pojemne baterie i duże ekrany

Pojemne baterie i duże ekrany – tego oczekują osoby kupujące nowego smartfona

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

Pojemne baterie oraz duże ekrany to atrybuty smartfonów, które są bardzo ważne dla osób kupujących nowy telefon. Tak przynajmniej wynika z badań GfK Polonia. Firma oszacowała także, jaki będzie popyt na smartfony w całym 2020 roku oraz jakie tendencje zakupowe wykazują polscy konsumenci elektroniki, w porównaniu do osób z zagranicy.

Pojemne baterie i duże ekrany – istotny trend na rynku

Udział w rynku smartfonów z wyświetlaczem o przekątnej 6″ lub większej wzrósł z 24% w 2018 roku do 70% w 2019. Nic nie wskazuje na to, by ta tendencja miała się odwrócić w 2020 roku. Sami producenci wypuszczają na rynek przeważnie telefony z dużymi ekranami. Wyświetlacze o przekątnej ponad 6″ są już normą nawet w najniższej półce cenowej.

pojemne baterie i duże ekrany

GfK Polonia w swoim raporcie wskazuje także, że połowa konsumentów zwraca dużą uwagę na pojemność baterii. Jest ona jedną z najistotniejszych cech analizowanych podczas zakupu nowego smartfona. Efekt? 38% smartfonów sprzedanych w roku 2019 miało baterie o pojemności co najmniej 4000 mAh. Powerbanki, jeszcze nie tak dawno mocno rozpowszechnione, dziś wydają się być rzadziej zauważalne. W większości smartfonów akumulator o pojemności 4000 mAh lub więcej bez problemu wystarczy na cały dzień intensywnej pracy, lub dwa dni umiarkowanego użytkowania.

Dane w chmurze? Niekoniecznie, 5G? Zaczyna być obecne

Usługi pozwalające przechowywać dane w chmurze były w ostatnim czasie popularnym tematem w dyskusjach o technologii. Nie oznacza to wcale jednak, że użytkownicy smartfonów są fanami tego rozwiązania. Konsumenci podczas wyboru smartfonu nadal bowiem zwracają uwagę na pamięć wewnętrzną telefonu, a dokładnie jej ilość. 37% smartfonów sprzedanych w poprzednim roku miało 128 GB lub więcej pamięci wewnętrznej.

pojemne baterie i duże ekrany

Jeśli zaś chodzi o sieć 5G, to GfK Polonia wskazuje, że jest ona jednym z głównych obszarów postępu technologicznego. Nowy standard już w 2019 zaczął odgrywać pewną rolę na rynku smartfonów. Wiele zależało jednak od infrastruktury telekomunikacyjnej, jaką posiadały poszczególne kraje. Pokazuje to fakt, że w Korei Południowej aż 1/3 wszystkich smartfonów sprzedanych w ostatnim kwartale 2019 roku umożliwiało korzystanie z 5G, natomiast w Wielkiej Brytanii i Australii standard obsługiwało tylko ok. 2% sprzedanych smartfonów.

Akcesoria – ważny element dla osób używających smartfona

Akcesoria odgrywają coraz większą rolę na rynku urządzeń elektronicznych. Nie chodzi o dodatki do smartfona, jak etui czy szkła hartowane, lecz urządzenia noszone. Dobrym przykładem są tu słuchawki douszne true wireless. Zanotowały one trzycyfrowy wzrost sprzedaży w 2019 roku. Urządzenia tego typu stanowiły prawie połowę wszystkich słuchawek sprzedanych w ubiegłym roku. Coraz więcej osób nosi także smartwatche czy opaski typu smartband, co widać zresztą także na polskich ulicach.

Świat wybiera pojemne baterie i duże ekrany. Czy Polska również wykazuje takie tendencje?

pojemne baterie i duże ekrany

Skoro już przy Polsce jesteśmy, to niektórych może zainteresować, czy Polacy również kierują się trendami obecnymi na świecie. GfK Polonia przeanalizowała to. W Polsce, w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, wciąż większą popularnością cieszą się smartfony z niższych półek cenowych. Mimo to, cechy najczęściej kupowanych u nas smartfonów są podobne, jak za granicą. Smartfony z dużymi ekranami stanowią blisko 60% sprzedawanych telefonów. 28% kupowanych w Polsce smartfonów ma baterię o pojemności 4000 mAh lub większej. 21% urządzeń tego typu nabywanych na polskim rynku ma nie mniej niż 128 GB pamięci wewnętrznej. Wyniki te są nieco niższe niż dane ogólnoświatowe, jednak w ostatnim czasie polscy konsumenci gonią zachód. Wskaźniki procentowe dla smartfonów z dużymi ekranami, pojemnymi bateriami i ponadprzeciętną ilością pamięci wewnętrznej w ciągu ostatniego roku wzrosły w Polsce nawet kilkukrotnie.

Czytaj także: Idealny przykład na to, że duży akumulator to bezpieczeństwo

GfK Polonia szacuje, że w 2020 roku smartfony wygenerują obroty w wysokości 444 mld euro. Popyt na smartfony ma pozostać stabilny, lecz ma być lekko niższy, niż w ubiegłym roku. Według GfK w 2020 roku na świecie zostanie sprzedanych 1,37 mld smartfonów.

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy