Samsung Galaxy A72 może być smartfonem, który sporo zmieni na rynku, a już na pewno sporo zmieni w portfolio producenta. Pierwsze doniesienia o urządzeniu pokazują, że podejście Koreańczyków do średniej półki może sprawić, że ich flagowce nie będą już tak popularne, jak miało to miejsce do tej pory. Zresztą, o tym mogą świadczyć także inne ruchy, które robi producent.

Samsung Galaxy A72

Fot. PixaBay

Seria A od Samsunga to urządzenia, które wprowadzają powiew świeżości do portfolio producenta. Warto tutaj przypomnieć chociażby o modelu Galaxy A80, który wprowadził obracany moduł kamery. To jednak chyba nie spotkało się z wielkim zainteresowaniem klientów, bo o urządzeniu zrobiło się bardzo szybko cicho. Nie zmienia to jednak tego, że seria A ma znacznie więcej „luzu”, jeżeli chodzi o nowe rzeczy, które się w niej pojawiają. To przecież w tej właśnie serii pojawiły się moduły kamery głównej z trzema i czterema oczkami, a teraz wygląda na to, że pojawi się jeszcze jedno dodatkowe.

Pierwsze przecieki o Samsung Galaxy A72 mówią bowiem o tym, że sprzęt może mieć aż sześć aparatów na pokładzie. Jednym z nich będzie ten do selfie (ponoć 32 Mpix), ale cała reszta znajdzie się na pleckach urządzenia. Tym samym użytkownicy dostaną do swojej dyspozycji zestaw pięciu aparatów, co do tej pory było rzadkością. Co więcej, rzadko kiedy widywaliśmy takie zestawy we flagowcach, a co dopiero mówiąc o średniej półce. Jakich matryc możemy się tutaj spodziewać? To oczywiście dalej niepotwierdzone informacje, więc tutaj jeszcze może się coś zmienić.

Zobacz też: Nowy Chromecast przybędzie nie tylko z pilotem, ale i Google TV.

Jeżeli jednak informacje się potwierdzą, to na pokładzie Galaxy A72 pojawi się 64 Mpix jako główne oczko. Do tego mają dojść jeszcze 12 Mpix (ultraszeroki kąt), 8 Mpix (teleobiektyw z 3-krotnym zoomem), 5 Mpix (do efektu bokeh) oraz 5 Mpix (makro). Widać więc, że mówimy tutaj o naprawdę solidnym zestawie, który z pewnością będzie czymś, co Samsung będzie szeroko reklamował. Podobnie, jak przy okazji duży akumulatorów w innych smartfonach, jak przy Galaxy M51.

Ile aparatów potrzebujesz?

Oczywiste jest to, że więcej aparatów nie musi wcale oznaczać tego, że smartfon będzie robił fenomenalne zdjęcia. Do tego potrzeba także solidnego oprogramowania, a i przydałaby się jeszcze optyczna stabilizacja obrazu. O tej ostatniej nic jeszcze nie wiadomo, ale taki dodatek wiązałby się ze zwiększeniem ceny urządzenia. Jeżeli Samsung chce przyciągnąć do siebie klientów, którzy szukają mocniejszych sprzętów, ale jednak nie w cenie flagowców, to gdzieś trzeba będzie ciąć koszty. Takie cięcia mogą pojawić się w kilku miejscach, a więcej aparatów w tej sytuacji nie musi wcale oznaczać lepszych zdjęć. Jednak dobrze wiemy, że dobry marketing „załatwi sprawę”.

Fot. PixaBay

Warto jednak zastanowić się, czy faktycznie większa ilość aparatów na pleckach, jest użytkownikom faktycznie potrzebna. Owszem, nowe smartfony potrafią naprawdę wiele pod tym względem, choć do lustrzanek jest im oczywiście jeszcze bardzo daleko. I zapewne w najbliższej przyszłości pod tym względem niewiele się zmieni. Tutaj jednak może chodzić nie tyle o samą jakość, ile o świadomość tego, ile obiektywów ma się w smartfonie. Większa liczba aparatów zawsze kojarzona była przecież z flagowcami, czyli urządzeniami z wyższej półki. Zarówno pod względem specyfikacji, jak i ceny. Niezależnie od tego, czy pięć obiektywów na pokładzie Samsunga Galaxy A72 faktycznie będzie robiło świetne zdjęcia, czy też nie, liczyć się może po prostu ich liczba.

Zmiany, zmiany, zmiany

Chęć przyciągnięcia do siebie nowego klienta, czyli takiego, któremu zależy na jakości, ale niekoniecznie chce wydawać fortunę, widać już od dawna. Samsung chce w końcu wprowadzić nową serię F, a jej przedstawiciela (Galaxy F41) zobaczymy już na początku października. Ostatnio producent pokazał także Galaxy S20 FE (Fan Edition), czyli wersję Lite swojego flagowca. To wszystko pokazuje, że ważna, o ile nie najważniejsza, staje się cena. Do tego oczywiście powinna dochodzić odpowiednia jakość lub konkretny wyróżnik (np. aparaty), ale im taniej, tym lepiej. Zobaczymy, co przyniesie nam model Galaxy A72 i czy faktycznie dostaniemy porządnego średniaka, czy tylko sprzęt z dużą ilością obiektywów.

Źródło: SamMobile / XDA-Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.