Pojemne baterie oraz duże ekrany to atrybuty smartfonów, które są bardzo ważne dla osób kupujących nowy telefon. Tak przynajmniej wynika z badań GfK Polonia. Firma oszacowała także, jaki będzie popyt na smartfony w całym 2020 roku oraz jakie tendencje zakupowe wykazują polscy konsumenci elektroniki, w porównaniu do osób z zagranicy.

Pojemne baterie i duże ekrany – istotny trend na rynku

Udział w rynku smartfonów z wyświetlaczem o przekątnej 6″ lub większej wzrósł z 24% w 2018 roku do 70% w 2019. Nic nie wskazuje na to, by ta tendencja miała się odwrócić w 2020 roku. Sami producenci wypuszczają na rynek przeważnie telefony z dużymi ekranami. Wyświetlacze o przekątnej ponad 6″ są już normą nawet w najniższej półce cenowej.

pojemne baterie i duże ekrany

GfK Polonia w swoim raporcie wskazuje także, że połowa konsumentów zwraca dużą uwagę na pojemność baterii. Jest ona jedną z najistotniejszych cech analizowanych podczas zakupu nowego smartfona. Efekt? 38% smartfonów sprzedanych w roku 2019 miało baterie o pojemności co najmniej 4000 mAh. Powerbanki, jeszcze nie tak dawno mocno rozpowszechnione, dziś wydają się być rzadziej zauważalne. W większości smartfonów akumulator o pojemności 4000 mAh lub więcej bez problemu wystarczy na cały dzień intensywnej pracy, lub dwa dni umiarkowanego użytkowania.

Dane w chmurze? Niekoniecznie, 5G? Zaczyna być obecne

Usługi pozwalające przechowywać dane w chmurze były w ostatnim czasie popularnym tematem w dyskusjach o technologii. Nie oznacza to wcale jednak, że użytkownicy smartfonów są fanami tego rozwiązania. Konsumenci podczas wyboru smartfonu nadal bowiem zwracają uwagę na pamięć wewnętrzną telefonu, a dokładnie jej ilość. 37% smartfonów sprzedanych w poprzednim roku miało 128 GB lub więcej pamięci wewnętrznej.

pojemne baterie i duże ekrany

Jeśli zaś chodzi o sieć 5G, to GfK Polonia wskazuje, że jest ona jednym z głównych obszarów postępu technologicznego. Nowy standard już w 2019 zaczął odgrywać pewną rolę na rynku smartfonów. Wiele zależało jednak od infrastruktury telekomunikacyjnej, jaką posiadały poszczególne kraje. Pokazuje to fakt, że w Korei Południowej aż 1/3 wszystkich smartfonów sprzedanych w ostatnim kwartale 2019 roku umożliwiało korzystanie z 5G, natomiast w Wielkiej Brytanii i Australii standard obsługiwało tylko ok. 2% sprzedanych smartfonów.

Akcesoria – ważny element dla osób używających smartfona

Akcesoria odgrywają coraz większą rolę na rynku urządzeń elektronicznych. Nie chodzi o dodatki do smartfona, jak etui czy szkła hartowane, lecz urządzenia noszone. Dobrym przykładem są tu słuchawki douszne true wireless. Zanotowały one trzycyfrowy wzrost sprzedaży w 2019 roku. Urządzenia tego typu stanowiły prawie połowę wszystkich słuchawek sprzedanych w ubiegłym roku. Coraz więcej osób nosi także smartwatche czy opaski typu smartband, co widać zresztą także na polskich ulicach.

Świat wybiera pojemne baterie i duże ekrany. Czy Polska również wykazuje takie tendencje?

pojemne baterie i duże ekrany

Skoro już przy Polsce jesteśmy, to niektórych może zainteresować, czy Polacy również kierują się trendami obecnymi na świecie. GfK Polonia przeanalizowała to. W Polsce, w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, wciąż większą popularnością cieszą się smartfony z niższych półek cenowych. Mimo to, cechy najczęściej kupowanych u nas smartfonów są podobne, jak za granicą. Smartfony z dużymi ekranami stanowią blisko 60% sprzedawanych telefonów. 28% kupowanych w Polsce smartfonów ma baterię o pojemności 4000 mAh lub większej. 21% urządzeń tego typu nabywanych na polskim rynku ma nie mniej niż 128 GB pamięci wewnętrznej. Wyniki te są nieco niższe niż dane ogólnoświatowe, jednak w ostatnim czasie polscy konsumenci gonią zachód. Wskaźniki procentowe dla smartfonów z dużymi ekranami, pojemnymi bateriami i ponadprzeciętną ilością pamięci wewnętrznej w ciągu ostatniego roku wzrosły w Polsce nawet kilkukrotnie.

Czytaj także: Idealny przykład na to, że duży akumulator to bezpieczeństwo

GfK Polonia szacuje, że w 2020 roku smartfony wygenerują obroty w wysokości 444 mld euro. Popyt na smartfony ma pozostać stabilny, lecz ma być lekko niższy, niż w ubiegłym roku. Według GfK w 2020 roku na świecie zostanie sprzedanych 1,37 mld smartfonów.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.