e-usługi wyborcze

E-usługi wyborcze: przez internet zgłosisz chęć głosowania korespondencyjnego i nie tylko

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

W związku z tym, że poznaliśmy już datę I tury tegorocznych wyborów prezydenckich, Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniło, jak działają e-usługi wyborcze związane z tym przedsięwzięciem. Od wczoraj przez internet możemy dopisywać się do spisu lub rejestru wyborców. Dzisiaj natomiast ruszyło przyjmowanie zgłoszeń w formie online o chęci głosowania korespondencyjnego.

Oto e-usługi wyborcze, z których możemy już korzystać

e usługi wyborcze
źródło: gov.pl

Przez internet możemy zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego, dopisać się do spisu wyborców lub dopisać się do rejestru wyborców. Pierwsza usługa jest dedykowana tym osobom, które 28 czerwca chcą zagłosować w wyborach bez udawania się do lokalu wyborczego. Możliwość dopisania się do spisu lub rejestru wyborców dotyczy natomiast osób, które chcą zagłosować w lokalu, ale innym niż ten w pobliżu miejsca ich zamieszkania, do którego zwykle się udawały.

Do rejestru wyborców dopisujemy się wtedy, gdy na stałe chcemy zmienić miejsce naszego głosowania, nie tylko w nadchodzących wyborach, ale także w kolejnych. Do spisu wyborców dopisujemy się natomiast w przypadku, gdy jednorazowo chcemy zmienić miejsce głosowania, bo np. akurat tego jednego dnia, gdy są wybory, przebywamy na urlopie czy wyjeździe służbowym poza miejscem zameldowania.

Jak dopisać się do rejestru wyborców przez internet?

Z myślą o osobach, które chcą dopisać się do rejestru wyborców, Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało specjalną e-usługę. Jej nazwa to Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. Ważne jest, aby złożyć ten wniosek z odpowiednim wyprzedzeniem. Dopisanie do rejestru nie następuje bowiem automatycznie, wymaga to jeszcze decyzji urzędnika.

e-usługi wyborcze
źródło: gov.pl

Powinniśmy dysponować Profilem Zaufanym, skanem lub zdjęciem dowodu osobistego oraz elektroniczną wersją innego dokumentu potwierdzającego nasze miejsce zamieszkania. Może to być np. umowa najmu mieszkania czy oświadczenie właściciela mieszkania, karta mieszkańca czy rachunek za prąd z naszymi danymi.

Jeśli wszystko mamy przygotowane, wybieramy na stronie GOV wspomnianą e-usługę, klikamy przycisk złóż wniosek i logujemy się Profilem Zaufanym (ewentualnie e-dowodem). Następnie wybieramy nasze obywatelstwo, adresujemy wniosek oraz podajemy dane naszego dowodu osobistego. Dołączamy również jego skan lub zdjęcie. Kolejny etap to dodanie załączników pozwalających zweryfikować miejsce naszego stałego zamieszkania. Podajemy adres naszego zamieszkania, sprawdzamy cały wniosek i podpisujemy go za pomocą Profilu Zaufanego lub e-dowodu. Na skrzynkę Mój GOV otrzymamy potwierdzenie złożenia wniosku – teraz pozostaje nam czekać na odpowiedź z urzędu. Urzędnik podejmuje decyzję w ciągu 5 dni, a sama usługa przestanie być dostępna na 5 dni przed wyborami.

Jak dopisać się do spisu wyborców przez internet?

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało także usługę Dopisz się do spisu wyborców. Żeby z niej skorzystać, wystarczy Profil Zaufany i znajomość adresu, pod jakim będziemy przebywać w dniu wyborów.

e-usługi wyborcze
źródło: gov.pl

Z panelu e-usług dostępnych w witrynie GOV wybieramy wspomnianą już opcję dopisania się do spisu wyborców. Logujemy się Profilem Zaufanym lub e-dowodem. Wypełniamy wniosek o dopisanie do spisu wyborców, wskazujemy powód, dla którego chcemy głosować poza naszym stałym miejscem zamieszkania. Sprawdzamy wniosek i podpisujemy go Profilem Zaufanym lub e-dowodem. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymamy na skrzynkę Mój GOV. Usługa jest wyłączana na 5 dni przed wyborami. Jeśli urzędnik stwierdzi, że wniosek zawiera braki lub błędy, skontaktuje się z nami.

Jak zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego przez internet?

Najbliższe wybory odbędą się w formie mieszanej. Dotychczas głosowanie korespondencyjne było wyjątkiem, z którego korzystały jedynie osoby niepełnosprawne. Teraz z tej opcji mogą skorzystać także inni Polacy, np. z powodu przebywania na kwarantannie.

e-usługi wyborcze
źródło: gov.pl

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało opcję Zgłoś chęć głosowania korespondencyjnego. Żeby z niej skorzystać, potrzebujemy Profilu Zaufanego lub e-dowodu, a także skanu lub zdjęcia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (jeżeli jesteśmy osobą niepełnosprawną). Po wybraniu e-usługi i zalogowaniu się podajemy nasze dane, a jeśli potrzebujemy nakładki Braille’a – zaznaczamy także odpowiednie oświadczenia. Wybieramy, jak chcemy odebrać pakiet wyborczy. Możemy to zrobić w urzędzie, lub pakiet dostarczy nam poczta. Wybieramy urząd, do którego chcemy wysłać zgłoszenie i podpisujemy je np. Profilem Zaufanym. Potwierdzenie otrzymamy na skrzynkę Mój GOV.

Czytaj także: Ministerstwo Cyfryzacji zdradziło, jaka urzędowa e-usługa jest najpopularniejsza

Wszystkie e-usługi wyborcze są bezpłatne

Za opisane w tekście usługi nie trzeba nic płacić. Jeśli nie jesteśmy pewni, która e-usługa wyborcza da nam możliwości, których oczekujemy, możemy skorzystać z narzędzia Skorzystaj z usługi wyborczej.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy