Polski samochód elektryczny

Polski samochód elektryczny – premiera już w przyszłym tygodniu

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Artykuły

Polski samochód elektryczny zobaczymy już w najbliższy wtorek, czyli 28 lipca. O godzinie 14 ma odbyć się prezentacja, którą będzie można obejrzeć w sieci, ale już teraz pokazano częściowo, jak będzie wyglądał pojazd. To duże wydarzenie, które warto zapisać sobie w kalendarzu, bo z tego co już opublikowano, zapowiada się na naprawdę interesujący samochód. I do tego w pełni elektryczny.

Polski samochód elektryczny

Polski samochód elektryczny

Dość długo przyszło nam czekać na to, aż zostanie opublikowana jakakolwiek informacja na temat tego, jak będą wyglądały nowe pojazdy elektryczne z Polski. Te zapowiedziano już dawno, ale po samej zapowiedzi, temat na trochę ucichł. Teraz można już odliczać godziny do oficjalnej prezentacji, ale zanim ta nastąpi, firma postanowiła pokazać szkice koncepcyjne oraz zaprezentowała krótki film. Spółka ElectroMobility Poland zapowiada, że prezentacja będzie wyjątkowa. Zobaczymy na niej pierwszy polski samochód elektryczny, ale ten pojawi się w dwóch wersjach – hatchback oraz SUV.

Dalej nie wiadomo, jak nazwane zostaną pojazdy i co dokładnie będą miały do zaoferowania. Jednak same szkice koncepcyjne pokazują, że jest na co czekać. Przynajmniej pod względem samego wyglądu, bo samochody prezentują się naprawdę ciekawie. Dodajmy do tego jeszcze krótki materiał promocyjny, na którym widać fragmenty obu pojazdów. Te zostały zaprojektowane przez włoską firmę Torino Design. Jednak prace nad wyglądem samochodów był także konsultowane przez Tadeusza Jeleca, polskiego stylistę. Ten pracował m.in. z marką Jaguar. Samo Torino Design ma na swoim koncie projekty dla Ferrari czy McLarena i BMW. Widać więc, że pod względem wizualnym faktycznie można oczekiwać czegoś wyjątkowego. Współpraca z włoskimi projektantami była czymś, co ma pomóc polskiej firmie w tym, by zaistnieć na rynku. Nie tylko w naszym kraju.

Zobacz też: YouTube Music pojawia się na Android TV.

Budujemy nową markę i musimy przekonać do niej klientów. Dlatego pracujemy z najlepszymi partnerami. Torino Desing to jedna z najlepszych firm projektowych na świecie. Firma z olbrzymim doświadczeniem. Ma ona również bardzo dobre zaplecze techniczne do budowy tego typu pojazdu – powiedział Piotr Zaręba, prezes ElectroMobility Poland

Dla dobra gospodarki

Polski samochód elektryczny

Polski samochód elektryczny po raz pierwszy miał zostać zaprezentowany jeszcze w czerwcu tego roku, ale na drodze stanął COVID-19. Wiele firm przekładało premiery swoich sprzętów. To raczej nie powód od obaw o to, co dalej będzie się działo z projektem. Nie powinno się jednak przekreślać ElectroMobility Poland z tego powodu, a poczekać do samej prezentacji produktowej. Nie wiadomo, czy podczas niej zostaną podane ceny samochodów, ale byłoby miło, gdyby tak się właśnie stało. Tak samo, jak dobrze byłoby dowiedzieć się, kiedy samochody pojawią się w sprzedaży. Produkcja masowa ma ruszyć dopiero za kilka lat, a dokładniej w 2023, czyli zanim pojazdy pojawią się na drogach, minie jeszcze trochę czasu.

Polski samochód elektryczny będzie nie tylko wydarzeniem medialnym, które miejmy nadzieję, wypadnie dobrze, ale także czymś, co przyczyni się do rozwoju gospodarki. Kiedy ruszy produkcja, ma powstać około 15 tysięcy nowych miejsc pracy. Sam projekt może być też czymś, co zachęci inne firmy do tego, by rozwinęły skrzydła.

Nasz kraj ma wielu zdolnych inżynierów, projektantów, naukowców, ale ludzie ci zbyt często i zbyt wcześnie wyjeżdżają do pracy za granicę, bo nie ma projektów, przy których mogliby się rozwijać – tłumaczy prezes ElectroMobility Poland. – Zbyt często innowacyjne projekty powstające w Polsce są sprzedawane do innych krajów, bo nasz przemysł nie stwarza warunków do ich wdrażania i testowania. Chcemy to zmienić.

Polski samochód elektryczny

Będzie drogo? Niekoniecznie

I choć dalej nie znamy cen samochodów, to z zapowiedzi wynika, że te nie będą przesadnie drogie. To oczywiście można różnie odbierać. Ostatnio Tesla uruchomiła polską stronę, gdzie można zobaczyć, ile trzeba zapłacić za ich modele. Tam ceny zaczynają się od około 200 tysięcy złotych, więc to może być jakiś wyznacznik cenowy dla ElectroMobility Poland. Miejmy jednak nadzieję, że ich samochody będą choć odrobinę tańsze. Samochody elektryczne z Polski zobaczymy już 28 lipca o godzinie 14. Stream z wydarzenia będzie można oglądać na stronie producenta.

Źródło: ElectroMobility Poland

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy