Nowości w Microsoft Edge, które zaprezentowano podczas Microsoft Build 2020, mogą przypaść do gustu korzystającym z tej przeglądarki użytkownikom. Już niedługo, wersja Edge oparta o Chromium, stanie się przeglądarką, która będzie na stałe przypisana do Windows 10. Dobrze więc wiedzieć, co takiego się w niej pojawi, a pojawi się dużo ciekawych rzeczy. Choć nie wszystkie z nich będą podobać się korzystającym z rozwiązania Microsoft.

Nowości w Microsoft Edge

Już niedługo użytkownicy korzystający z wersji testowej przeglądarki, będą mogli zobaczyć w niej nowości w Kolekcjach. Integracji z nimi doczeka się… Pinterest. Same Kolekcje to także stosunkowo nowe rozwiązanie, ale już widać, że Microsoft zamierza je mocno i sukcesywnie rozwijać. Integracja z platformą pozwoli na szybkie przesyłanie naszych danych do przypisanego konta na Pinterest. Dodatkowo pojawią się także sugestie, czyli miejsce, gdzie będą rekomendowane wpisy z Pinteresta, które mają pasować do tego, czego użytkownik poszukiwał. Trudno oceniać, czy faktycznie integracja Pinetresta z Kolekcjami była czymś potrzebnym, ale wskazuje na to, że kolejne platformy mogą doczekać się podobnym ruchów ze strony Microsoft. Warto dodać, że integracji z Kolekcjami doczekało się także OneNote, a zapisane karty będzie można eksportować bezpośrednio do notatnika.

Jeżeli chodzi o nowości w Microsoft Edge, które mogą być wyjątkowo pożyteczne dla użytkownika, to do nich należy zaliczyć Search Sidebar (wyszukiwanie na pasku bocznym). To dodatkowe okno w ramach przeglądarki, które pozwala na wyszukiwanie treści, bez konieczności opuszczania danej strony. Oznacza to, że jeżeli szukamy konkretnego słowa czy frazy, wystarczy użyć zaznaczenia, a następnie z menu kontekstowego wybrać „Wyszukaj na pasku bocznym”. To ogromne ułatwienie, bo zapewne każdy z użytkowników przeglądarek boryka się z problemem wiecznie otwartych kart, których ciągle przybywa. Teraz będzie to można ograniczyć. Świetne rozwiązanie.

Zobacz też: Nowe ustawienia prywatności w Chrome

nowości w Microsoft Edge
Fot. Wyszukiwanie na pasku bocznym

Przełączanie między profilami i synchronizacja

Microsoft w końcu stwierdził, że użytkownicy powinni mieć możliwość łatwego przełączania się pomiędzy swoimi profilami. Funkcja nazywa się Autmatic Profile Switching i pozwala na to, by Edge wykrywał, który z profili powinien być na stronie zalogowany. Jeżeli korzystamy z profilu, który przypisany jest do naszych zadań służbowych, a chcemy wejść na stronę z wykorzystaniem konta prywatnego, zostaniemy o tym od razu poinformowani. To pozwoli na szybkie logowanie się na inne konto, które ma przyznane odpowiednie uprawnienia.

Kolejną rzeczą, która przyda się osobom pracującym na różnych sprzętach, będzie rozszerzona możliwość synchronizacji przeglądarki. Pojawi się więc możliwość decydowania o tym, czy zainstalowane rozszerzenia na innym sprzęcie, chce się przenieść na obecnie wykorzystywane urządzenie. Prosta rzecz, ale wyjątkowo użyteczna. Szczególnie wtedy, kiedy zmuszeni jesteśmy do np. „postawienia” komputera na nowo i wgrywania wszystkiego od początku. Warunkiem jest oczywiście korzystanie z tego samego konta Microsoft.

Nowości w Microsoft Edge
Fot. Funkcje dla developerów

Co nowego dla developerów?

Jak przystało na ogłoszenia z Microsoft Build, nie mogło zabraknąć nowości dla programistów. Udostępniono bowiem SDK dla WebView 2, co oznacza możliwość podglądu dla .NET oraz UWP. Pozwala to na osadzenie samego Edge WinView w aplikacjach UWP (WinUI 3.0), WFP czy WinForms. Pojawi się także możliwość podglądu strony w trójwymiarze, który będzie zawierał także opisy poszczególnych jej elementów. Wszystkie nowości w Microsoft Edge mają być wprowadzane już w najbliższych tygodniach. Przeglądarka Microsoft stale się rozwija i wyrasta na bardzo potężnego gracza na rynku.

Źródło: Microsoft

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.