ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Nowości z Microsoft Build 2020

Nowości z Microsoft Build 2020 – chmura Azure i AI na topie

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Artykuły

Nowości z Microsoft Build 2020, które do tej pory się pojawiły, kładą duży nacisk na rozwój algorytmów Sztucznej Inteligencji. Mogliśmy się tego spodziewać, bo przecież AI to jedna z dróg, którą po prostu warto rozwijać. Nie oznacza to jednak, że Microsoft skupił się tylko na jednym segmencie. Swoje pięć minut przeżywa także Azure, które znajduje zastosowanie w coraz ciekawszych miejscach.

Nowości z Microsoft Build 2020

Nowości z Microsoft Build 2020
Fot. Superkomputer od Microsoft

Tegoroczna edycja wydarzenia Microsoftu, jest zupełnie inna, niż do tej pory. Z wiadomych względów, konferencje nie odbywają się normalnie, ale są transmitowane online. Czy to oznacza, że położono mniejszy nacisk na to, by były interesujące? Na szczęście nie. Firma stanęła na wysokości zadania, a pierwsze nowości z Microsoft Build 2020 doskonale to pokazują. Widać, że przyszłość rysuje się w barwach Sztucznej Inteligencji oraz rozwiązań chmurowych. Połączenie tych dwóch tematów zostało zaprezentowane w… superkomputerze. Ten został stworzony dla OpenAI oraz korzysta tylko z rozwiązań chmurowych Azure. Jego głównym zadaniem będzie testowania wyjątkowo rozbudowanych algorytmów Sztucznej Inteligencji.

Zmieniono tym samym trochę podejście, które do tej pory obowiązywało w uczeniu maszynowym. Zrezygnowano z wielu modeli, które testowały pojedyncze rozwiązania, a zastąpiono to modelem, który jest w stanie analizować miliardy danych jednocześnie. Wprowadzane do systemu dane, algorytmy będą analizowały pod wieloma kątami, a wynikiem może być badanie gramatyki języka oraz jego niuansów czy moderowanie wypowiedzi, które powstają „na żywo”. Celem firmy jest to, by w przyszłości móc udostępniać takie duże modele AI za pośrednictwem usług Azure oraz GitHub. Tak, by programiści czy naukowcy mogli z nich łatwo korzystać.

Zobacz też: Co smartfon wie o tym, co go otacza?

Uczenie maszynowe pod kontrolą

Nowości z Microsoft Build 2020
Fot. Responsible ML

Jedną z nowości z Microsoft Build 2020, która zostanie wykorzystana w codziennym życiu, będzie rozwiązanie nazwane Responsible ML (Odpowiedzialne Uczenie Maszynowe). To zestaw narzędzi open-source, który ma pomagać programistom w tym, by lepiej zrozumieć, jak działa Uczenie Maszynowe. Jednocześnie ma zapewniać to, że po implementacji rozwiązania, nieuczciwe praktyki użytkowników zostaną wcześniej zauważone, a przy tym dalej będzie się dbało o ich dane oraz prywatność. Rozwiązanie ma sprawić, że programiści będą mieli lepszą kontrolę nad stworzonymi modelami opartymi na algorytmach AI i Uczeniu Maszynowym. Takie coś, może zostać wykorzystane w systemach do obsługi szpitali, gdzie różne oddziały mają różne wymogi prawne oraz prywatności.

To prowadzi nas też do zupełnie nowej usługi, która oparta będzie o rozwiązania chmurowe oraz AI. Microsoft Cloud for Healthcare ma być platformą, która będzie łączyła pacjentów oraz lekarzy czy pozwalała na tworzenie wirtualnych spotkań (przez Booking in Teams – także nowość). Obecnie możliwość przeprowadzania wirtualnych wizyt lekarskich czy konsultacji, jest mocno ograniczona. Platforma może to zmienić, a jednocześnie usprawnić pracę lekarzy.

Softmotive w rękach Microsoftu

Softmotive to dostawca niskosodowych oraz łatwych w korzystaniu środowisk programistycznych Robotic Proces Automation (RPA). Od teraz znajduje się on w rękach Microsoftu. Softmotive jest także twórcą WinAutomation, który teraz wraz z Microsoft Power Automate, będzie służył do lepszej automatyzacji procesów biznesowych w aplikacjach komputerowych. Pozwoli to m.in. na szybsze oraz prostsze tworzenie botów czy automatyzacji procesów opartych na systemie Windows. Przejęcie przez Microsoft sprawi także, że RPA dostępne będzie w nowych aplikacjach oraz usługach, a w tym także tych tradycyjnych, jak terminale z zielonymi wyświetlaczami.

Nowości z Microsoft Build 2020
Fot. Microsoft

Programiści mają teraz swoje „święto”, bo Microsoft Build, jak co roku, przynosi dla nich wiele nowości. Konferencje oraz wydarzenia można śledzić na stronie Microsoftu. Warto rozbudowywać swoją wiedzę na temat nowości, bo nigdy nie wiadomo, kiedy takie informacje przydadzą się np. na rozmowie rekrutacyjnej. Zachęcamy też do zapoznania się z naszym działem, który poświęcony jest programowaniu oraz wizyty na forum. Masz ciekawy projekt lub napotkałeś jakieś trudności? Tam możesz znaleźć rozwiązanie.

Źródło: Microsoft Build

Sprawdź najnowsze wpisy