Paczkomaty stały się wyjątkowo popularne i to nie tylko z powodu pandemii, gdzie trzeba było ograniczać kontakty międzyludzkie. To po prostu jedna z wygodniejszych form dostawy, bo nie jest uzależniona od tego, czy przebywa się w danym momencie w domu, czy w pracy. Jednak dostawy wykonywane przez kurierów także są wygodne, ale wyniki badań przeprowadzonych przez Gemius pokazują, że bardziej odpowiada nam jednak ta pierwsza forma.

Paczkomaty lepsze od dostaw kurierskich

paczkomaty kurierzy badania
Fot. Gemius E-commerce w Polsce 2020

Popularność rozwiązania InPostu jest ogromna. Widać to na każdym kroku, bo ciągle pojawiają się nowe paczkomaty. InPost musiał nawet wprowadzić specjalnego rodzaju „konkursy”, które zachęcają do tego, by odbierać paczki z urządzeń jak najszybciej. Wszystko po to, by te nie był zbyt przepełnione i było można częściej umieszczać w nich nowe paczki. Czy to dlatego, że podczas pandemii zaczęliśmy kupować więcej rzeczy? Częściowo zapewne tak, choć raczej nie chodzi o sam fakt kupowania przedmiotów w większej liczbie, ale o to, że robimy to za pośrednictwem Internetu.

Mogłoby się wydawać, że podczas pandemii, użytkownikom sieci nie będzie robiło różnicy to, czy zamówią paczkę do paczkomatu, czy zdecydują się na dostawę kurierem. W końcu i tak większość osób siedziała w domach, więc teoretycznie wygodniej byłoby skorzystać z usług kuriera. Jednak jak pokazują wyniki badań, które przeprowadził Gemius („E-commerce w Polsce 2020”), paczkomaty są popularniejszym rozwiązaniem. To pierwszy raz w historii tych badań, gdy osobisty odbiór paczki w urządzeniu stał się popularniejszy, niż dostawa kurierem. Poczta Polska znalazła się na trzeciej pozycji i widać, że sporo jej brakuje do popularności paczkomatów czy dostaw kurierem.

Zobacz też: Wybór skrytki w paczkomacie coraz bliżej realizacji?

paczkomaty kurierzy badania
Fot. Gemius E-commerce w Polsce 2020

Wyniki badań pokazują, że pokochaliśmy paczkomaty

Próba w ty przypadku wynosiła 1131 osób, a wyniki przedstawiają się następująco. Dostawa do maszyny paczkowej (Paczkomat, Locker, automat SwipBox) jest preferowaną formą wyboru podczas zakupów internetowych przez aż 61 procent badanych. W przypadku dostawy kurierem do domu lub pracy, na taką formę decyduje się 55 procent. Dla paczkomatów to wzrost o aż 9 punktów procentowych względem danych z zeszłego roku. Wśród przebadanych osób, częściej z przesyłek do paczkomatów korzystają mężczyźni (62%), niż kobiety (60%). W przypadku dostaw kurierem jest odwrotnie (56% kobiety, 53% mężczyźni).

Najczęściej z usług dostawy do paczkomatów korzystają młodsi. W przedziale wiekowym 15-24 robi to aż 69% (kurier 48%). Osoby powyżej 50 roku życia o wiele chętniej korzystają jednak z opcji dostawy kurierem (65%, paczkomaty 52%). Ci, którzy postrzegają swoją sytuację materialną jako „dobrą”, także częściej wybierają dostawy do paczkomatów (65% do 50%). Przy sytuacji materialnej określanej jako „średnia” oraz „zła”, oba sposoby dostawy są na zbliżonym do siebie poziomie.

paczkomaty kurierzy badania
Fot. Gemius E-commerce w Polsce 2020

Dlaczego paczkomaty mają przewagę?

Nie da się ukryć, że dużo InPostowi i podobnym firmom, pomogła tutaj pandemia. InPost dodatkowo wprowadził możliwość odbierania przesyłek z paczkomatu bez konieczności dotykania panelu urządzenia. Wystarczy sama aplikacja, by otworzyć skrytkę, co nie tylko pomaga oszczędzić kilka sekund, ale także wpływa na bezpieczeństwo podczas odbierania przesyłki. Kolejnym plusem dostaw do paczkomatów jest to, że odbiór przesyłki nie jest uzależniony od samego kuriera. Można to zrobić nawet w środku nocy, o ile zrobić się to w ciągu 48 godzin od momentu dostarczenia przesyłki do paczkomatu.

Zamawiając przesyłkę, która ma być dostarczana przez kuriera, można spotkać się z różnego rodzaju problemami. Te nie zawsze zależne są od samego kuriera, ale zapewne każdemu zdarzyło się, że czekał na przesyłkę cały dzień, a ta nie dotarła. W ten sposób było się „uziemionym” w domu. Oczywiście nie zawsze tak jest, bo zdarzają się kurierzy, którzy dopasowują się do naszego rozkładu dnia i są terminowi. Tutaj jednak dużo zależy od samych kurierów i tego, jak bardzo są „obłożeni”. W ostatnich miesiącach mieli wyjątkowo dużo pracy, więc też nie za każdym razem udawało się im dostarczyć paczkę w zakładanym terminie. Zgadzacie się z takimi wynikami badań i także chętniej wybieracie paczkomaty, niż dostawę kurierem? Dajcie nam znać w komentarzach.

Źródło: Gemius E-commerce w Polsce 2020

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.