Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało wczoraj o tym, jaka urzędowa e-usługa jest najpopularniejsza. Do grona spraw, które można załatwić przez internet, dołączyła ostatnio usługa Pobierz dokument o zameldowaniu. Korzystając z rządowych stron, możemy także m.in. zgłosić narodziny dziecka czy zgłosić kupno/sprzedaż samochodu. Okazuje się jednak, że Polacy najchętniej korzystają z innej usługi.

Pismo ogólne to najpopularniejsza e-usługa w Polsce

Mieszkańcy naszego kraju spośród wachlarza e-usług najczęściej wybierają Pismo ogólne. Nie ma jednej, ścieśle określonej kategorii spraw, które możemy załatwić dzięki takiemu pismu. Może nim być pytanie, zażalenie, wyjaśnienie, podanie lub wniosek. Żeby nie tworzyć wielu różnych rodzajów pism i ich wzorów, stworzono Pismo ogólne, które można wysłać w różnych sprawach.

Skąd wiadomo, że Pismo ogólne jest najpopularniejszą e-usługą w Polsce? Żadna inna e-usługa urzędowa nie ma takich wyników. W sumie od początku tego roku do końca kwietnia Polacy wysłali do urzędów ponad 355 tysięcy pism ogólnych – czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji. Tylko w kwietniu do urzędów trafiło blisko 139 tysięcy takich pism. Żeby wysłać Pismo ogólne, wystarczy dostęp do internetu oraz Profil Zaufany. Wchodzimy na stronę www.gov.pl, a następnie wybieramy e-usługę wyślij pismo ogólne. W dalszych krokach wybieramy urząd lub instytucję, do której chcemy wysłać pismo (adresatem mogą być np. szkoły publiczne czy jednostki sanepidu) oraz wypełniamy formularz. W razie potrzeby możemy do naszego pisma dodać załączniki, o ile posiadamy je w formie elektronicznej. Pismo można wysłać z podpisem lub bez – w niektórych przypadkach podpis jest jednak wymagany i bez niego nasze pismo nie będzie rozpatrzone. Resort cyfryzacji radzi więc, by upewnić się, czy w danej sytuacji musimy podpisywać pismo.

Czytaj także: [Recenzja] Teufel Cinebar Lux – rozrywkowy soundbar

Pismo można wysłać w dowolnym dniu o dowolnej godzinie. Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że najczęściej Pisma Ogólne Polacy wysyłają w poniedziałki.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.