Samsung wspiera startupy od kilku lat, a teraz do tego grona dołącza aż pięć firm, które zaciekawiły korporacje swoimi produktami. Jednym z nich jest sztuczne okno, które ma generować sztuczne promienie słoneczne, a tym samym być pożyteczne dla ludzi, którzy mają ograniczony dostęp do prawdziwego światła. To jednak tylko jeden ze startupów, które mogą liczyć na wsparcie ze strony Samsunga.

Samsung wspiera startupy

Samsung wspiera startupy z wykorzystaniem swojego działu C-Lab, czyli miejsca stworzonego do tego, by rozwijać wyjątkowe pomysły. To interesujący pomysł na wspieranie ciekawych rozwiązań, które częściowo wychodzą spod skrzydeł Samsunga. Wspierane startupy są bowiem firmami, które założone zostały przez pracowników korporacji, a co za tym idzie, mają od niej dodatkowe wsparcie. Osoby uczestniczące w nowych projektach, mają dostawać porady inwestycyjne oraz biznesowe. Do tego dochodzi jeszcze 5-letni okres „ochronny”, czyli czas, kiedy mogą skupić się na rozwijaniu projektu bez obaw, że zostaną pozbawieni pracy.

Samsung wspiera startupy
Fot. SunnyFive / Samsung

Od czasu rozpoczęcia samej inicjatywy, skorzystało z niej 163 pracowników Samsunga, co przełożyło się na 45 projektów. Podczas nich udało się zebrać ponad 45 milionów dolarów na dalszy rozwój. Wśród nich znalazła się m.in. szczoteczka do zębów, która z wykorzystaniem technologii AR uczy najmłodszych, jak prawidłowo szczotkować. To tylko jeden z projektów, który pojawił się w ciągu ostatnich lat i który przerodził się w coś, co faktycznie może przynosić pomysłodawcom dochód. Samsung wspiera startupy powstające w swojej firmie regularnie, a teraz dołączyły do tego grona kolejne.

Zobacz też: Motion Sense nie pojawi się w Google Pixel 5?

Sztuczne okno i sztuczne światło

Samsung przedstawił pięć startupów, które mogą w najbliższych latach odnieść spory sukces. Najciekawszym z nich jest SunnyFive, który ma zamiar stworzyć sztuczne okno emitujące promienie słoneczne. To oczywiście skrótowy opis tego, co SunnyFive zamierza zrobić. Wprawdzie sam pomysł nie jest nowy, bo można go porównać do terapii światłem. Chodzi o to, że pracując w zaciemnionych pomieszczeniach, można odczuwać brak kontaktu z naturalnym światłem. Istnieją już odpowiednie lampy, których zadaniem jest symulowanie światła słonecznego, a SunnyFive ma zamiar ten pomysł rozwinąć.

Produkt ma być czymś więcej, niż zwykłą lampą. Sztuczne okno będzie bowiem dostosowywało się do pory dnia i imitowało to, jak faktycznie mogłyby padać promienie słoneczne. Dodatkowo będzie powiązane z aplikacją, która ma zarządzać możliwościami produktu. Produkt jeszcze niedawno nosił nazwę SunnySide i można go było oglądać na CES. Widocznie zaszły jakieś zmiany, które sprawiły, że z postanowiono zrobić z tego niezależny startup. Dalej będący jednak pod skrzydłami Samsunga. Takie sztuczne okno nie musi być umieszczane tylko w biurze, gdzie nie ma dostępu do okien. Powinno dobrze sprawdzać się np. w ciemnych łazienkach. Niestety, ale sama cena takiego produktu, nie jest jeszcze znana. To samo można powiedzieć o dostępności, która dalej jest tajemnicą.

Co jeszcze powstaje?

SunnyFive to jeden z projektów, ale Samsung objął jeszcze dodatkowo cztery startupy swoimi skrzydłami. Pierwszym z nich jest Blockbuster, który tworzy aplikację do tworzenia grafiki 3D opartej na autorskim algorytmie. Ten ma przerabiać klasyczne 2D w sceny 3D. Kolejnym startupem jest Hyler, który tworzy inteligentny zakreślać. Ten ma przenosić zaznaczony tekst bezpośrednio do aplikacji, która jednocześnie ma pełnić rolę pomocy naukowej.

Interesujące rozwiązanie przygotowuje Haxby, czyli startup rozwijający aplikację do uczenia się. Ta będzie wskazywała uczniom błędne odpowiedzi w ich pracach oraz przekierowywała od razu do odpowiedniego działu czy podręcznika. Algorytm AI ma także rozpoznawać, na jakim poziomie jest uczeń i dostosowywać sposób działania do tego, co aktualnie potrafi. Ostatnim jest RootSensor, czyli firma pracująca nad czujnikiem rejestrującym poziom nasłonecznienia, który można wykorzystywać w np. smartfonach.

Źródło: Samsung

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.