Apple wydało wczoraj wieczorem kolejną wersję systemu iOS 13. Nowe oprogramowanie debiutuje zaraz po wersji 13.5, która wprowadzała kilka nowych funkcji. Jednak przede wszystkim ułatwiono wtedy odblokowywanie iPhone’ów z Face ID, wtedy kiedy mamy twarz zasłoniętą maską. To bardzo mocno ułatwia życie w pandemii COVID-19. Firma z Cupertino prezentując każdą poprawkę iOS, szczegółowo ją opisuje. Tym razem jednak jest inaczej. Chodzi o prawie zapomniany jailbreak.

Zobacz także: Apple aktualizuje macOS Catalina i dba o baterie w MacBookach

Apple uniemożliwia jailbreak i wypuszcza iOS 13.5.1

System iOS 13.5.1, według firmy „zapewnia ważne aktualizacje zabezpieczeń i jest zalecany dla wszystkich użytkowników”, aczkolwiek bez podania szczegółów. Ale jak podaje konto Apple Software Update na Twitterze, aktualizacja ma na celu usunięcie luki w zabezpieczeniach jądra wykorzystywanej przez najnowszy jailbreak Unc0ver.

Pomoc technicza Apple wyjaśnia wszystko – aktualizacja została wydana, aby uniemożliwić aplikacji „wykonanie dowolnego kodu z uprawnieniami jądra”. Innymi słowy, iOS 13.5.1 ma na celu blokowanie jailbreaków.

Jailbreak na iOS 13.5 był dotąd możliwy

Unc0ver był szczególnie zauważalny w społeczności jailbreakerów iOS, ponieważ był dostępny na ówczesnym iOS 13.5, umożliwiając użytkownikom najnowszych urządzeń Apple zainstalowanie nowych funkcji oprogramowania poza zamkniętym App Store.

Chociaż niektórzy właściciele iPhone’ów z pewnością chcą mieć więcej opcji dostosowywania, jeśli chodzi o ich urządzenia, takie jailbreaki mogą również oznaczać duże luki w zabezpieczeniach oprogramowania Apple. A jest to coś, na czym firma opiera bezpieczeństwo w iOS. Nic więc dziwnego, że Apple tak szybko załatał lukę.

Jalilbreak Unc0ver dostępny od niedawna

Unc0ver umożliwiał jailbreak na dowolnym urządzeniu z systemem iOS 13.5. Użytkownicy otrzymali wielką niespodziankę w zeszłym roku z ogłoszeniem, exploita znalezionego w prawie każdym chipie wyprodukowanym przez Apple, który pozwalał na proces jailbreak na kilku urządzeniach z różnymi wersjami iOS. Potem pojawił się dla jeszcze większej liczby urządzeń, ponieważ zespół unc0ver ogłosił nowe narzędzie, które mogło załatać każdą podpisaną wersję iOS na każdym urządzeniu.

iOS jailbreak

Oznacza to, że urządzenia takie jak iPhone 11, iPhone SE i iPad Pro 2020 mogą zostać zjailbreakowane, nawet jeśli mają iOS 13.5 – najnowszą dostępną wersję oprogramowania Apple. Nowe narzędzie unc0ver 5.0 opiera się na podatności jądra odkrytej przez Pwn20wnd, znanego programistę i hakera.

Jeśli nie jesteśmy przyzwyczajony do jailbreakingu – chodzi o usunięcie ograniczeń oprogramowania iOS na urządzeniach Apple w celu zainstalowania aplikacji poza App Store, a nawet modyfikację całego systemu. Okazało się, że narzędzie wkrótce potem było dostępne. Checkra1n – kolejne narzędzie jailbreak oparte na exploicie checkm8 – mogło odblokowywać tylko urządzenia działające z układem A11 Bionic (iPhone 8 i iPhone X).

Jedną z zalet unc0ver w porównaniu z Checkra1n jest to, że można go uruchomić na macOS, Windows i Linux, podczas gdy Checkra1n jest oficjalnie dostępny tylko dla komputerów z logo nadgryzionego jabłka.

źródło: The Verge, 9to5mac

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)