BLIK logo

Rekordowe wyniki BLIK – Polacy pokochali to rozwiązanie

4 minuty czytania
Komentarze

Rekordowe wyniki BLIK za pierwszy kwartał tego roku, zostały przedstawione na konferencji, która transmitowana była na Twitterze. To wręcz niesamowite, jak szybki przyjął się ten format płatności i jak zwiększyło się zainteresowanie nim w ciągu ostatnich kilku lat. Wygląda na to, że będzie tylko lepiej, bo BLIK nie ma zamiaru spoczywać na laurach.

Rekordowe wyniki BLIK

Konferencja Polskiego Standardu Płatności, czyli operatora BLIK, przyniosła wiele interesujących danych. Rekordowe wyniki BLIK pokazują, że płatności mobilne to coraz częściej wybierana forma przez klientów, którzy cenią sobie także jak największe bezpieczeństwo. Same wyniki za pierwszy kwartał 2020 roku pokazują także, że nasze przyzwyczajenia i decyzje zakupowe w ostatnich tygodniach, uległy zmianie. Wszystko za sprawą pandemii i tego, że większość osób spędzała czas w domowym zaciszu. Zanim do tego przejdziemy, spójrzmy jednak na całościowe wyniki, które przedstawiono na konferencji.

rekordowy wynik BLIK
Fot. Polski Standard Płatności

W samym pierwszym kwartale tego roku BLIK wykorzystano przy 77,9 milionach transakcji. To prawie tyle samo, co w całym 2018 roku (91 milionów) i ponad jedna trzecia tego, co działo się w roku 2019. A mówimy tutaj tylko o pierwszych miesiącach 2020. Jeżeli tendencja się utrzyma, to firma będzie mogła się pochwalić fenomenalnym rokiem, choć do jego końca jeszcze daleko. BLIK dalej jest najczęściej wykorzystywany przy okazji płatności online, ale firma planuje niedługo wprowadzenie płatności zbliżeniowych. Rozmowy na ten temat są już prowadzone z Mastercard, choć jeszcze nie podano kiedy konkretnie miałoby to nastąpić. Pojawią się także nowi partnerzy biznesowi, więc BLIK nieustannie się rozwija.

Zobacz też: Jak wypadł Samsung Galaxy S20+ w DxOMark?

W sieci płacimy najwięcej

Zaprezentowane dane potwierdzają, że płatności w sieci to nasz „konik”, jeżeli chodzi o BLIK. Ten kwartał był prawie o połowę lepszy, niż porównywalny okres w 2019 roku. Częściowo może być to spowodowane pandemią koronawirusa oraz obostrzeniami, by nie wychodzić z domów, ale wyniki obejmują dane tylko do końca marca. Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się gdzieś w połowie miesiąca, więc samo zainteresowanie BLIK-iem już wcześniej musiało wystrzelić. W czwartym kwartale 2019 roku przez sieć dokonaliśmy BLIK-iem 52,9 miliona transakcji, a w tym kwartale już 57,5. To 9-procentowy wzrost, choć w grudniu obowiązywał „świąteczny szał zakupowy”.

Co kupowaliśmy najczęściej?

rekordowy wynik BLIK
Fot. Polski Standard Płatności

Na konferencji mogliśmy także zobaczyć to, jak w ciągu ostatnich tygodni, zmieniły się nasze przyzwyczajenia zakupowe. Dane zestawiono z pierwszym kwartałem ubiegłego roku, a wyniki nie są aż tak zaskakujące, choć są pewne niespodzianki. Może dziwić to, że wprost rzuciliśmy się na sklepy z elektroniką, bo tutaj zanotowano wzrost ilości transakcji o 244 procent. Częściowo może być to spowodowane wyprzedażami lub tym, że z BLIK-a zaczęło korzystać więcej osób, niż w 2019 roku, co też trochę może zmieniać wynik.

Duży wzrost zainteresowania zanotowały także wszelkie streamingi gier. Tutaj zaliczono wzrost o 221 procent. Hazard w Internecie także cieszył się sporym zainteresowaniem, bo wzrost o 178 procent robi wrażenie. Chętnie także pomagaliśmy, bo płatności charytatywne (dla Się Pomaga) wzrosły o 172 procent. Mniej za to zamawialiśmy jedzenia na wynos oraz płaciliśmy za bilety, co oczywiście jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę obostrzenia.

Jak wirus wpłynął na nasze zakupy?

Pokazano także bardzo ciekawe zestawienie, gdzie porównano płatności z okresu marzec/kwiecień, a luty tego roku. Chemia gospodarcza zanotowała wzrost o 345 procent, a sprzęty RTV/AGD o niesamowite 542 procent. Jednak wzrost zainteresowania sprzętami elektronicznymi może być tylko chwilowy. Trzeba pamiętać, że to przecież zakup, który jest zazwyczaj jednorazowy, a nie robiony co miesiąc. Ucierpiały księgarnie oraz oczywiście transport publiczny. Dalej jednak nie zrezygnowaliśmy z udzielania wsparcia czy kupowania ubrań.

rekordowy wynik BLIK
Fot. Polski Standard Płatności

Pandemia wpłynęła na to, że wielu użytkowników zaczęło korzystać z aplikacji mobilnych swoich banków. To przełożyło się na to, że zaczęto używać BLIK-a do płatności. Jeżeli wzrosty dalej się utrzymają na tym poziomie, to będzie to naprawdę wyjątkowy rok.

Źródło: Polski Standard Płatności / Twitter

Motyw