszelkie procedury bezpieczeństwa. O najważniejszych zdarzeniach tego typu nieustannie informujemy was na łamach naszej strony – obserwujcie tag „Bezpieczeństwo”, by być na bieżąco. W tym artykule przyjrzymy się zatem niedawnej aferze związanej z adware, które znalazło się w popularnych aplikacjach w Google Play.

W Google Play odkryto aplikacje zawierające adware. Sprawdź, czy ich nie pobrałeś!

android malware anubis

Eksperci do spraw bezpieczeństwa z laboratorium Avast, w Google Play odkryli niedawno 21 złośliwych aplikacji typu adware, które zostały wyposażone w złośliwy kod. Ten konkretny typ zagrożenia jest już nam znany od 2019 roku i przez badaczy określany jest jako HiddenAds. Wydaje mi się, że nazwa mówi sama za siebie – oprogramowanie tego typu zostało stworzone, by generować zysk poprzez wyświetlanie użytkownikowi ogromnej ilości reklam w każdym możliwym miejscu w systemie. Oznacza to, że ofiara na swoim urządzeniu może spodziewać się nagle pojawiających się materiałów sponsorowanych podczas codziennego korzystania ze smartfona lub nawet automatycznie otwierających się kart przeglądarki z danymi stronami internetowymi. W jaki sposób złośliwe aplikacje zostały pobrane jednak aż 7 milionów razy?

Zobacz też: Premiera gry Cyberpunk 2077 przesunięta. Kiedy produkcja trafi na sklepowe półki?

Jak w swoim raporcie podaje Avast, opisywane w tym artykule programy chętnie korzystały z nieprawdziwych materiałów promocyjnych lub podszywały się pod znane i lubiane gry (takie jak Call of Duty), by zyskać kolejne instalacje. Później było już z górki i cyberprzestępcy zaczynali czerpać zysk z infekcji smartfonów i tabletów użytkowników. Poniżej prezentuję wam listę 21 aplikacji, które wykryte zostały w Google Play. Sprawdźcie, czy na urządzeniu dalej nie posiadacie żadnej z nich:

Nazwa aplikacjiNazwa pakietuLiczba instalacji
Shoot Themcom.shoot.dummies.them.control.mygun1 000 000
Rolling Scrollcom.rollscroll.rollingsc1 000 000
Crush Carcom.crush.car.fly.delivery.lingjiu1 000 000
Helicopter Attackcom.helicopter.attack.shoot.sanba1 000 000
Helicopter Shootcom.helicopter.shoot.city.explore.peace500 000
Assasin Legendcom.assassin.knife.legend.wuheng500 000
Flying Skateboardcom.flying.skate.rolling500 000
Rugby Passcom.rugby.pass.listgame500 000
Iron itcom.iron.clothes.smooth.perfect100 000
Plant Monstercom.plant.eat.grow.monster.wuba100 000
Shooting Runcom.shoot.ing.rungame.ltcpp100 000
Find 5 Differences – 2020 NEWcom.find.five.differences.puzzle.xiangyin100 000
Find Hiddencom.find.hidden.objects.ltcltc100 000
Jump Jump100 000
Rotate Shapecom.rotate.shapes.curve.puzzle100 000
Sway Mancom.sway.man.escape.tumbler100 000
Money Destroyercom.money.destroy.blast100 000
Find the Differences – Puzzle Gamecom.find.five.differences.picture.houpu100 000
Fire in the Desertcom.fire.the.desert.in50 000
Props Rescuecom.props.rescue.girl10 000
Cream Trip – NEWcom.cream.cake.biscuits.pour.erjiu10 000

Czy użytkownicy Androida są dalej zagrożeni?

android malware anubis

Niestety wygląda na to, że gigant z Mountain View nie do końca pozbył się zagrożenia, jakie odkryte zostało przez firmę Avast. W Google Play wciąż widnieje bowiem 6 z 21 złośliwych aplikacji. Z tego powodu lepiej sprawdźcie, czy na waszym urządzeniu nie znajduje się żaden z wymienionych powyżej programów – system Google Play Protect mógł sobie jeszcze z nim nie poradzić. Zachowajcie ostrożność!

Źródło: Avast

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.